Конспект уроку з української літератури на тему: "Друзі пізнаються в біді . За оповіданням В.Винниченка «Федько-халамидник». 6 клас..

Про матеріал

На конкурс розробок "Вчительська десятка". Матеріал містить конспект уроку з української літератури на тему: "Друзі пізнаються в біді . За оповіданням В.Винниченка «Федько-халамидник». 6 клас.

Перегляд файлу

 

Урок за оповіданням В.Винниченка                                                                                    «Федько-халамидник»(6клас)

 

 

 

                                    Підготувала вчитель 

                                      української мови та літератури

                                       ЗЗОШ№49

                                         Мальцева Вероніка 

                                             Олександрівна

 

 

 

 


                   Друзі пізнаються в біді

Урок за оповіданням В.Винниченка «Федько-халамидник».

Мета: допомогти учням розібратися в складнощах характерів та вчинків героїв оповідання;розвивати навички виразного читання, переказу, виділення головних епізодів та деталей, висловлення власного ставлення до прочитаного, обґрунтування своєї думки; виховувати прагнення до добра й справедливості, чесності та порядності.

Тип уроку:  урок узагальнення та систематизації вивченого за методом проектів.

Обладнання: операційні картки з розробкою тематичних питань проекту; записи симфонічної класичної музики, ілюстрації пейзажів.

План уроку

 

Етапи методу проектів

Етапи уроку

(навчальні ситуації)

Етапи особистісно-зорієнтованого уроку

Постановка проблеми-задачі

1. Притча про двох вовків.

Етап

орієнтації

2. З´ясування результатів аналізу твору

    (актуалізація опорних знань).

3. Мотивація (місце знань з теми –  

    життя). Актуалізація чуттєвого

    досвіду учнів. Покладання мети.

Етап

покладання

мети

4. Проектування:

    - назва проекту;

    - ключове питання;

    - матеріальне вираження проекту.

Етап проектування

Самостійна дослід-ницька робота

5. Тематичні питання.

Етап організації виконання плану діяльності

6. Группова робота над створенням           

    проекту (робота з операційними 

    картами за тематичними  

    питаннями).

Оцінка поетапних результатів

7. Звіт груп про результати роботи з

     тематичних питань.

Етап

контрольно-оцінювальний

8. Коригування думок учнів.

9. Оцінювання.

Створення проекту та його захист

10. Домашнє завдання (завдання для

       індивідуальної дослідницької

       роботи учнів над створенням

       проекту).

11. Підсумки уроку.

 

 

 

 

Хід уроку

(перебіг навчальних ситуацій)

1Притча про двох вовків. 

 Колись давно старий відкрив своєму онукові одну життєву істину:

 — В кожній людині йде боротьба, дуже схожа на боротьбу двох вовків. Один вовк представляє зло: заздрість, ревнощі, жаль, егоїзм, амбіції, брехню. Інший вовк представляє добро: світ, любов, надію, істину, доброту і вірність.

 Онук, зворушений до глибини душі словами діда, замислився, а потім запитав:

— А який вовк в кінці перемагає?

 Старий посміхнувся і відповів:

— Завжди перемагає той вовк, якого ти годуєш.

 

2.Актуалізація опорних знань учнів.

З’ясування результатів аналізу оповідання В.Винниченка «Федько-халамидник», який був здійснений на попередніх уроках:

  • тематика оповідання;
  • головна думка;
  • основні сюжетні лінії.

3.Мотивація навчальної діяльності (актуалізація чуттєвого досвіду учнів).

Чи потрібні вам отримані знання?

    Навіщо? Де їх можна застосувати?

(висновок: місце знань з теми – життя).

 

4. Проектування.

Назва проекту (тема уроку): « Друзі пізнаються в біді».

Ключове питання: Людяність і байдужість. Які вони?

Форма вираження проекту: твір.

5.Структурні питання:1 Що таке дружба?

                                          2 Кого можна назвати другом?

6. Тематичні питання:1 Назвіть риси характеру Федька

                                         2 Зробити порівняльну характеристику Федька і Толі.

                                      3 Доберіть прислів’я та приказки про дружбу.

   (учитель спрямовує учнів думати і говорити не те, що, як вони вважають, від них хочуть почути, а те, що диктує їм власна свідомість).

7. Групова робота над створенням проекту.

    Самостійна дослідницька робота учнів у групах з операційними картами з

    розробки тематичних питань.

(операційні карти подані в додатках до уроку)

8. Звіт груп про результати роботи з операційними картами.

9. Коригування думок учнів.

    Учні обговорюють аспекти тематичних питань. Висловлюються різні думки.

 Суть обговорення не в організації дискусії. Головне – розкрити різні погляди на проблему. Перший етап роботи над проектом – пошуковий. Учитель створює умови  не для того, щоб дати відповіді на питання, а для того, щоб стимулювати активні роздуми учнів. Учитель уважно спостерігає за ходом думок дітей, коригує розумову діяльність вихованців.

Робота в групах на уроці.

1група. Заповнити схему «Головні та другорядні герої оповідання «Федько-халамидник»».

2 група Записати у 1 колонку слова, що асоціюються із Федьком, у другу – із Толею.

 Покірний, спритний, чесний, черствий,безсердечний, бешкетливий, ласкавий,ніжний, делікатний, підлий, правдивий, справедливий,пихатий, вірний у дружбі, боягузливий, мужній, сміливий, відчайдушний, добрий, милосердний,непередбачуваний, лицемірний,необережний, плаксивий, неслухняний, прагне до лідерства, веселий.

3 група. Запишіть ставлення інших героїв до Федька.

Робота з текстом оповідання.

1 Знайдіть і прочитайте пейзажі, які є в оповіданні, визначіть їхню роль у творі.

 2 Фізхвилинка.

 3 Знайдіть і прочитайте опис зовнішності (портрет) Толі.

4 Зачитайте, як ставиться Федько до порівняння з його батьком.

 Бесіда з учнями.

  1. Чи були друзями Федько і Толик?
  2. Який вчинок може характеризувати Федька як друга?
  3. Спробуйте уявити Толю в майбутньому. На що ще він може бути здатний?

Висновок.

Друзі пізнаються в біді, але не кожного можна назвати другом.

10. Оцінювання.

    Учитель залучає учнів до оцінювання один одного, сам висловлює думку про роботу дітей за такими критеріями:               - активність;

  - аргументованість тверджень;

  - нестандартність мислення;

  - сміливість у висловленні думок.

 

11. Домашнє завдання.

Спираючись на життєвий досвід,  підсумувати своє розуміння поняття  дружби, створивши проект “Друзі пізнаються в біді ” у вигляді твору

12. Підсумки уроку.

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

- Чи сподобався урок?

 - Що взяли нового для себе?

Додатки до уроку

Операційна карта з розробки тематичного питання

Характеристика персонажа

соціальне походження
і суспільний стан

риси характеру

 (типові та індивідуальні),

як формувалися

світогляд,
морально-етичні принципи

вчинки і поведінка, їх мотиви

місце в системі образів

роль у розкритті ідейного змісту

ставлення автора до героя твору

пізнавальне і виховне значення образу

 

Операційна карта з розробки тематичного питання

 

Поведінка Федька

 

 

Під час гри в піску

Грається з усіма дітьми, потім повалить усе - і своє, й чуже; хто розсердиться чи заплаче, поб’є.

 

Під час запуску змія дітьми

Федько кричить – попереджає про напад – і йде віднімати іграшку; поборе всіх. Хто захищається; потім може повернути змія, ще й своїх ниток віддати.

Коли батьки карають його за провину

Ставиться з розумінням, терпляче зносить побиття, не плаче й не просить , товаришів не видає.

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Бєляєва Вікторія Сергіївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
6 липня 2018
Переглядів
2266
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку