Конспект уроку 6 клас
Література рідного краю (Дніпропетровщина)
25.05.2022 Урок №69
Тема: життєвий і творчий шлях Лесі Степовички.
Мета:
Навчальна: ознайомитися з біографією і творчістю Лесі Степовички.
Розвивальна: розвивати навички аналізу поезії.
Виховна: виховувати любов до рідного краю.
Обладнання: роздруковані поезії Лесі Степовички.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Налаштування класу на роботу (3 хв).
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Забезпечення настроєвої підготовленості учнів (3 хв).
Сьогодні на уроці на нас чекає різноманітна і дуже цікава робота. Тому я розраховую на те, що ви будете уважними, працюватимете активно.
На уроці ми з вами виконаємо такі завдання:
ІІІ. Сприйняття навчального матеріалу. Вивчення нового матеріалу (15 хв).
Як ви вже зрозуміли, сьогодні на уроці ми познайомимося із творчістю української письменниці, перекладачки, прозаїка Лесі Степовички.
Вашим домашнім завданням було ознайомитися з біографією Лесі Степовички за допомогою інтернету. Давайте разом пригадаємо цікаві факти з її життя і творчості. (Учні усно розповідають факти, які їм запам’яталися, вчитель доповнює.)
Молодці! Ви розповіли дуже цікаву інформацію. Тепер ознайомимося з поезією письменниці.
Для дослідження творчості Лесі Степовички я пропоную вам твір «Дерево мого роду» (в учнів на партах є роздрукований текст):
Розквітає навесні яблуня моя,
У рясному листячку – пісня солов’я.
Цю крислату яблуню прадід мій садив.
Де іще побачиш стільки дивних див?
Бджілка-медоноска на медок летить.
У тіньочку яблуні дід старезний спить,
Кроною – до неба, гіллям – до землі.
Ласують плодами діточки малі.
Це могутнє древо – то моя сім’я,
Брості розпускає – десь тут є і я.
Проросту корінням в глибину століть,
Тільки б не спиляли моїх щедрих віть!
Стану плодоносить зранку до зорі.
Придивись до яблуні у своїм дворі!
Яблучком медовим в ноги упаду –
Не рубай, нащадку, яблуню в саду!
ІV. Аналіз твору з допомогою вчителя (7 хв).
V. Аналіз пейзажної лірики Лесі Степовички (10 хв).
Тепер настав час поговорити про пейзажну лірику у творчості Лесі Степовички. Для цього виразно прочитаємо вірш «Якого кольору Оріль»:
«Якого кольору Оріль?» –
засперечалися поети.
У кожного свої секрети
Освяти певних кольорів:
Хто бачить срібло, хто – сивини,
Хто – мед ливад, хто – мерхіт сліз,
Хто глипа поглядом совиним,
банальну сірість мітить скрізь...
Мені ж Оріль з дитинства синя,
Як неба рідного глибінь
У час, коли жура осіння
Блаватом бавить голубів...
Якого ж кольору Оріль
І чим правдивіш мій від інших?
Спитайте в степових орлів –
З висот небесних їм видніше...
Козацька річечка тече,
Синіє волошковим цвітом –
Одвічне свято для очей
Не стьмарене буденним світом.
Аналіз з допомогою вчителя:
VІ. Читання твору «Зима» (5 хв).
Тріщать в печі соснові дрова,
В народі кажуть: «На мороз!»
Картопля вже давно готова,
По телевізору прогноз:
«У Києві знову морози,
А в Ялті пада сніг».
За вікном одні погрози,
Від вітру, що валить з ніг.
А в хаті затишно і тепло,
І фітонцидами пахтить.
Укрило снігом усю землю,
Один лісок лиш майорить.
VІІ. Домашнє завдання (1хв).
Самостійно написати тему та ідею поезії «Зима».
VІІІ. Підсумок уроку (1 хв).
Сьогодні на уроці ми плідно попрацювали та виконали всі поставлені завдання. Сподіваюся, що вам було цікаво. На все добре! До побачення!