Конспект уроку з предмету «Я у світі» для 4 класу "Навчання — основний обов'язок дітей."
Мета уроку :розширити уявлення учнів про обов'язки людини, дитини; довести до свідомості учнів, що навчитися вчитися означає підготувати себе до самостійного дорослого життя; розвивати допитливість, бажання збагачувати свій розум знаннями; виховувати інтерес до науки,працелюбність; прищеплювати бажання виконувати свої обов'язки.
Острівчанський заклад загальної середньої освіти
Конспект уроку
з предмету «Я у світі»
для 4 класу
Підготувала і провела
Вчитель початкових класів
Гончаренко Людмила Петрівна
Урок № 24.
Тема. Навчання — основний обов'язок дітей.
Мета: розширити уявлення учнів про обов’язки людини, дитини; довести до свідомості учнів, що навчитися вчитися означає підготувати себе до самостійного дорослого життя; розвивати допитливість, бажання збагачувати свій розум знаннями; виховувати інтерес до науки,працелюбність; прищеплювати бажання виконувати свої обов’язки.
Обладнання. Мультимедійна презентація, ноутбук, таблиці та малюнки «Права та обов’язки дітей», підручник, зошит.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Презентація робіт учнів
2. Робота за таблицею «Права та обов'язки учнів» (Слайд 2)
— Розгляньте малюнки на таблиці та розкажіть про свої права. (Слайд 3)
— Які у вас обов’язки? (Слайд 4-5)
— Яким є ваш основнийобов’язок? (Навчатися в школі) (Слайд 6)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтеся про необхідність навчання.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя
— Людині доводиться багато вчитися і працювати, щоб чогось у житті досягти. Ніхто не може передбачити і знати наперед, що потрібно вміти, а що — ні. Тому потрібно багато знати і вміти. Чим більше ти вмієш і знаєш, тим легше жити у цьому світі. Володіючи знаннями, вміннями та навичками у роботі, людина може вийти з будь-якого становища. Народна мудрість каже: «За одного вченого десять невчених дають». І це дійсно так. Розумну, обізнану людину, яка багато вміє і знає,поважають, виявляють бажання з нею співпрацювати. Адже вона все вміє робити, ще може інших навчити й допомогти. А як вона стала такою: обізнаною і вмілою? (Відповіді дітей.) Так, вона багато вчилася, старанно працювала, вдосконалювала свої вміння і навички, щоб досягти майстерності. (За Надією Красоткіною)
— Поясніть, як ви розумієте висловлювання мудрих людей. (Слайд 7)
• Корінь навчання гіркий, а плоди його солодкі (Аристотель).
• Втрачений той час, який ти не використав на навчання (Г. Сковорода).
2. Робота за підручником (с. 104-107)
Учні читають статтю «Навчання — основний обов’язок дітей».
— Про що турбуються батьки?
— Як можна розширювати отримані у школі знання?
— Розкажіть за малюнком, що допомагає гарно вчитися.
— Чому всі предмети потрібні?
— Що потрібно тренувати, щоб легко було вчитися?
3. Учні читають «Поради щодо виконання домашніх завдань».( Роздати кожному на парту)
— Що із прочитаного було вам знайоме?
— Що нового ви дізналися?
- Як говорив Конфуцій : «Те, що я чую, я забуваю. Те, що я бачу, я пам’ятаю. Те , що я роблю, я розумію» (Слайд 9)
- Тож гарно вчіться, адже - це ваш основний обов’язок на сьогодні і найблищі 5 років.
4. Робота в парах
Учні читають вірш Дмитра Білоуса «Про Івасика» та виконують завдання на с. 107.
ПРО ІВАСИКА
Зі школи прибіжить Івасик,
Збере круг себе дітвору,
На пса Рябка накине пасок
Та й ну тягати по двору.
То чийсь кашкет жбурне на гілку —
Мовляв, оце так висота!
То яку-небудь торохтілку
Коту прив’яже до хвоста.
Весь день бешкетництво, непослух,
А ввечері дверима рип —
І вже сидить біля дорослих,
До телевізора прилип.
— Чого це ти усівся, сину?
А годі байдики вже бить! —
До нього мати в ту ж хвилину. —
Тобі ж іще уроки вчить.
І дід онука проганяє:
— От горе наше, далебі! —
Та головою похитає:
— І що ти думаєш собі?
— Росте незнайко... — каже мати.
Івасик тут надметься, злий:
— Як виросту — все буду знати,
А зараз я іще малий...
— Е ні, воно буває різно, —
Дідусь йому. — Ось ти простеж:
Буває часом трохи пізно,
Коли дуженько підростеш.
Наука — це така, брат, птиця,
Що легше змалечку спіймать:
Чого Івасик не навчиться,
Того й Іван не буде знать. Дмитро Білоус
1. Обговоріть поведінку Івасика. 2. Які вчинки хлопчика варті осуду? Поясніть чому.
Разом із батьками склади перелік обов'язків для дітей у сім'ї.
5. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Читання вірша В. Вітки «Крутиголовка»
Надто імення придумали ловко:
Назвали пташку крутиголовка.
На диво вдалася з верткою шиєю.
А в нашім класі ч итеж є такі?
Не ступлять і кроку вони без підказки,
Не вивчать уроки, не знають казки.
Вухами стережуть, щоб слівце почуть.
Крутиголовками такі можуть бути.
2. Читання вірша М. Пригари «Забудько»
Як мені ходить до класу?
Як мені на світі жить?
Що не скажуть, я відразу
Забуваю в тую ж мить.
Дав задачу нам учитель,
Я забувїї — хоч плач.
Став шукати, став лічити —
Перебрав аж п’ять задач.
Не спочину я ніколи,
Бороблю все навпаки;
Задають про суходоли,
Я читаю про річки.
Мама каже: «Треба вузлик
На хустині зав’язать».
Зав’язав я вузлик, друзі,
І забув хустину взять.
Помилок роблю без ліку.
Як же так у світі жить?
Хто знайде від цьоголіки,
Дуже прошу — поможіть!
3. Читання вірша Грицька Бойка «Марина та Галинка»
Сьогодні Маринка уроків не знала.
Домашнє завдання в Галинки списала.
Зі школи додому вернулись дівчатка
І тут повторилось усе в них спочатку.
Удома Маринка отак міркувала:
«Сьогодні в Галинки уроки списала.
Чого ж я завдання робити спішу?
І завтра в Галинки уроки спишу».
А ранком у школі зустрілися двоє.
Спочатку дівчата зраділи обоє.
Та стала Маринка Галинку питати:
«Чи можна ще раз у тебе списати?»
Галинка у сльози: «От бачиш, яка ти.
Я думала в тебе сьогодні списати!».
До столу вчителька їх запросила,
І порівну двійку на двох розділила.
4. Робота над прислів'ями (Слайд 10)
- Доцільно провести змагання у групах, хто згадає більше прислів’їв про навчання.
• Учений іде, а неук слідом спотикається.
• За письменного трьох неписьменних дають, та й тих не беруть.
• Мудрим ніхто не вродився, а навчився.
• Дерево сильне корінням, а людина — знаннями.
• Не кажи «не вмію», а кажи «навчусь».
• Добре того вчити, хто хоче все знати.
• Чого Івась не навчився, того й Іван не буде знати.
• Якщо за день нічого не вивчив, то весь день змарнував.
• Здобудеш освіту — побачиш більше світу.
• Голова без розуму, що млин без води.
• Щоб інших навчити — треба самому вміти.
• У дитинстві вивчене, що на камен івисічене.
• Книжку читай — розуму набирай.
• Людина зі знанням скрізь у пошані.
• Нічого не знаєш, нічого не скажеш.
• Хочеш знати — не соромся питати.
• Хто каже, що знає все, той не знає нічого.
• Для всякого діла знання потрібні, а щоб знати, треба навчитись.
• Дурневі знання ні до чого.
• Забування — лихо для пізнання.
5. Гра «Заверши думку» (Слайд 11)
Учні в п’яти реченнях за допомогою поданого початку речення, формулюють засвоєні на уроці знання.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового видізналися на уроці?
— Запам’ятайте основні правила.
(учні продовжують думку вчителя)
• Не кажи «не вмію», а кажи —………. «навчусь».Хочеш більше знати, треба……. менше спати.
• Хто рано встає, тому ………..…бог дає.
• Найбільша перемога — цеперемога ….над собою.
• Учися не до старості, а до……………. смерті.
• Чого навчився, того за плечима ………не носити.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 104-107).
Разом із батьками склади перелік обов'язків для дітей у сім'ї.