конспект уроку з теми"Групи грибів: симбіотичні – мікоризоутворюючі шапинкові гриби"

Про матеріал
Розробка уроку з теми"Групи грибів: симбіотичні – мікоризоутворюючі шапинкові гриби"
Перегляд файлу

Тема. Групи грибів: симбіотичні – мікоризоутворюючі   шапинкові гриби.

Мета.: Освітня:  Розширити знання учнів про різноманітність організмів на планеті: ознайомити із способами пристосування до середовища існування  вищих (макроскопічних)грибів;показати взаємозв’язок макроскопічних грибів з рослинами; розкрити їх відмінні ознаки у способах живлення.
Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати будову та процеси життєдіяльності грибів, робити відповідні висновки та узагальнення; розвивати уміння спостерігати, аналізувати, творчо розв’язувати поставлені завдання.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до оточуючого середовища, до грибів,  до рослин рідного краю; сприяти екологічному вихованню.
Тип уроку: комбінований;урок-презентація
Методи і методичні прийоми:
1. Інформаційно- рецептивний:
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН.
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом.
2. Репродуктивний. 
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.
4.Візуальний: складання схем.
5.Релаксопедичний: психологічне розвантаження.
Міжпредметні зв ́язки: історія, медицина, міфологія,географія
Матеріали та обладнання:Презентація, малюнки, таблиці,ТЗН.
Основні поняття та терміни :

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент(1хв)

Привітання.. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх

ІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів(10 хв.)

А).Усно закінчити речення

1.На продуктах харчування може оселятися  гриб … (мукор).

2) Цей гриб належить до … (нижчих).

3) Спори в мукора утворюються в кулястих … (спорангіях).

4) На відміну від мукора пеніцил — … (багатоклітинний гриб).

5) Пеніцил став відомим на весь світ завдяки тому, що з нього був виділений перший … (антибіотик).

6) До грибів, які не утворюють грибницю, належать … (дріжджі).

7) Їх використовують для (отримання спирту, у хлібопекарській та пивовар

         8)Гриби подібно до тварин живляться (гетеротрофно).

         9).Грибницю ще називають міцелієм.

        10)Нитки грибниці називають гіфами.

Б). виконання тестів (10 учнів)

  1. Спосіб життя грибів буває:

 а) сапротрофний; б) паразитичний; в) сапротрофний, паразитичний.

  1. Вегетативне тіло гриба - це:

 а) ніжка, шапка; б) міцелій.

  1. Чим розмножуються гриби?:

 а) спорами; б) частинами міцелію;

 в) спорами, брунькуванням, частинами міцелію.

  1. До нижчих грибів належать:

 а) мукор; б) мукор, аспергіл, пеніцил.

  1. До одноклітинних  вищих грибів відносять:

 а) аспергіл; б) пеніцил; в) дріжджі.

  1. До смертельно отруйних грибів відносяться:

 а) бліда поганка, мухомор;

 б) несправжні опеньки, бліда поганка;

 в) мухомор, бліда поганка, несправжні опеньки.

  1. Їстівні гриби - це:

 а) лисички, печериця, рижик, маслюк;

 б) рижик, сироїжки, лисички;

 в) сироїжки, печериця, маслюк.

  1. Сировиною для одержання  пеніциліну, біоміцину є:

 а) цвілеві гриби; б) дріжджі; в) шапкові гриби.

       9 Наука, що вивчає гриби:

          а) ботаніка ; б) ліхенологія ; в) бріологія ; г) мікологія

      10. Клітини грибів не мають:

          а) ядра; б) пластид ;в) клітинної стінки;г) мітохондрій

ІІІ. Мотивація навчальної  й  пізнавальної діяльності (1хв)

Слайд№1(перегляд відеофайлу(3хв.27с.)

ІV.Вивчення нового матеріалу.(25хв)

Обговорення(слайд №2)

1.Що ви бачили?

2.Які гриби було показано?

3.Де росли гриби?

4.Назвіть відмінності  між грибами ,які було показано.

Поглиблення вивчення теми(слайд №3)

А.)У природі  виділяють такі екологічні групи макроскопічних грибів:

1.Симбіонти(мікоризні)

2.Сапротрофи

3.Паразити

Б.) Які загальні ознаки мають ці групи грибів(слайд№4)

Завдання по рядах:І.Визначте  ознаки мікоризних грибів(ст.221,авт.Костіков)

ІІ. Визначте ознаки  сапротрофних грибів(ст.223)

ІІІ. Визначте ознаки  паразитичних грибів(ст.222)

В.)Як ви вважаєте ,рослини  які матимуть симбіоз із грибом і ті рослини які не матимуть симбіозу однаково ростимуть? (слайд№5)

Чому так відбувається?

Визначіть основні слова – сопутники  для  поняття «симбіоз»(ст.222)

Є певні види грибів ,які утворюють мікоризу лише з певними видами рослин,тому і мають свою назву.(перегляд відеофрагменту(0.30 сек.)

Відгадайте яка гриб заховався біля рослини(слайд№6)

Так: під березою -росте підберезовик, дубом-піддубник,пі осикою- підосичник,

Під сосною або ялинкою-сироїжка.

Г.)Поміркуйте та за допомогою текста визначіть,яке значення в природі мають   макрскопічні гриби (ст. 223)( слайд №:7)

V.Узагальнення вивченого(в.)

Отже ви на уроці дізналися про що?

Кожен учень говорить ,що йому було цікаво дізнатись про гриби.

VI. Закріплення знань і вмінь (5хв)

1. У нас цей гриб називають рижиком (Грузд).

2. Гриб, який хоче, щоб його з’їли сирим (Сироїжка).

3. Гриб, який по назві нагадує неохайну тварину (Свинуха).

4. Інша назва білого гриба (Боровик).

5. Гриб, назва якого нагадує «хитру» тварину (Лисичка).

Вправа «Склади пари» (стрілками зєднати потрібне)

Білий гриб                 Дуб

Підосичник              Береза                    

Піддубник                Осика        

Підберезник             Ялинка

         Сироїжка                    Сосна

VII. Домашнє завдання (1хв)

1.Опрацювати запитання після відповідного параграфа

2.Повторити на які групи діляться гриби за  будовою .

3.Що таке відьмине коло?Чому утворюється таке явище?*

docx
Додано
28 лютого 2019
Переглядів
4657
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку