Конспект уроку з навчання грамоти на тему "Звук /ш/, буква ш. Складання речень за малюнком. Звукове моделювання. Письмо малої та великої літери Шш"

Про матеріал

На уроці діти в цікавій, ігровій формі знайомляться з звуком та буквою Ш, вчаться складати речення за малюнком, моделювати. Урок побудований у формі подорожі, з використанням інтерактивних прийомів навчання.

Перегляд файлу

Тема. Звук /ш/, буква ш. складання речень за малюнком. Звукове моделювання. Письмо малої та великої літери Шш.

Мета: вчити учнів упізнавати звук /ш/; ознайомити з буквою ш, її назвою та звуковим значенням; розширити й закріпити словниковий запас; розвивати вміння здійснювати звуко-буквений аналіз слів; виховувати інтерес до навчання.

Обладнання: підручник, звукові фішки, предметні малюнки, картки з дру­кованою і рукописною буквою, картки, фотоілюстра­ція моря, мультимедійний проектор

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ

1. Вступне слово учителя.

Слайд 1

- Діти, у нас сьогодні незвичайний урок: урок-подорож.

2. Стратегія «Передбачення»

- Щоб урок запам’ятати, рекламу-очікування пропоную складати .

Слайд 2

Для цього продовжимо думку:

«Ми будемо на уроці…(активні, працьовиті, творчі….)

«Урок буде…(цікавим, навчальним, творчим)

«А настрій…(веселим, бадьорим…)

 - На уроці ми вивчимо нову букву, навчимося читати з нею склади, слова, тексти, дізнаємось багато цікавого про цю букву.

Слайд 3

- То ж запрошую вас у подорож до казкового містечка Алфавіт. Це містечко не звичайне, а чарівне. А живуть у ньому букви та звуки. Подо­рожувати зможе лише той, хто знає відповіді на всі запитання.

П. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНь

1. Бесіда з елементами розповіді.

Слайд 4

-  Назвіть літери, якими позначаються голосні звуки?

- Чим голосні відрізняються від приголосних?

- Який звук і яку букву ми вивчали на попередньому уроці?

Слайд 5

- Пропоную вирушити у цю надзвичайну подорож на кораблі "Штурм". А квитками на нього будуть звукові схеми до слова «штурм»

(З фішок діти складають схему)

2.Звуко-буквений аналіз слова.

Слайд 6

 - Назвіть кількість букв у слові? звуків?

   

 -  Назвіть голосні звуки в слові, приголосні.

 

Слайд 7

- Уявіть, що наша класна кімната — це великий корабель. На широкій розкішній палубі розмістилися комфортабельні каюти - парти, де можна працювати, малювати, фантазувати, мислити. Стіл учителя - капітанський місток. Ви, маленькі першокласники, — юнги, а я буду вашим капітаном.

Ш. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Мовна розминка. Дихальна гімнастика.

Колективне та індивідуальне промовляння правил.

  • На нашому кораблі існують певні закони, порядки. Всі члени команди повинні їх виконувати.

Слайд 8

Правила:

  •    Бути активними, працьовитими,

     "беззаперечно виконувати накази капітана".

  •    Не вештатися без потреби по кораблю.
  •    Мислити, фантазувати, бути у гарному настрої.

Слайд 9

 Команда в зборі, тож вирушаймо! Влаштовуйтеся зручніше, свій зір спрямовуйте на безмежне синє море. Вдихайте свіже морське повітря, корисне для здоров'я, милуйтеся чудовими неповторними краєвидами, насолоджуйтеся красою.

Слайд 10,11

 Море прекрасне у кожну пору року. Скільки сягнеш оком - вода, вода. Чуєте, як морські хвилі котять свої високі гребені до піщаного берега, носячи маленькі камінці чи черепашки. Під шум морського прибою особливо думається, мислиться, фантазується. Всі в гарному настрою, попереду нас творча робота.

 Слайд 12

 Наш корабель бере курс до казкового містечка Алфавіт.

 

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виділення звука [ш]. Робота над скоромовкою.

Слайд 13

 - Ми прибули на острів «Науковий». Мешканці цього острова займаються наукою, зараз і ми зробимо для себе наукове відкриття.

Слайд 14

- Слухаємо скоромовку.

В горішнику горішенька

 Горішками обвішана.

 Оришка і Тимішко

 Обтрушують горішки.

- Який звук повторюється в кожному слові?

2. Відпрацювання правильної вимови звука [ш].

 Віднесення його до групи приголосних

Слайд 15

 Підняти кінчик язика вгору, до піднебіння, потім трішки опустити. Обережно видихнути. Струмінь повітря, проходячи крізь щілину, утворює характерний шум, що нагадує шипіння.

