Конспект уроку з основ здоров'я для 3 класу на тему: "Сім'я як чинник здоров'я"

Про матеріал

Конспект уроку з основ здоров'я для 3 класу на тему: "Сім'я як чинник здоров'я". Буде цікавий для вчителів початкових класів, вихователів ГПД, класоводів.

Перегляд файлу

Лихошерста Оксана Володимирівна,

учитель початкових класів

Канівської гімназії імені Івана Франка

Канівської міської ради Черкаської області

Телефон - 0975556732

 

Тема. Сім'я як чинник здоров'я.

Мета: дати уявлення про значення дружніх стосунків у сім'ї для збереження і зміцнення здоров'я; розвивати на­вички шанобливої поведінки у сім'ї; виховувати почуття пошани до родичів, людей старшого покоління, дбайливого ставлення до молодших сестер і братів.

Обладнання:   кросворд, малюнки членів родини, картки, грамзапис пісні «Родина».

ХІД УРОКУ

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Розв'язування кросворда.

Вставте пропущені букви. Прочитайте слово, що утворилося.

1) Назвіть число, яке більше за сім, але менше за дев’ять. (Вісім)

2) Поля скляні, межі дерев’яні. (Вікно)

3) Назвіть інструмент, який забиває гвіздки. (Молоток)

4) Що необхідно виполювати на городі аби був добрий врожай? (Бур’ян)

5) Без очей, без рук, а лізе на дрюк. (Квасоля)

 

 

 

 

В

І

С

І

М

 

 

 

 

 

 

 

 

 

В

І

К

Н

О

 

 

 

 

 

 

 

 

 

М

О

Л

О

Т

О

К

 

 

 

Б

У

Р

Я

Н

 

 

 

 

К

В

А

С

О

Л

Я

 

 

 

 

 

 

 

- Яке  слово утворили по вертикалі?

- Що таке сім'я? Хто її складає?

2. «Асоціативний кущ».

                тато                       мама                  я

 

    брат                              СІМЯ                             сестра

 

                        бабуся                                 дідусь

3. Слухання пісні «Родина» Н.Яремчука.

4. Метод «Мікрофон».

Продовжіть речення:

«Сім’я – це …..»

(Сім’я – це те місце, де тобі найкраще.

Сім’я – найрідніші люди, які люблять тебе і дбають про тебе.

        В сімї можна бути впевненим, що кожен допоможе тобі у складній ситуації і порадіє за твої успіхи)

- На виставці  представлені малюнки членів ваших сімей.

- Розкажіть однокласникам про свою сім'ю.

5. Робота над віршем М. Чаклайса «Дім».

 Послухайте вірш.

Отут мій дім.

Отут моя мама.

Вона звеселяє світ

Піснями.

Отут мій дім.

Отут мій тато.

Увечері любить він

Небо читати.

Отут мій дім.

Мій брат і сестра,

Моя казка і лялька

І моя гра.

Тут не тільки їсти,

Не тільки спати упору.

Тут моя географія,

Тут моя історія.

- Чому автор говорить, що сім'я — «моя географія», «моя іс­торія»?

- Хто турбується про здоров'я дитини у сім'ї?

- Турбуються про здоров'я дитини і плекають його передусім найближчі люди — члени сім'ї.

Добре, якщо всі члени сім'ї люблять і поважають один одного, дружать, спільно виконують домашні справи. У такій сім'ї всі будуть щасливими і здоровими.

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

Сьогодні на уроці ми розглянемо, яке значення мають дружні стосунки в сім'ї для збереження та зміцнення здоров'я. Будемо вчитися шанобливої поведінки в сім'ї, дбайливого ставлення до молодших сестер і братів.

III. ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота з картками біля дошки.

 Поміркуйте, складіть речення із розсипаних слів.

Турбота                     здоров’я –                   усіх                                  сімї.

 

                   про                            членів                                             обов’язок

(Турбота про здоров'я — обов'язок усіх членів сім'ї.)

 Як ви розумієте зміст цього висловлювання?

2. Метод «Мікрофон».

 Розкажіть, як про вас піклуються в родині. (Короткі розповіді дітей.)

Виховання дитини — це важлива справа у житті сім'ї. Бать­ки прагнуть передати дитині все найкраще, про що дізналися і що зробили протягом свого життя, допомагають уникнути тих помилок, які можуть погано вплинути на розвиток дитини.

Чоловік повинен відчувати себе відповідальним за здоров'я своєї дружини й малюка. Він є годувальником і захисником. Любов батьків впливає на емоційний стан дитини. Це виховує впевненість у собі, дає почуття надійності, формує рішучість, задоволення від спілкування із членами родини.

3. Робота з текстом у підручнику (с. 36—37).

- Розкажіть, що робить ваша матуся вдома.

- Чим зайнятий тато вдома і на роботі?

4. Робота в зошиті (с. 18).

Як ви допомагаєте батькам?

Розгляньте малюнки в зошиті.

Які з цих справ виконуєте ви?

Навіщо потрібно допомагати родині?

5. Розв'язування проблемної ситуації.

Поміркуйте! Чи впливають конфлікти у сім'ї на здоров'я її чле­нів? Обґрунтуйте свою думку.

Фізкультхвилинка

Як день почнеш ти із зарядки, у тебе буде все в порядку.

«Пташка». Ноги разом, носки розвести, руки в боки. На ра­хунок «раз» — піднімаємо руку вгору і стаємо навшпиньки. На рахунок «два» — вихідне положення. Руки —як крильця у пташки, що летить: вгору — униз, вгору — униз.

«Вітрячок». Ноги на ширині плечей, тулуб нахилено вперед, руки розведені в боки. «Раз» — права рука піднімається вго­ру, а ліва опускається вниз, дивимося вгору на праву руку. «Два» — ліва рука піднімається вгору, а права опускається вниз. Дивимось вгору на ліву руку.

«Деревце». Ноги на ширині плечей, руки піднято вгору. На рахунок «раз-два» — нахиляємося праворуч, на рахунок «три-чотири» — випрямляємось. Вітер подув сильніше, і деревце нахиляється частіше. (Потім те саме із нахилом ліворуч.)

«М'ячик». Сядьте навпочіпки, руки покладіть на коліна. Стрибайте не випрямляючись, як маленькі м'ячики,— раз, два, три, чотири...

«Коник». Стрибайте, як маленький коник, високо піднімаючи по черзі кожне коліно; можна стрибати, бігаючи по колу.

6. Складання прислів'їв та їх тлумачення.

Поміркуйте і знайдіть другу частину кожного прислів'я.
         У дитини палець заболить,                            найкращі друзі.

Твоя сім'я —                                                   крім батька й матері

Все у світі знайдеш,                                       а у матері — серце.

Як ви їх зрозуміли?

А як ви піклуєтеся про матусю й татуся?

7. Читання й обговорення казки В. Сухомлинського «Сьома дочка».

Було у матері сім доньок. Ось поїхала одного разу мати в гості до сина, а син жив далеко-далеко. Повернулась додому аж через місяць.

Коли мати ввійшла до хати, доньки одна за одною почали говорити, як вони скучили за матір'ю.

- Я скучила за тобою, немов маківка за сонячним променем,— сказала перша донька.  

- Я чекала тебе, як суха земля жде краплину води,— промовила друга донька.

- Я плакала за тобою, як маленьке пташеня за пташкою,— сказала третя.

- Мені тяжко було без тебе, як бджолі без квітки,— щебетала четверта.

- Ти снилась мені, як троянді сниться краплина роси,— промовила п'ята.

- Я виглядала тебе, як вишневий садок виглядає соловейка,— сказала шоста. 

А сьома донька нічого не сказала. Вона зняла з ніг матусі взуття й принесла їй води в мисці — помити ноги.

- Яка донька найбільше любила матусю? Чому? Доведіть.

8. Написання міні-твору.

Напишіть, як ви піклуєтесь про своїх рідних.

Мама – ___________________________

Тато – ____________________________

Братик – __________________________

Сестричка - _______________________

9. Робота з підручником (с. 36).

   Читання оповідання В. Сухомлинського «Поздоровляємо».

Розкажіть, кому ви син чи донька, брат чи сестра, онук чи онука, небіж чи небога.

10. Робота за таблицею 11. «Сім'я і здоров'я»

1) Ознайомлення з витягом зі статті 51 Конституції України.

- Яка стаття Конституції України гарантує охорону дитинства, материнства і батьківства?

- У чому проявляється турбота держави про сім'ю?

- Поміркуйте! Чому держава зацікавлена у міцних, дружних сім'ях?

2) Розгляд малюнків та бесіда за їх змістом.

Кого зображено на малюнках?

Чим займається кожен член цієї сім'ї?

Чи вважаєте ви свою сім'ю дружною?

Де працюють ваші рідні?

Як проводить ваша сім'я вихідні?

Які традиції є у вашій сім'ї? Чи підтримуєте їх ви?

Які традиції ви хотіли б започаткувати?

3 ) Читання й обговорення пам'ятки "Твої обов'язки в сім'ї".

Як розподілено обов'язки у вашій сім'ї?

Що із переліченого на таблиці входить у ваші обов'язки?

Що ви можете додати до цього переліку?

Що у вашій поведінці приносить радість вашим рідним? Що їх засмучує?

Як дорослі члени сім'ї піклуються про вас?

Як ви дбаєте про своїх рідних?

Як поводяться члени вашої сім'ї, коли хтось із рідних хворіє?

Як у вашій сім'ї піклуються про здоров'я?

4)  Словникова робота.

 Прочитайте слова, подані у словнику, та поясніть їх значення.

Пояснення змісту висловів: "Батьки — наші друзі та порадни­ки", "При батьках і щастя, й лад".

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота в групах.

І група – скласти обов’язки батьків у сімї.

II група  —записати обов'язки, яких повинні дотримуватись діти в сім'ї.

Варіанти фіксуються на «пелюстках квіт­ки».

III група — з'єднати пари прислів'їв стрілками.

Яка сімя …                   …такий тин.

Який дуб…                    … така й дитина.

Який батько,….            … така й калина.

Який кущ, …                 … такий і син.

Яка мати, …                  … такий і я.

2. Складання діалогів (Робота в парах).

 Об’єднайтесь у пари, складіть діалог на одну із обраних тем:

«Вечір у родині»

«Улюблене свято моєї сім’ї»

«Бабуся захворіла»

 «Як підняти настрій матусі»

 «Мір маленький братик (сестричка)» тощо.

3.  Робота за картками.

- Як ви ставитеся до молодшого братика (сестрички)?

Піклуюся;                                          допомагаю;

іноді ображаю;                                 захищаю;

граюся;                                               люблю;

втікаю;                                             часто злюся;

забираю з дитячого садка;        одягаю.

читаю книжки;

V. ПІДСУМОК УРОКУ

1. Хвилинка відвертості.

«Ми вдячні батькам за …»

( Діти стають у коло і передають серце)

2. Висновок.

- Зачитування ст. 51 Конституції України «Обов’язки батьків і дітей»

- Безслідно в житті не проходить нічого,

І те, що посієш, - до часу зійде.

Якщо ти забувся дорогу додому,

То й син твій до тебе її не знайде.

3. Тест «Сім’я».

1. Сім’я  - це…

а) брат, сестра

б) вчитель, однокласники

в) мама, тато, брат, сестра

2. Яка стаття Конституції України гарантує охорону дитинства, материнства і батьківства?

а) 56

б) 51

в) 59

3. Обов'язок усіх членів сім'ї – це…

а) турбота про себе;

б) турбота про здоров'я; 

в) турбота про чистоту і порядок в оселі.

4. Виконання пісні «Моя сімя»

1. Осінній листок кленовий

Кружить за вікном.

Я відкрию наш старенький

Сімейний альбом.

Помню з мамою в колясці

Ще маленька їду.

Ось із татком я до школи

В перший клас іду.

Приспів.

Моя сімя – дружна і весела,

Мама, тато і сестра, а у центрі я.

Моя сімя. Нічого більш не треба,

Коли збирається разом

Уся моя сімя.

2. Незабаром вже з роботи

Прийдуть мама й тато.

І новин сестра із школи

принесе багато.

Всі збираємся ми разом

За нашим столом.

Будемо переглядати

Сімейний альбом.

Приспів.

…..

Хай щасливою буде уся моя сімя.

 

 

docx
Додав(-ла)
Lixoschersta Oksanka
Додано
5 липня 2018
Переглядів
1893
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку