Сформувати в учнів уявлення про особливості Атлантичного, Північного Льодовитого та Індійського океанів; продовжити навчати читати карту та працювати із нею; вчити складати комп'ютерні презентації, розповіді про природу материків і океанів, виступати перед класом з підготовленою інформацією; виховувати спостережливість, захопленість неповторністю й величчю природи.
Тема. АТЛАНТИЧНИЙ, ПІВНІЧНИЙ ЛЬОДОВИТИЙ ТА ІНДІЙСЬКИЙ ОКЕАНИ
Мета: сформувати в учнів уявлення про особливості Атлантичного, Північного Льодовитого та Індійського океанів; продовжити навчати читати карту та працювати із нею; вчити складати комп’ютерні презентації, розповіді про природу материків і океанів, виступати перед класом з підготовленою інформацією; виховувати спостережливість, захопленість неповторністю й величчю природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Відповіді на запитання для повторення з рубрики «Перевір себе» (с. 51)
2. Природнича розминка «Чи вірите ви?»
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про особливості Атлантичного, Північного Льодовитого та Індійського океанів.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя
— Пригадайте! Який океан Землі є другим за розмірами?
— Розгляньте фізичну карту півкуль. У яких півкулях розташований Атлантичний океан?
— Знайдіть на карті моря Атлантичного океану. Визначте, до якого океану належать Чорне й Азовське моря.
— Як змінюється температура океанічної води від екватора до полюсів?
— Що ви знаєте про Індійський океан?
— Розгляньте фізичну карту півкуль. У яких півкулях розташований Індійський океан?
— Береги яких материків він омиває?
— Назвіть материки, які омиваються водами Індійського океану.
— Чому на півночі Індійського океану завжди тепло, а на півдні завжди холодно?
— Пригадайте! Що ви знаєте про Північний Льодовитий океан?
— Чому він має таку назву?
— Поміркуйте! Чим Північний Льодовитий океан відрізняється від Атлантичного?
— Яку роль відіграє Північний Льодовитий океан у житті людини?
— Доведіть, що мешканці Північного Льодовитого океану пристосувалися до суворих природних умов.
2. Робота за підручником (с. 51–54)
Вправа «Мікрофон»
Учні відповідають на запитання на с. 51.
— Чим Атлантичний океан відрізняється від Тихого?
— Чому клімат Атлантичного океану різноманітний?
— Що ви дізналися про тваринний світ Атлантичного океану?
— Яку роль відіграє Атлантичний океан у житті людей?
— Що ви дізналися про Північний Льодовитий океан?
— Як називають весь простір океану разом із морями?
Учитель пропонує учням визначити за картою півкуль, які материки омиває Північний Льодовитий океан.
— Який клімат Північного Льодовитого океану?
Учитель пропонує учням визначити за картою півкуль у шкільному атласі, які материки омиває Індійський океан.
— Які особливості має Індійський океан?
— Чим Індійський океан відрізняється від Атлантичного?
— Яке значення має Індійський океан у житті людини?
— Розкажіть, про що ви прочитали у «Бібліотечці природодослідника».
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 54.
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в групах
Робота з картою світу
— Відгадайте назву океану за описом, покажіть на карті півкуль.
1-ша група
2-га група
3-тя група
4-та група
Під час роботи заповнюється таблиця.
Найбільша глибина (м) |
Які материки омиває |
Рослинний і тваринний світ |
|
Тихий |
11 022 |
Усі, крім Африки (5) |
|
Атлантичний |
8 742 |
Усі, крім Австралії (5) |
|
Індійський |
7 729 |
Африка, Євразія, Австралія, Антарктида (4) |
|
Північний Льодовитий |
5 527 |
Євразія, Північна Америка (2) |
|
3. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Які океани складають Світовий океан? Покажіть їх на глобусі і на карті.
— Який океан найбільший? Назвіть і покажіть його на карті.
— Який океан найтепліший? Чому? Покажіть його на карті.
— Назвіть і покажіть на карті океан, другий за розміром.
— Як ви вважаєте, чому Північний Льодовитий океан дістав таку назву?
— Яке господарське значення має Світовий океан?
— У якому океані найбагатший рослинний і тваринний світ? Чому? Доведіть свою думку.
Підручник (с. 51–54).