- Який звук [ш]? (Приголосний, твердий)

3.  Самостійний добір слів із звуком (ш).

Слайд 16

    Добір слів зі звуком (ш) у різних позиціях (на початку, посередині, в кінці)

шуба

   іграшка   душ         школа   ромашка                            

  чашка   ківш

шарф   каша

    4. Демонстрація букви «ша»

Слайд 17

-  На письмі звук (ш) позначається буквою «ша»

Стратегія «Ґронування»

  •                           На що схожа ця буква?

Слайд 18

(на вила, виделку, перевернуте «Е», триголового змія)

5. Зафарбовування веселої букви. Порівняння великої та малої друкованої літери. Друкування у зошиті.

 - То яке відкриття ми зробили?

Висновок: Буква «ша», звук (ш) – приголосний

- Мешканці цього острова не тільки займаються наукою, але й уміють відпочивати.

Слайд 19

6. Динамічна пауза.

Як шумлять у птаха крила:

Ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш!

В морі сильному вітрила:

Ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш!

Вітер з гаєм розмовляє:

Ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш!

Проміж листячком гуляє:

Ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш!

Як пшениченька шумить:

Ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш!

Слайд 20

Й ми всі трохи пошуміли,

Від роботи відпочили.

У ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

 Слайд 21

-  І ось ми на острові «Читацькому».

Слайд 22

1. Читання складів, слів з  ]: ша, шо, шу, ши, ше, ші.

потім: аш, ош, уш, еш, іш иш.

 

Слайд 23

      2. Робота над чистомовкою.

Шу-шу-шу - шишок наношу,

Ше-ше-ше - як у лісі хороше!

Ші-ші-ші - намальовано на аркуші,

Ши-ши-ши - ти додому поспіши!

3. Читання колонок слів «ланцюжком»

Слайди 24-35

шторм  шишка  шапка  кішка             шахи    шина             

шість  вишня  шипшина

шофер  шоколад               мішок

Слайд 36

- На острові «Каліграфічному» ми попрацюємо у зошиті.

Слайд 37

9. Пальчикова гімнастика. Робота в зошиті. Написання малої букви (2-й, 3-й рядки)

Вправа «Журавлики цибаті»

Мов журавлики цибаті

Ходять пальчики по парті.

На сопілці виграють,

І по двоє вряд стають.

Треба пальчикам привітатись,

Потім міцно обійнятись.

І високо угорі

Засвітити ліхтарі.

Слайд 38

Зразок написання малої букви «ша»

 Буква складається із трьох елементів: трьох  коротких  прямих ліній із заокругленням внизу праворуч.

Слайд 39,40

Повторення правил сидіння на письмі.

Письмо літери у зошитах. Звук

 

Слайд 41

 - Пропливши далі, прибули на острів «Пташиний»

Загадка.

Перший я приніс весну; розбудив усе від сну.

заспіваю під вікном. Люди звуть мене … (шпаком)

Слайд 42

7. Звуковий аналіз слова «шпак»

Слайд 43

Сприймання на слух вірша із зошита.

- Як називається будинок шпака?

- До чого закликає нас автор вірша?

Слайд 44

Ситуація мовленнєвого спілкування. 

- Що ви знаєте про цього птаха?

Шпак є, мабуть, одним із найвідоміших птахів. Покриття блискучо-чорне,

ґлянцево-малинове або зелене з білими цяточками, які найпомітніші взимку.

 Дорослі самці мають менше білих цяточок, ніж самки.

Шпаки радше ходять, ніж стрибають. Їх політ впевнений та прямолінійний.

Живиться птах  комахами, також павуками, равликами і маленькими ящірками. 

Звичайний шпак є досить галасливим птахом. Пісні зазвичай співають

самці. Самки, хоча і рідше, але співають також. Пісні включають в cебе

мімiку, клацання, вищання, клекотіння, свист. 

 Шпак може наслідувати голоси інших птахів та інші звуки.

Слайд 45

Правила складання сенкану.

1. Назва птаха.

2. Дві ознаки.

3. Три дії.

4. Речення, яке складається із 4 слів.

5. Інша назва даного птаха.

Складання сенкану. Групова робота.

Слайд 46  Перевірка виконання роботи

Слайд 47

Ми прибули до казкового містечка Алфавіт на кораблі «Штурм»

Слайд 48

Відшукайте букву, з якою ми познайомилися на уроці.

 Мені, капітану, було приємно працювати з такими розумними юнгами.

Слайд 49

VІ. Підсумок уроку

- А чого навчилися ви?

 Оцінювання роботи учнів на уроці. Діти одержують малюнки-зображення корабля, на якому подорожували.

Слайд 50

 

 

1

 

doc
Додано
30 березня 2018
Переглядів
8335
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку