Конспект уроку з української літератури для 7 класу на тему: "Образ Павлуся як утілення благородства і лицарства, сміливості й винахідливості. Родинні цінності й патріотизм у творі

Про матеріал
Розробка уроку з української літератури для 7 класу на тему:" Образ Павлуся як утілення благородства і лицарства, сміливості й винахідливості. Родинні цінності й патріотизм у творі »
Перегляд файлу

1l.jpg 

 

 

 

 

 

 

               Відкритий  урок

на тему:

« Образ Павлуся як утілення благородства і лицарства, сміливості й винахідливості. Родинні цінності й патріотизм у творі »

 

Укр. література. 7 клас

Вчитель Клепець Т.І.

 

Скрипчин

2018

 

Тема: Образ Павлуся як утілення благородства і лицарства, сміливості й винахідливості. Родинні цінності й патріотизм у творі

Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст розділів повісті; розвивати навички роботи з художнім текстом, культуру зв’язного мовлення, критичне мислення, увагу, спостережливість; виховувати почуття любові до рідної землі, своєї родини, повагу до історичного минулого України.

Тип уроку: комбінований

Обладнання:  портрет письменника, картки із запитаннями, роздавальний матеріал.                                                         Хід уроку:

 

Епіграф до уроку:

                                                   Яке це щастя дороге – мати свою рідну сторону

 О. Твардовський

 

Девіз уроку:Через моря, ліси, степи й долини

Де калиновий цвіт і солов'їний спів

Через літа й століття всюди лине

Крилата й горда слава козаків.»

І. Оголошення теми та мети уроку.

                        Звучить марш Запорізьких козаків Адамовича.

Доброго дня, учні!

Доброго дня, шановні гості!

     Сьогодні ми проводимо відкритий урок. Діти, відкрийте зошити, запишіть тему уроку

     Сьогодні ми продовжимо працювати над змістом повісті А.Чайковського «За сестрою», докладно розглянемо образ головного героя Павлуся,  але спочатку перевіримо ваші знання змісту повісті.

ІІ. Актуалізація опорних  знань учнів

                        Літературний диктант (правильна відповідь - 0,5 бала)

1.   У якому селі відбувалися описувані автором події?          (Спасівці)

2.  Який славний рід козаків жив у Спасівці?      (Судаків)

3.  З скількох осіб складалася рідня Судаків? Назвіть їх.

    (Шести, д. Андрій, син Степан, жінка Палажка, сини Петро й Павло, Ганна)

4.  Як звали головного героя повісті?    (Павлусь)

5. Хто вночі напав на село?  (Татари)

6. Кого з сім’ї Судаків під час нападу татар не було вдома?   (Петра)

7. Хто очолив похід татар на Спасівку?(Мустафа-ага)

 

8. Ким виявився малий Павлусь для козака Петра?          (Рідним братом)

9.  Хто першим з козаків вступив у бій з татарами ( Тріска )

  10.  Як Семен Непорадний спіймав татарина?   (На аркан)

11.  Як звати сина Ібрагіма ханського Девлет - Гірея?  (Мустафа - ага)

12.  Кого попросив викупити і звільнити з неволі Павлусь у   Девлет – Гірея?

                    (Невільника - земляка Остапа Швидкого)

       (взаємоперевірка диктанту)

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

  • Проблемна ситуація

      Я пропоную розпочати вивчення нового матеріалу дещо несподівано  – з кінця.

Коли Павлусь, рятуючи сестру Ганну від татарської неволі, допоміг Девлет-ґірею повернути сина Мустафу з козацького полону, вдячний хан запропонував хлопчику і його сестричці залишитися у нього, хотів прийняти їх за своїх дітей.

    Дивитися с. 98

«– Ви сказали правду, тепер я хочу додержати моє слово, нагородити вас. Чого бажаєте? Коли хочете, оставайтеся з нами. Прийміть нашу віру, я вас за своїх дітей прийму.

– Спасибі тобі, могутній пане. Нічого не бажаємо, лиш волі... Пусти нас...

– Хіба вам зле в мене?

– Нам тут добре, та за Україною нам сумно... Хочемо своїх бачити...

– Хай буде по-вашому! Їдьте додому…».

 

  • Проблемне запитання.

    Якщо пригадати, що Павлусю та Ганнусі нікуди було повертатися в Україні (хату спалили татари, все добро розграбували, матір та діда вбили), то виникає питання: а може краще було б дітям залишитися у Бахчисараї, де б їх шанували як дітей хана, де б вони жили у достатку?

 

  • «Коло ідей».

Висловіть свої припущення, чому Павлусь і Ганнуся наполегливо хотіли повернутися на Батьківщину?

       (Діти приходять до висновку, що братик і сестричка – патріоти України, люблять свою землю, шанують християнську віру, ненавидять татар – ворогів своєї країни)

  • Форум «Хто він – патріот?»

Отож, давайте поміркуємо про таке важливе поняття як патріотизм. Сьогодні ми часто говоримо про патріотизм як про почуття, яке звеличує кожну людину, облагороджує її, наповнює змістом її життя.

   Давайте разом поміркуємо, кого можна вважати патріотом, а кого – ні.  

 

                                              Гра «Так - ні»

(Твердження, які потрібно підтвердити (так) або спростувати (ні))

 

  1. Патріот любить і шанує свою рідну землю.
  2. Патріот захищає свою Батьківщину; готовий віддати за неї своє життя.
  3. Патріот завжди у всьому шукає вигоду для себе.(Ні)
  4. Патріот піклується про збереження природи рідного краю.
  5. Патріот ніколи не зрадить своєї Батьківщини.
  6. Патріот критикує інші країни і народи.(Ні)
  7. Патріот шанує історичне минуле своєї Батьківщини.
  8. Патріот поважає своїх співвітчизників; шанує їхню працю.
  9. Патріот свято шанує свій рід, свою родину; любить, турбується про своїх рідних.
  10. Патріот не залишить у біді своїх рідних, друзів; завжди прийде на поміч усім, хто потребує його допомоги.
  11. Патріот своєю працею, добрими справами, досягненнями примножує багатства рідної землі, уславлює свою країну в світі.

 

  • «Трибуна відвертості»

Запитання

1.Чи вважаєте ви себе патріотами України?

2.Хто або що має найбільший вплив на виховання у вас патріотичних почуттів?

 

Отож, Павлусь Судак - патріот

 

  •  Інтерактивна вправа «Акваріум»

Що нам відомо про головного героя повісті?

 

     План  характеристики образу головного героя

 

1. Павлусь – козацький нащадок   (с. 86)

2. У рідній Спасівці  (с. 86)

3. Перші найважчі випробування (с. 87)

4. У козаків(с. 87,89)

5. Відвага, сміливість і кмітливість хлопця (с. 90,91)

6. Здатність до науки і товариський характер Павлуся(с. 91)

7. Твердість у вірі, наполегливість(с. 91)

8. Блискучий план(с. 93)

9. У полоні.

10.  Дорога додому (с. 98)

 

А тепер давайте ще раз згадаємо події та героїв повісті « За сестрою»

1. Конкурс-гра «Сторінками повісті А. Чайковського «За сестрою”» (робота в парах)

Завдання конкурсу-гри: розгадати кросворд протягом 5–7 хвилин.

               

  Кросворд для першої команди

 По горизонталі:

1. Назва села, де жила родина Судаків. (СПасівка)

2. Хто продав головного героя татарам-купцям? (Харциз)

3. Засіб, за допомогою якого татари перевозили награбоване майно. (Віз)

4. Зброя, якою козаки використовували під час бою з татарами. (Шабля)

5. Командир татар. (Мустафа)

6. Прізвище одного з козацьких ватажків. (Тріска)

7. Утворити прикметник від слова козак (Козацький)

 

По вертикалі:

8. Ім’я головного героя твору. (Павлусь)

 

 Кросворд для другої команди

По горизонталі:

1. Ім’я татарина, що мав відшмагати Павлуся за втечу (Ібрагім)

2. Дружина Степана Судака. (Палажка)

3. За допомогою чого Непорадний захопив татарина? (Аркана)

4. Бойовий товариш козака (Кінь)

5. Не скачи у воду, як не знаєш… (Броду)

6. Прізвище головного героя (Судак)

7. Прізвище козацького ватажка. (Недоля)

 

По вертикалі:

  1. Ім’я сестри головного героя повісті. (Ганнуся)

 

Розповісти епізод, що пов’язаний з вашим героєм

 

  • Інтерактивна вправа «Павутинка слів»

                                          З’єднайте слова-синоніми

1. Ватра   А. Дика коза

2. Бандура Б. Мисливські собаки

3. Кіш          В Намет

4. Гарба          Г. Вогонь

5. Шатро Д. Військова одиниця

6. Обоз           Е. Табір

7. Хорти Є. Музичний інструмент

8. Серна Ж. Віз

 

Правильний варіант відповіді

 А Б В Г Д Е Є Ж

1    +    

2       + 

3     +   

4        +

5   +     

6      +  

7  +      

8 +       

 

 

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

 

 Робота з картками.

 

Картка №1

1. Чому Павлусь вирішив сам рятувати сестру?

2. Чи не страшно було йому пускатися у таку далеку дорогу?

3. Чи кожна людина прийме саме таке рішення? Чому?

 

Картка №2

1. Чому Павлусь, розміркувавши та заспокоївшись, зрадів, що потрапив до татар-крамарі?

2. Як він поводився з ними?

 

Картка №3

1. Чого саме навчав дід Андрій свого внука?

2. Які мрії щодо свого дорослого життя мав Павлусь?
 

Картка №4

1. Чи врятував хлопчик свою сестру?

2. Які риси характеру виявив при цьому?

 

                     Перегляд відеоролика  «Цкаві факти про життя козаків»

 

У. Підведення підсумків уроку

              Рефлексія «Мікрофон»

  • Що найбільше вразило вас у повісті А Чайковського «За сестрою»? Чому?

 

VІ. Домашнє завдання

Повторити зміст повісті

Підготуватися до характеристики інших образів твору

                       

                          Виконання тестових завдань

 

1. Чим татарин-купець пригостив Павлуся?

а) Зеленим чаєм і пиріжком;

б) шматком паляниці і молоком;

в) чебуреком і сиром.

 

2. Хлопець їхав з татарами, які купили його у Харциза, на:

а) возку;

б) гарбі;

в) верблюді.

 

3. Про що думав Павлусь, перебуваючи в оточенні татарських купців?

а) Страшну кару, яка його очікувала;

б) жорстокість Карого по відношенню до нього;

в) реальну можливість швидше зустрітися із сестрою.

 

4. Як почував себе хлопець у татарських купців?

а) Спокійно і весело;

б) роздратовано і збентежено;

в) не виявляв будь-яких емоцій.

 

5. Татарам-купцям сподобався Павлусь через те, що він:

а) вирішив прийняти мусульманську віру;

б) допомагав їм і вивчив татарську мову;

в) гарно співав пісні.

 

6. Як татари ставилися до християнської віри?

а) Зневажливо;

б) поважали її;

в) не висловлювали будь-яких думок.

 

7. Першим запитанням, з яким звернувся Павлусь до татар-купців, було:

а) «А хіба між вами хрещених нема?»;

б) «Хто ви такі?»;

в) «А куди ви їдете, люди добрі?»

 

 

8. До якого святого образу звертався Павлусь по допомогу, йдучи на службу до конюхів:

а) Покрови;

б) Миколи;

в) Василя.

 

 

9. Готуючись тікати від Мустафи, Павлусь сховав ніж, сумку з харчами, вуздечку:

а) під великий камінь;

б) у кам’яній печері;

в) в дуплі дерева.

 

10. Через що було призупинено кару над хлопцем за його втечу?

а) Зважаючи на сумлінну роботу по господарству;

б) бо хлопець сам вернувся до господаря;

в) приїзд мулли хана.

 

11. Девлет-гірей погодився розшукати сестру Павлуся, аби:

а) хлопець залишився у нього служити;

б) було знайдено Мустафу-агу;

в) козацтво призупинило походи на татар.

 

12. Ганнуся розповіла хану, що його син перебував:

а) у лубенського полковника;

б) у козацькому загоні;

в) в монастирі.

 

13. Зустрівшись із сестрою після тривалого розлучення, Павлусь називав її:

а) соловейком;

б) перепілочкою;

в) голубонькою.

 

14. За наказом хана Ганнуся повинна була жити:

а) з Павлусем;

б) в окремій кімнаті під наглядом охорони;

в) в гаремі.

 

 

15. Протягом якого терміну посланці татарського хана розшукували його сина?

а) До місяця;

б) більше місяця;

в) півмісяця.

 

 

16. Кого з героїв твору стосується думка Павлуся: «Яке мені діло до нього! Добре, що живі; тепер хай і зараз здохне за ту кривду, яку нам заподіяв…»:

а) Харциза Карого;

б) Мустафу-агу;

в) Девлет-гірея.

 

17. Чого попросили брат з сестрою у татарського хана за свою правдиву розповідь про Мустафу-агу?

а) Багато грошей;

б) красивих коней;

в) волі.

 

18. Чому Павло вимушений був застосовувати хитрість перед ханом про те, що саме Ганнуся обізнана, як склалася доля Мустафи-аги в козацькому полоні?

а) Бо боявся за своє життя;

б) щоб він допоміг розшукати сестру;

в) хотів більше часу перебувати у хана і насолоджуватися його прийомом.

 

19. Що відповів Девлет-гірей на прохання Павлуся посприяти визволенню Остапа Швидкого у Сулеймана-ефенді?

а) «Ні, я цього не буду робити, бо твій земляк — ворог мого народу»;

б) «Добре в тебе серце, хлопче! Цей невільник вернеться з тобою на Україну»;

в) «Слід подумати над цією справою. Я вагаюся».

 

20. Остап Швидкий для Павлуся — …

а) земляк;

б) названий брат;

в) рідний дядько.

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Олійник Лідія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
20 січня 2021
Переглядів
7114
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку