Конспект уроку з природознавства у 3 класі "ПТАХИ"

Про матеріал
Мета уроку: продовжити формувати в учнів поняття «птахи»; вдосконалювати вміння опису¬вати птахів, визначати їх за істотними ознаками; розвивати спостережливість, вміння знаходити взаємозв’язки у природі, мов-лення, мислення, пам’ять; виховувати дбайливе ставлення до тварин, бажання оберігати їх.
Перегляд файлу

Урок природознавства

3 клас

 

    Тема. Птахи

 

Мета: продовжити формувати в учнів поняття «птахи»; вдосконалювати вміння опису­вати птахів, визначати їх за істотними ознаками; розвивати спостережливість, вміння знаходити взаємозв’язки у природі, мов­лення, мислення, пам’ять; виховувати дбайливе ставлення до тварин, бажання оберігати їх.

   Обладнання: таблиці; відео про птахів; аудіозапис голосів птахів; підручник, робочий зошит;; муляжі птахів та їжі.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Вчитель

Усміхніться всім навколо:

Небу, сонцю, квітам, людям.

І тоді обов'язково

День для вас цікавим буде.

  1. Перевірка домашнього завдання
    1.           Розповідь учнів про земноводних та плазунів.

 

— У чому полягають особливості будови земноводних і плазунів?

— Який вигляд мають пуголовки?

— Яких плазунів можна побачити у нашому краї?

— Доведіть, що на нашій планеті повинні жити і жаби, і ящірки, і змії.

 

ІІІ.  Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку

Хвилинка фенологічних спостережень. Вправа «Погода».

(Учень характеризує стан погоди за схемою)

Учитель: Погода весняна, сприятлива. Бажаю вам гарного настрою і плідної праці на уроці!

  •                                                                Вправа «Відгадай загадку».

Учитель загадує загадку: Прилетіли гості

Сіли на помості

Без сокири,  без лопати

Побудували собі хати

(Діти називають відгадку – птахи.)

Вчитель: Яку тему ми будемо сьогодні вивчати?

(Відповіді учнів. Птахи.)

  •               Перегляд фрагменту відеоролика «Політ птахів».

Вчитель: (коментує): Птахи – це справжня окраса природи. Хто з нас не милувався пташиним польотом?... Вони чарують людей своєю красою.

 

- Сьогодні на уроці ми з вами поговоримо про різноманітність птахів, про їх будову, дізнаємось, які птахи пристосувались до польоту, та пересування по землі, деревах, воді,; ознайомимося із живленням птахів та як вони видобувають їжу, з’ясуємо, яке значення мають птахи в природі та для людей і чому вони потребують допомоги.

 

V. Формування знань, умінь і навичок учнів

 

  «Мозкова атака»

   - У нашу місцевість повернулися перелітні птахи...

       - Для їх поведінки характерно...

       - У поведінці зимуючих птахів ви спостерігали такі зміни...

 

Робота з наочними посібниками

  • Розгляньте ілюстрації птахів.
  • Яких птахів ви впізнали?
  • За якими ознаками ви розпізнаєте птахів?
  • Розкажіть про зовнішній вигляд одного з птахів.
  • Порівняйте птахів і знайдіть у них спільні ознаки.

 

Робота за підручником с. 109 – 111.

 

            Робота в парах

  •        Роздивіться фото на с. 109 і розкажіть, у чому полягають особли­вості способу життя цих птахів?

 

Висновки

  Тіло птахів укрите пір’ям і поділяється на голову, шию, тулуб і кінцівки. На голові — дзьоб, за допомогою передніх кінцівок — крил — птахи літають, відкладають яйця.

 

Розповідь з елементами бесіди.

Пристосування птахів добувати їжу.

За формою дзьоба можна визначити, чим живляться птахи.

Дзьоб качки широкий і плаский. Живиться дика качка переважно водними рослинами, пуголовками. Вони можуть щипати траву на луках, живитися зерном.

Дзьоб у  лелеки довгий, загострений на кінці. Птах повільно пересувається луками, видивляючись здобич, і час від часу вміло підхоплює жабу чи ящірку.

У беркута короткий і гострий гачкподібно загнутий дзьоб. Найчастіше його жертвами стають звірята, що метушаться на землі – лисиці, ховрахи, зайці, їжаки. Деякий час пернатий стоїть над здобиччю, прикриваючи її напіврозкритими крилами, а потім відносить у тихе місце, де з’їдає.

3.Живлення птахів

Для того, щоб літати, пірнати, птахам потрібно багато енергії, тому вони постійно шукають собі корм.

Комахоїдні(зозулі, ластівки, солов’ї, шпаки)

Хижі(орли, яструби, шуліки, сови)

Рослинна їжа (глухарі, дикі гуси, лебеді)

Всеїдні( горобець, ворона, сорока)

 

№ 1                                      № 2                                   № 3        

 

Діти визначають особливості дзьоба під № 1 – тонкий і гострий;під № 2 – товстий і короткий; під № 3 – короткий і загнутий гачком вниз.

Вчитель: Ми визначили форму дзьоба. А зараз я покажу вам предмети, ви назвете їх і скажете, на який дзьоб вони схожі.

Демонстрація вчителем предметів, які схожі на певний дзьоб (медичний пінцет, прищіпка, заколка для волосся).

Вчитель показує учням медичний пінцет і запитує: Що це за предмет?

Відповідь учнів: Це пінцет.

Вчитель: На який дзьоб він схожий і чому?

Відповідь учнів: Пінцет схожий на дзьоб під № 1 тому, що він довгий і тонкий.

Вчитель показує учням прищіпку і запитує: Що це за предмет?

Відповідь учнів: Це прищіпка.

Вчитель: На який дзьоб вона схожа і чому?

Відповідь учнів: Прищіпка схожа на дзьоб під № 2 тому, що вона коротка і товста.

Вчитель показує учням затискач для волосся і запитує: Що це за предмет?

Відповідь учнів: Це затискач.

Вчитель: На який дзьоб вона схожа і чому?

Відповідь учнів: Затискач схожий на дзьоб під № 3 тому, що він зігнутий донизу.

Вправа «Нагодуй свою пташку»

Дітям роздаються муляжі пташок та їжі, а вони обирають чим можна нагодувати птаха, яки до них «прилетів»(визначають за формою дзьоба).

VІІ. Закріплення вивченого матеріалу.

(Відео про птахів)

1.Значення птахів у природі та житті людини.( робота в групах)

  •               Сприяють поширення рослин, розносячи насіння на великі відстані
  •               Можуть запилювати рослини
  •               Знищують шкідників рослин
  •               Поїдають шкідливих комах та їх личинок
  •               Знищують гризунів
  •               Використовує м’ясо та яйця птахів як продукти харчування
  •               Використання пуху, пір’я, жиру
  •               Милується птахами
  •               Зачаровується їх красою і співом.
  1.          Охорона птахів

Що ви можете зробити, щоб зберегти птахів?

Закон про охорону і використання тваринного світу України забороняє вбивати співочих птахів і руйнувати їхні гнізда. Рідкісні види птахів охороняються в заповідниках.

У період розмноження полювати на птахів заборонено.

Приваблення птахів шпаківнями.

Підгодовування взимку.

Птахи- символи України.

Лелека

Соловей

Ластівки – працьовиті пташки. Звиті під стріхою гнізда віщують щастя господарям і руйнувати їх гріх.

Вправа  «Довідкове бюро повідомляє» (слайд №13)

Вчитель: Любий друже мій! Чи уявляєш ти скільки птах може нищити, поїдати гризунів, гусениць, комах?

Повідомлення учнів про користь від птахів:

  • Горобець за один день виловлює 500 комах
  • Синиця за один день з’їдає 500 - 600 гусениць (зберігає 40 дерев)
  • Зозуля за одну годину виловлює 100 гусениць, а за день – 1000 гусениць
  • Сова за літо з’їдає 1000 польових мишей
  • Ластівка за літо виловлює 1 мільйон мух і комарів
  • Корольок за рік виловлює 8 – 10 мільйонів комах

Вправа «Незавершені речення».

Вчитель пропонує учням закінчити прислів’я і  прикмети про птахів із циклу «Усна народна творчість»:

Скільки пташок, стільки… (пісеньок);

Ластівка день починає, а соловейко його …(кінчає);

Краще синиця в руках, ніж журавель  … (у небі);

Де пташки, там гинуть … (комашки);

Надувся як сич на … (погоду);

Красна пташка своїм пір’ям, а людина … (знанням);

Де не маєш співця, послухаєш … (горобця);

Ластівка низько літає на …(дощ);

Горобці купаються в піску на …(дощ);

Сова кричить на …(холод);

Навесні зозуля стала кувати – морозу … (не бувати);

Граки рано прилетіли – до … (теплої погоди)

VIІІ. Підбиття підсумків. Рефлексія

Бесіда

— Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 111.

— За якими ознаками птахи відрізняються від інших тварин?

— Як птах пристосований до польоту?

— Яких птахів називають осілими, перелітними, кочовими?

      Наведіть при­клади птахів кожної групи.

— Яким є значення птахів у природі?

Чи потрібна допомога птахам?

— Чи доводилося вам чи комусь із ваших родичів рятувати птахів? Як саме?

— Як можна привабити пташок ?

 

Повторення «Правил поводження в природі»

Вчитель: Дійсно, птахи відіграють дуже велику роль в житті людини. То як же нам людям треба ставитися до них?

Відповіді учнів:

  • Годувати;
  • Виготовляти годівниці та будиночки для них;
  • Не галасувати в природі;
  • Не руйнувати гнізда;
  • Не брати в руки яєчка та пташенят;
  • Слухати спів птахів і милуватися ними.

 

Бережіть птахів як і все живе на Землі!

V. Домашнє завдання.

Вчитель: Діти, ви сьогодні дуже добре працювали на уроці. Були активні і уважні. Ваше домашнє завдання: 

1. Опрацювати статтю підручника сторінки 110 – 112;

 2. Дати відповіді на питання рубрики «Перевір себе»

 3.Творче завдання: намалювати малюнок «Мій улюблений птах»

 

docx
Додано
24 березня 2020
Переглядів
1630
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку