Тема. Симптоми харчового отруєння. Отруйні рослини і гриби
Мета. Акцентувати увагу на взаємозв’язок між здоров’ям і харчуванням, формувати навички вибору продуктів здорового харчування; розширити знання про харчові отруєння, їх причини та симптоми; навчитись розпізнавати найбільш розповсюджені отруйні рослини та гриби, усвідомити небезпеку їх вживання в їжу;
розвивати увагу, пам’ять, критичне мислення, уміння аналізувати схеми, малюнки, удосконалювати навички роботи з підручником, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки та робити логічні висновки;
виховувати творчу активність, прагнення дбайливого ставлення до власного здоров’я.
Обладнання. Підручники І.Д. Бех, Т.В. Воронцова, В.С. Пономаренко, С.В. Страшко «Онови здоров’я. 8 клас», таблиця «Харчові добавки», додатковий матеріал для роботи в групах, ілюстративний або мультимедійний матеріал «Отруйні рослини та гриби України».
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Терміни і поняття. Харчове отруєння, ботулізм, гепатит А, сальмонельоз, дизентерія, золотистий стафілокок, холера, кишкова паличка, міксотоксикози; блекота, конвалія, дурман, вороняче око, беладонна, бліда поганка, мухомор смердючий, свинушка тонка, мухомор пантерний, павутинник отруйний.
Очікувані результати. Учень називає причини харчових отруєнь; уміє визначати симптоми харчового отруєння, визначати отруйні рослини і гриби своєї місцевості; дотримується правил харчування для здоров’я, обробки і зберігання харчових продуктів.
Хід уроку
І. Організаційний момент, мотивація навчальної діяльності
Привітання, створення позитивного настрою.
Із давніх часів люди розуміли велике значення харчування для здоров’я. Мудреці древнього світу Гіппократ, Парацельс, Гален присвячували цілі трактати лікувальним властивостям різних видів їжі та її розумному вживанню. Ілля Мечников, український науковець, лауреат Нобелівської премії у галузі фізіології та медицини вважав, що люди рано старіють і помирають у зв’язку з неправильним харчуванням, а людина, яка харчується раціонально і веде здоровий спосіб життя, може жити 100-120 років.
ІІ. Актуалізація знань учнів
Практична вправа: робота в парах
Учні принесли упаковки чи етикетки із харчових продуктів та аналізують їх склад. Скориставшись таблицею «Харчові добавки» (додаток 1), з’ясовують, яку функцію виконує певна харчова добавка та до яких негативних наслідків може призвести надмірне вживання цих продуктів.
ІІІ. Повідомлення теми, мети та завдань уроку
Вправа «Мозковий штурм»
Які ще фактори, крім вживання шкідливих продуктів, насичених штучно синтезованими хімічними сполуками, можуть викликати розлади травлення? (недотримання режиму харчування, переїдання, недотримання гігієнічних вимог зберігання та вживання їжі, вживання алкоголю та тютюнокуріння, зараження гельмінтами, вживання отруйних рослин та грибів).
Сьогодні на уроці ми розширимо знання про харчові отруєння, їх симптоми та причини; також удосконалимо вміння розпізнавати отруйні рослини та гриби нашої місцевості.
ІV. Сприйняття та усвідомлення нового навчального матеріалу
Стан усіх систем нашого організму залежить від їжі, яку ми вживаємо. Адже їжа - це будівельний матеріал для росту і регенерації тканин, енергія для життєзабезпечення і гормональний фон, від якого залежить психіка і розвиток людини.
Харчові отруєння — хвороби, що виникають при вживанні їжі, яка містить шкідливі мікроорганізми або отруйні речовини.
До шкідливих мікроорганізмів, які можуть викликати хворобу, належать бактерії, віруси, цвілеві гриби. Якщо людина з’їла продукти, інфіковані мікроорганізмами, то вона отруюється токсинами, які вони виділяють.
У наш організм регулярно потрапляють різні бактерії, віруси, мікроскопічні гриби. Але більшість з них вчасно знищується. Спочатку мікроорганізми потрапляють під бактерицидний вплив слини, потім - під агресивну атаку шлункового соку, а шкідники, що залишилися, вступають у битву з кишковими бактеріями. Але, на жаль, найнебезпечніші кишкові інфекції, досягаючи шлунково-кишкового тракту, починають активно розмножуватися і виробляти токсини, які отруюють організм.
Харчове отруєння може бути не пов’язане із мікроорганізмами, а викликатись отрутами, що містять деякі рослини та гриби. Отруйні гриби та рослини містять безліч різних токсинів, які можуть помітно відрізнятися за токсичністю. Симптоми отруєння ними можуть варіювати від розладу шлунку до смертельного результату. Серйозні симптоми не завжди виникають відразу після вживання, а часто лише після того, як токсин уразить нирки або печінки. Іноді це може відбутись через кілька днів чи навіть тижнів.
Учні знайомляться та записують у зошит загальні симптоми харчових отруєнь різного походження (підручник, сторінка 59).
3. Харчові отруєння, викликані вживанням продуктів, заражених мікроорганізмами.
Робота в групах.
Учні отримують завдання опрацювати матеріал підручника «Харчові отруєння», додатковий матеріал (сторінка 56, додаток 2) та презентувати роботу за планом:
1 група: ботулізм, гепатит А;
2 група: сальмонельоз, дизентерія;
3 група: золотистий стафілокок, холера;
4.Оздоровлювальні вправи
Гімнастика довголіття
5. Отруйні рослини і гриби
Повідомлення учнів, що супроводжується ілюстративним або мультимедійним супроводом; малюнок 14 підручника, сторінка 58.
(Додаток 3)
V. Осмислення, узагальнення, систематизація знань
Робота в групах
1 група складає пам’ятку «Профілактика харчових отруєнь, викликаних мікроорганізмами»;
2 група складає пам’ятку «Профілактика харчових отруєнь, викликаних отруйними рослинами та тваринами»;
3 група складає пам’ятку «Як розпізнати симптоми харчового отруєння?»
Вправа «Розпізнай небезпеку»
Учні в парах за допомогою ілюстративного матеріалу складають опис отруйної рослини чи отруйного гриба, а інші учні мають розпізнати небезпечний об’єкт.
VІ. Підбиття підсумків уроку, оцінювання роботи учнів
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника (§ 8, сторінки 55-59);
підготувати повідомлення «Чи потрібно знищувати отруйні рослини та гриби?» (індивідуально).
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
ДОДАТОК 1
Таблиця харчових Е-добавок |
|
Е 100-182 |
Барвники - підсилюють колір продукту. |
Е 200-299 |
Консерванти - продовжують термін придатності продукту, хімічно стерилізуючи продукти. Захищають від мікроорганізмів. |
Е 300-399 |
Антиокиснювачі – уповільнюють окиснення, наприклад, прогіркання жирів чи зміна кольору. |
Е 400-499 |
Стабілізатори – зберігають задану консистенцію продукту. Загусники – підвищують в’язкість. |
Е 500-599 |
Емульгатори – підтримують однорідну суміш незмішуваних продуктів, наприклад, води та олії. |
Е 600-699 |
Підсилювачі смаку та запаху. |
Таблиця шкідливих харчових добавок |
|
Дуже небезпечні |
Е123, Е510, Е513, Е527 |
Небезпечні |
Е102, Е110, Е120, Е124, Е127, Е129, Е155, Е180, Е201, Е220, Е222, Е223, Е224, Е228, Е233, Е242, Е400, Е401, Е402, Е403, Е404, Е405, Е501, Е502, Е503, Е620, Е636, Е637 |
Канцерогенні |
Е131. Е142, Е153, Е210, Е212, Е213, Е214, Е215, Е216, Е219, Е230. Е240, Е249, Е280, Е281, Е282, Е283, Е310 |
Розлади шлунка |
Е338, Е339, Е340, Е341, Е343, Е450, Е461, Е462, Е463, Е465, Е466 |
Розлади кишківника |
Е154, Е626, Е627, Е628, Е629, Е630, Е631, Е632, Е633, Е634, Е635 |
Шкірні захворювання, алергічні реакції |
Е151, Е160, Е231, Е232. Е239, Е311, Е312, Е320. |
Зміна атреріального тиску |
Е154, Е250, Е252 |
ДОДАТОК 2
Харчові отруєння, викликані бактеріями, вірусами, грибами
Ботулізм - виникає внаслідок потрапляння до організму токсину, який виробляють палички ботулізму. Токсин ботулін – найсильніша отрута з усіх відомих на сьогодні – 1 г достатньо, щоб отруїти 14 млн осіб. Ознаки ботулізму: біль у животі, головний біль, запаморочення, блювота, порушення зору, мовлення, ковтання й дихання. Дуже часто причиною ботулізму є гриби, м’ясо, риба, овочі, консервовані в домашніх умовах. Накопичення отрути відбувається в процесі їх тривалого зберігання без доступу повітря.
Світова практика показує, що навіть продукція великих харчових підприємств може мати токсини ботулізму. Так, в червні 2007 р. одразу 8 людей в США заразилися на ботулізм через вживання в їжу консервів «Hot Dog Chili Sauce» фірми Castleberry's Food Company, які були виготовлені на фабриці в штаті Джорджія. Як з'ясувало розслідування, консервовані продукти, що містили соус чилі, були пошкоджені внаслідок грубих порушень технології на фабриці. Загалом до серпня 2007 р. заразились на ботулізм через вживання різних консервованих продуктів цієї фірми, що містили соус чилі, 8 людей в 3-х різних штатах. Фірма була закрита.
Отрута і збудники ботулізму знешкоджуються при доступу кисню і кип’ятінні протягом 15 хв, тому свіжоприготовлені продукти не можуть спричинити хворобу.
Гепатит А (хвороба Боткіна) людина заражається через забруднені харчові продукти, воду, домашні речі, брудні руки. Переносниками вірусу гепатиту А є також мухи. Через 40 днів з моменту потрапляння збудника до організму з'являються перші ознаки хвороби: біль у горлі, кволість, нудота, блювання, підвищення температури тіла. Сеча темнішає, а кал знебарвлюється, через декілька днів білкова оболонка очей і шкірні покриви жовтішають, тому хворобу ще називають жовтяницею. Ця хвороба дуже небезпечна, бо призводить до загибелі клітин печінки і порушення всіх її функцій. Інфекційне походження цього захворювання вперше довів видатний російський терапевт і вчений С.П. Боткін.
Дизентерія – хвороба, спричинена бактерією дизентерійною паличкою, або дизентерійною амебою. Симптомами дизентерії є різкий біль в животі, нудота, блювота, підвищення температури, пронос.
Щорічно дизентерія вражає близько 120 мільйонів чоловік по всьому світу, причому найчастіше вона діагностується у жителів країн зі слабкою санітарною культурою, а також країн із значною щільністю населення. Джерелом зараження є пиття забрудненої води, вживання немитих фруктів, користування забрудненими побутовими предметами.
Холера - хвороба, спричинена бактерією холерний вібріон. Джерело інфікування – хвора людина, але збудник може потрапити в природні водойми; тому небезпечне купання та вживання риби, морепродуктів із заражених територій. Симптоми холери: блювота, пронос, стрімке зневоднення організму, судоми.
Сальмонельоз - виникає внаслідок потрапляння до організму бактерій із групи сальмонел від хворих людей або тварин. Також джерелом зараження можуть бути зовні здорові люди, які є носіями інфекції. Бактерія сальмонела стрімко розмножується у м’ясі, яйцях, тістечках, майонезі. Ознаки сальмонельозу: біль у животі, блювота, пронос, головний біль, запаморочення.
Золотистий стафілокок. Найчастіше стафілококові харчові отруєння пов`язані з вживанням недоброякісних тортів, тістечок, молока та молочних продуктів, м`ясних, рибних і овочевих страв, розкритих рибних консервів. Потрапивши в шлунково-кишковий тракт, токсин всмоктується і впливає на нервову систему, викликаючи її збудження. Травні соки не руйнують стафілококовий токсин. Найбільш небезпечно їсти їжу, надовго залишену при кімнатній температурі, так як при цьому створюються найсприятливіші умови для розмноження стафілококів та накопичення токсину.
Через 2-6 год після вживання в їжу заражених стафілококом продуктів з`являються перші ознаки отруєння стафілококом: нудота і багаторазова блювота, сильні переймоподібні болі у верхній частині живота, наростаюча загальна слабкість, шкіра блідне, кінцівки холонуть.
Кишкова паличка. Кишкова паличка є постійним жителем кишечника за умови нормальної його мікрофлори. В організмі людини вона синтезує необхідні вітаміни й інші речовини, які мають антибіотичні властивості стосовно збудників кишечних інфекцій.
Проте ця паличка при послабленні захисних функцій організму може проникати в інші органи, викликаючи при цьому запальні процеси. Потрапляючи на харчові продукти, ці мікроби, розмножуючись, можуть викликати отруєння. Кишкова паличка належать до мікробів, які вражають багаті на білок продукти. В такому середовищі вони здатні швидко розмножуватися, не змінюючи зовнішнього вигляду та смаку продуктів. На харчові продукти бактерії можуть потрапити через контакт із хворими людьми, при порушенні санітарно-гігієнічних правил. Тому важливо ретельно здійснювати термічну обробку продуктів і стежити за температурним режимом зберігання.
Мікотоксикози - отруєння, що виникають в результаті попадання в організм людини їжі, ураженої отрутами мікроскопічних грибів. Виникають мікотоксикози в основному від вживання заражених продуктів із зерна і зернобобових культур. Мікотоксини можуть потрапляти в організм людини з молоком, м'ясом та рибою при використанні забруднених мікроскопічними грибами кормів. Мікотоксини накопичуються в тканинах та органах тварин, у яйценосної птиці, а також у яйцях. З організму корів мікотоксини виділяються з молоком. Такі продукти небезпечні для людини, тому що мікотоксини можуть бути присутні в них без видимого поширення плісняви.
Мікотоксини стійкі до дії хімічних і фізичних факторів. Загальноприйняті засоби технологічної та кулінарної обробки лише частково зменшують їх вміст у харчових продуктах.
ДОДАТОК 3
Представники отруйних рослин та грибів України
Блекота росте по всій території України як бур'ян на засмічених місцях, пустирищах, вигонах, поблизу жител. Лікарська рослина, фізіологічну дію якої зумовлюють алкалоїди.
Препарати із блекоти використовують як протиспазматичний, протибольовий і заспокійливий засіб, при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, як анестезувальний засіб при невралгіях, міозитах; при подразнюючому кашлі, хронічному бронхіті, бронхіальній астмі, спазмах шлунка і кишечника.
Блекота чорна (найпоширеніший вид в Україні) — смертельно отруйна рослина. Плід – коробочка з дрібним насіннячком, яке іноді діти з цікавості пробують на смак.
Ознаки отруєння: почервоніння обличчя, запаморочення, розширення зіниць, зниження потовиділення, прискорення пульсу. Треба негайно викликати лікаря, а потерпілому надати першу допомогу.
Конвалія - лікарська, ефіроолійна, отруйна і декоративна рослина. Лікарські препарати з конвалії рекомендуються при серцевій недостатності, кардіосклерозі, пороках та неврозах серця; при захворюваннях печінки, сечового та жовчного міхурів.
Худоба, наївшись конвалії, гине. Діти можуть отруїтись, скуштувавши плоди – червоні ягідки. У людини при отруєнні конвалією з'являється нудота, запаморочення, судоми. Як першу допомогу в цьому випадку дають блювотні засоби і промивають шлунок.
Дурман – одна з найбільш отруйних рослин, викликає посилене серцебиття, сухість у роті, галюцинації, безпричинний страх або сміх, нудоту, порушення або втрату зору, судоми. Іноді підлітки намагаються викликати галюцинації, з'ївши насіння дурману, що дуже небезпечно. При отруєнні потрібна негайна допомога, промивання шлунку.
Вороняче око - отруйна та лікарська рослина. Ознаки отруєння такі: розлад серцево-судинної системи, пронос, коліки, судома, параліч. Люди найчастіше отруюються при вживанні плоду рослини – чорної ягоди.
Беладонна - отруйна багаторічна трав'яниста рослина родини пасльонових.
При отруєнні беладонною стан збудження нервової системи швидко змінюється її пригніченням; бувають випадки смерті. Характерна риса отруєння — розширення зіниць. Лікування: промивання шлунково-кишкового тракту, у тяжких випадках — серцеві і заспокійливі засоби.
Беладонна культивується в Україні як лікарська рослина. Настойки і екстракти беладонни використовують у медицині як болезаспокійливі і протиспазматичні засоби при шлунково-кишкових, нервових та інших захворюваннях.
Бліда поганка є одним з найнебезпечніших отруйних грибів. Всі частини гриба однаково отруйні, в тому числі спори. Теплова обробка не зменшує дію токсинів. Отрути блідої поганки руйнують клітини печінки та крові.
Отруєння блідою поганкою характеризується тим, що симптоми з'являються через тривалий час (від 6-12 до 30 годин) після вживання грибів у їжу, коли розвиваються незворотні зміни внутрішніх органів - печінки, нирок, серця. У людини з'являються інтенсивні болі в животі, блювота, жовтяниця. Після появи симптомів ймовірність летального результату дуже висока через блискавичний розвиток токсичного гепатиту та серцево-судинної недостатності, а лікування в більшості випадків виявляється неефективним.
Мухомор смердючий — смертельно отруйний гриб, який іноді помилково збирають замість їстівних печериць.
Свинушка тонка містить специфічний антигенний білок, який агресивний по відношенню до червоних кров'яних тілець людського організму.
Проникаючи в кров, він утворює стійкі з'єднання, на базі яких починається реакція аглютинації (склеювання) еритроцитів. У людини може статися миттєве згортання крові з формуванням тромбів в серцевому м'язі, великих судинах головного мозку.
Мухомор пантерний - смертельно-отруйний гриб. Отрути викликають миттєвий параліч дихального центру і серцево-судинної системи. Потерпілий хворий не може дихати. Серце зупиняється. Кров миттєво згортається. Всі великі м'язи вражають судоми.
Відмітна особливість - в місцях зростання пантерних мухоморів ви зможете побачити відсутність будь-яких комах. Це пов'язано з тим, що мухи, мошка і комарі гинуть від одного запаху даного гриба.
Павутинник отруйний містить токсин під назвою, який викликає патологічні зміни в нирках. Небезпека отрути в тому, що ознаки отруєння починають проявлятися досить пізно, іноді через 7-14 днів після вживання гриба в їжу. Проявляються вони в нудоті, сильній спразі, блювоті, болях вживоті, появи в роті відчуття сухості і печіння. Хворобливий стан триває від 1-2 тижнів до декількох місяців. Якщо вчасно не надати першу допомогу, то можливий летальний результат: у важких випадках смерть може настати навіть через 5 місяців після прийому небезпечного гриба в їжу.
1