Конспект уроку з природознавства для 1-го класу на тему: "Сонце та його значення для життя на Землі" з використанням схеми -моделі функціонально - системного підходу. Урок подано у вигляді матриці.
Кріпака Світлана Василівна,
вчитель початкових класів
КЗ «НВО І - ІІІ ст. «Мрія»
Кіровоградської міської ради
Кіровоградської області»
Навчальний предмет: Природознавство
Клас: 1 ( перший)
Тема. Сонце та його значення для життя на Землі
Мета: формувати компетентності: ключові ( вміння вчитися- само організовуватися до навчально – пізнавальної діяльності, включатись у роботу відразу після вказівки вчителя; соціальна – підтримувати контакт у парі
( групі),виявляючи зацікавленість у спільній навчально – пізнавальній діяльності; загальнокультурна – дотримуватись норм мовленнєвої культури, говорити в помірному темпі, чітко і зв’язно; здоровʼязбережувальна – зосереджено слухати пояснення учителя ) та предметні : формувати в учнів уявлення про Сонце, про значення сонячного світла і тепла для рослин, тварин, людини; показати значення Сонця в житті тварин і рослин; розкрити значення сонячного світла і тепла в житті людини; сприяти формуванню в учнів потреби до пізнання світу. Виховувати наполегливість у досягненні результатів, бережне ставлення до природи, води.
Обладнання: сигнальні картки, пластилін, фото Сонця, Пізнавальна абетка:
( навчально – розвивальний посібник).
Форма проведення уроку: урок засвоєння нових знань
Використана література:
1. Мантула Т.І. Методичні рекомендації до проведення уроків навчання
грамоти.- Кіровоград, 2004.-88с.
2.Навчальні програми для загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням
українською мовою 1 – 4 класи - К.: Видавничий дім "Освіта" 2012 р.
3. Пізнавальна абетка: ( навчально – розвивальний посібник) /
Тетяна Чернецька - К. : ТОВ « Праймдрак», 2012. – 78с. – ( Серія
« Зростаймо дослідниками»)
4. Природознавство: підруч. Для загальноосвіт. навч. закл. : 1-й кл. /
Т.Г.Гільберг, Т.В. Сак. – К: Генеза,-2012
5. Т. Чернецька « Методичні рекомендації щодо проведення уроків зв’язного
мовлення в початковій школі»
6. Чернецька Т.І. Сучасний урок: Теорія і практика моделювання:
( навчальний посібник) - К. : - 2011
Хід уроку
Діяльність учителя (викладання) |
Діяльність учнів (учіння) |
Діяльність учителя з організації і управління навчально – пізнавальною діяльністю учня |
1 |
2 |
3 |
І Організаційний момент 1.Привітання учнів. 2. Перевірка готовності обладнання до уроку. 3.Позитивне налаштування на співпрацю під час уроку. |
|
Відповіді на запитання учнів |
ІІ Актуалізація необхідних учням знань для вивчення нової теми 1. ► Вправа «Погода»
— Як змінилася погода за цей тиждень? 2. ► Повторення вивченого матеріалу
Учитель називає ( показує слайди) предмети живої і неживої природи. Якщо це предмет живої природи, то учні плещуть у долоні. |
Озвучення відповідей
Почергове озвучування відповідей
Уважне слухання назв предметів. Плескання в долоні. |
Фронтальне опитування учнів за вибором учителя
Фронтальне опитування учнів ( з урахуванням вияву ними бажання відповідати)
Озвучування тверджень. Стимулювання учнів до активності |
ІІІ Повідомлення теми і мети уроку ( навчально – дослідницького завдання) ► Робота над загадкою Бродить одиноко вогняне око, на всіх поглядає, теплом зігріває. ( Сонце)
|
Уважне слухання загадки |
Стимулювання учнів до слухового зосередження |
ІV Вивчення нового матеріалу 1. Стратегія « Мозковий штурм» - Що ви знаєте про сонце? |
Пригадування та озвучування життєвого і навчального досвіду |
Короткий запис на дошці висловлювань учнів |
2. Робота з посібником «Пізнавальна абетка» Т. Чернецької ( Додаток 1) - Розгляньте у посібнику «Пізнавальна абетка» (с. 50 ) малюнки. - Що на них зображено?
2.1. Сонце в житті рослин.
- Поміркуйте, чи можна виростити рослину в приміщенні без вікон, якщо її постійно поливати й підгодовувати поживними речовинами?
- Прочитайте перший абзац тексту у посібнику «Пізнавальна абетка» (с. 51 ) і підкресліть у ньому слова, що вказують на те, за яких умов ростуть рослини. Висновок: Сонце допомагає рослинам живитися.
2.2. Сонце в житті тварин.
- Розгляньте малюнки ( Тварини, що живуть у норах: миші , борсуки)
- Поміркуйте, чи потрібне сонячне світло і тепло для організму цих тварин? - Поміркуйте, чому борсуки, будучи нічними тваринами, все ж таки полюбляють ніжитися на сонечку?
- Пропоную дослідити текст другого абзацу і переконатись в правильності чи хибності своїх припущень
Завдання для роботи в групах:
Висновок: Сонячні промені допомагають виробляти а тілі тваринних організмів дуже корисні, речовини — вітаміни
2.3. Сонце в житті людини
Завдання для роботи в парах:
2.4. Підведення підсумків Читання у підручнику «Природознавство» Т.Г.Гільберг, Т.В. Сак. ( с. 31) висновків
(Життя на,Землі без Сонця неможливе: якщо перестане світити Сонце, то зелені рослини загинуть, адже вони не можуть жити без тепла і світла; тваринам і людям нічим буде харчуватися. Усе живе замерзне від нестерпної холоднечі.)
Фізкультхвилинка
Хмарка сонечко закрила,
3. Розвиток мовлення учнів
«Сонце світить, сонце сяє — вся природа воскресає»
|
Почергове озвучування відповідей
Озвучення власних припущень
Самостійне читання першого абзацу тексту « Що ти знаєш про Сонце?» Підкреслювання твердження.
Розгляд ілюстрацій
Озвучення власних припущень
Читання другого абзацу тексту « Що ти знаєш про Сонце?» «ланцюжком»
Розгляд зображень на фото ( камінь, метелик, кіт, ромашка, будинок)
Озвучення міркувань.
Спілкування учнів у парі
Напівголосне читання третього абзацу.
Самостійне читання висновків учнями
Уважне слухання учителя та виконання рухів, що називає вчитель
Пояснення вислову |
Фронтальне опитування учнів ( з урахуванням вияву ними бажання відповідати) Стимулювання учнів до слухового зосередження
Стимулювання учнів до свідомого читання змісту частин твору.
Показ слайда
Фронтальне опитування учнів ( з урахуванням вияву ними бажання відповідати) Стимулювання учнів до свідомого читання змісту частин твору
Об’єднання учнів у групи за рядами. Консультування учнів (за потреби).
Фронтальне опитування
Стимулювання дітей до слухового зосередження на відповідях однокласників з метою уникнення повторів у відповідях.
Зосередження уваги дітей на припущеннях і твердженнях.
Фронтальне опитування
Звернення уваги на те, що всі дії виконуються в повну силу
Стимулювання учнів до творчої роботи, слухового зосередження |
4. Робота над властивостями - Чи бачимо ми Сонце? -Яку форму воно має? - Якого розміру? ХВИЛИНКА- ЦІКАВИНКА - Чи знаєте ви, що Сонце це найближча зірка до землі, яку видно вдень?
- Відчути сонячне проміння на дотик? ( наче гріє)
- Де «живе» Сонце?
|
Озвучення відповідей на запитання
Озвучення відповідей на запитання
Озвучення відповідей на запитання |
Узагальнення міркувань учнів
Стимулювання учнів до слухового зосередження
Стимулювання учнів до озвучення власних міркувань
Схематичний запис на дошці висловлювань учнів |
V Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів 1. Вікторина
2. Дидактична гра « Так чи ні»
3. Практична творча робота в парах V- - Роздивися сонце у підручнику на сторінці 30. Якого воно кольору, форми?
Правила роботи з пластиліном • Розминати і розгортати пластилін потрібно на дощечці; • розрізати пластилін стекою; • невикористаний пластилін класти в клітинку упаковки; • після завершення роботи з пластиліном руки витирати серветкою; • не можна брати пластилін до рота, торкатися брудними руками обличчя, очей, одягу, брати до брудних рук зошити, книги, гумки — скрізь будуть жирні плями, по яких жодна ручка не пише. |
Озвучення відповідей на запитання
Робота з сигнальними картками
Практична робота учнів у парі
|
Стимулювання учнів до озвучення власних міркувань
Озвучування тверджень. Стимулювання учнів до активності
Спостереження за дотриманням часу, відведеного на завдання |
VІ Підсумок уроку Полі логічне спілкування з учнями після навчально – дослідницького завдання
|
Висловлювання власних міркувань |
Узагальнення думок учнів |
Додаток 1
Що ти знаєш про Сонце?
Рослини чутливі до сонячного тепла. Якщо цього мало чи багато, вони не ростуть. І лише при достатній кількості тепла ( 20-25 °С) рослини ростуть, у них виробляється стійкість до різних хвороб, підвищується вміст вітамінів.
Сонячне світло й тепло корисне і для організму тварин. Тому звірі виносять своїх малюків з темних нір на сонце. Але його прямі промені викликають на тілі тварин опіки, тому звірятка знаходяться в затінку дерев.
У великих кількостях сонячне проміння небезпечне й для людини, у той час як нетривале перебування на сонці корисне.