Даний урок навчить учнів передавати настрої пейзажних поезій за допомогою виразного читання, описувати власні відчуття, викликані художнім словом; розвивати навички виявлення й аналізу наявних у тексті епітетів, порівнянь; виховувати любов до батьківського дому
Т.Г. Шевченко
«Садок вишневий коло хати».
Картини довколишнього світу, природи в поезіях Т. Шевченка.
Поетичні засоби мови.
Підготувала вчитель української мови
та літератури
КРАВЧЕНКО С.В.
Привілля, 2016р.
Мета уроку: навчитися передавати настрої пейзажних поезій за допомогою виразного читання, описувати власні відчуття, викликані художнім словом; розвивати навички виявлення й аналізу наявних у тексті епітетів, порівнянь; виховувати любов до батьківського дому.
Обладнання: репродукція картини Т. Шевченка «Селянська родина», запис пісні у виконанні Н. Яремчука «Родина», «Шлях до Тараса», «Розкажи про Україну».
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
/Звучить пісня «Шлях до Тараса»/
Справжні генії – то метеори, які повинні горіти, або освітити свої сяйвом своє століття. Наш національний геній Т. Шевченко належить усьому людству, його творами захоплюються в усьому світі. А наш сьогоднішній урок – іще одна спроба поновити і поповнити відомості про великого письменника України.
/ На дошці висловлювання/
І мене в сім’ї великій,
В сім’ї вольній, новій
Не забудьте пом’янути…
ІІ. Контроль-корекція знань учнів
Тож запрошую вас, мої любі п’ятикласники, до щирого і пророчого слова вічного Кобзаря
Гра « Чарівна скринька» (повторення біографії Т. Шевченка)
- Коли народився Шевченко?
- У якому селі народився?
- У якому селі минуло дитинство поета?
- Чим захоплювався Тарас у дитинстві?
- Чи був він допитливим? Доведіть.
- Чому ім`я Катерина було подвійно дороге поетові?
- Як звати батьків Тараса?
- Скільки дітей було у сім`ї Тараса?
- Як склалася доля Тараса після смерті батьків?
- Де похований Шевченко?
- Автором якої книги є Шевченко?
ІІІ.Оголошення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Т.Г. Шевченко, «Садок вишневий коло хати». Картини довколишнього світу, природи в поезіях Т. Шевченка. Поетичні засоби мови.
1.Експрес опитування
2. Вступне слово вчителя про історію написання твору
5 квітня 1847 року Т.Шевченка було заарештовано як члена Кирило-Мефодіївського братства. 17 квітня поета привезли до Петербурга й ув’язнили у казематі Петропавловської фортеці.
-Давайте пригадаємо, що ж таке каземат? (Це приміщення у фортеці , де тримали в’язнів).
Контрастом до реальності каземату й майбутнього вироку для поета стають спогади і мрії автора про Україну . Вірш «Садок вишневий коло хати» - одна з найсонячніших струн Шевченкової кобзи. Автор створив чудову картину природи. Вечір в Україні постає перед нами в усій красі. Біля хати зібралася вечеряти сім’я. Тут і щаслива мати. Саме у тюрмі Шевченко написав цикл із 13 поезій « У казематі». Однією з них і була поезія « Садок …» - шедевр світової пейзажної лірики.
ІV.Опрацювання поезії Т.Шевченка «Садок вишневий коло хати»
1. Перегляд мультфільму за твором «Садок вишневий коло хати»
2.Читання поезії учителем ( звучить запис солов`я)
3. Читання поезії учнями мовчки.
- Спробуйте відчути, які настрої передано у творі.
4.Аналіз поезії. Бесіда.
-Яку пору року зображено у вірші?
(Весну, бо гудуть хрущі над квітучими вишнями.)
— Чому співають дівчата, адже вони потомлені йдуть після важкої роботи?
(Вони молоді, життєрадісні, сповнені енергії та надій.)
— Чому сім’я вечеряє коло хати, а не в хаті?
(Стало тепло, на свіжому повітрі приємніше, особливо коли цвітуть сади.)
— Чому подає вечеряти дочка, а не мати, яка її, напевно, варила?
(Із поваги до старших, щоб допомогти.)
— Чого хоче научати мати?
(Обережності, культури поведінки, чемності, поваги до старших, як це заведено.)
— Як соловейко не дає матері научати?
(Голосно співає.)
— Чому затихли всі, окрім дівчат та соловейка?
(Соловейко співає переважно ввечері та вночі, а дівчата тому, що це в них єдиний час для розваги, душевного відпочинку.)
— Про які українські звичаї, традиції згадується в поезії?
(Про спільні працю, спільну сімейну вечерю, про повагу до старших.)
— Які риси українського національного характеру вимальовуються з поезії?
(Працьовитість, шанобливість, чутливість до краси, співучість.)
- Які настрої передано у творі? ( радість )
- Яку пісню могли б співати дівчата, ідучи з поля? Можливо, цю.( Звучить запис пісні « Родина» )
- Як поет описує родину?
- На якому фоні зображено вечерю родини? Чому коло хати? Що можна сказати про звичаї родини?
- Чи має проблеми ця селянська родина?
5.Перечитування поезії. Бесіда.
- Завдяки ж чому ми чуємо і бачимо чудову картину природи, праці й побуту селянської сім'ї? (За допомогою зорових і слухових образів, які створює поет.)
- То що ж ми бачимо, читаючи поезію? (Садок вишневий, батьківську хату, плугатарів з плугами, сім'ю, що вечеряє коло хати, вечірню зіроньку...)
- А чуємо? (Хрущі над вишнями гудуть, співають дівчата, витьохкування соловейка, тишу...)
-Які художні засоби використав Т.Шевченко?
Художні засоби |
"Садок вишневий коло хати" |
1. Метафори |
хрущі гудуть, зіронька встає, соловейко не дає |
2. Епітети |
садок вишневий вечірня зіронька маленькі діточки |
3. Порівняння |
|
6. Порівняльна характеристика поезії і картини « Селянська родина» перегляд картини
- Кого і що зображено на картині?
- Яким настроєм пройнята картина ( сум, печаль )
Коментар до картини «Селянська родина»
На картині зображена стара, під солом’яною стріхою хата. Тут у затишку наприкінці робочого дня зібралась селянська родина – молоді батьки та їх синочок. Малюк, що цілий день бавився з дідусем, ненароком розбив глиняний горщик, що висів на тину і був неабиякою цінністю родини. Першим порухом батька було покарати хлопчика за вчинену шкоду. Але мати заступилася за сина, благаючи батька простити. І той полагіднішав, заспокоївся, взяв люльку і, наче вибачаючись перед дружиною, прагне пригорнути сина. За цією драмою стежить дворовий пес. Трохи далі у променях призахідного сонця гріється сивий дідусь, якому байдуже до того, що діється. Художник гостро, насторожено, драматично вдивляється в життя людей. Т.Г.Шевченко у цьому полотні передав свій біль за скривджений, підневільний народ. Цей біль від душевної рани змушує малювати. Це не лише доля героїв картини, а це й його доля.)
7. Учні заповнюють таблицю. (Колективно)
Вірш «Садок вишневий коло хати» |
Картина «Селянська родина» |
Почуття: радість |
Почуття: сум |
Родина: батько (хоч не згадується, але слово «сім’я» дає це розуміння), мати, діти Фон: хата, природа – садок вишневий, вечірня зіронька, соловейко Проблема: немає (родина кріпаків, але немає цього на поверхні) |
Родина: чоловік, жінка, дитина, дідусь
Фон: хата
Проблема: родина кріпаків |
Висновок: природа знімає проблеми, наближає життя людей до ідеалу.
Учитель: ідеальним є життя родини у поезії « Садок…». Саме про таке життя мріяв Шевченко, але доля була невблаганною. Повернувшись із заслання, мріяв про родину і власну домівку.
Поставлю хату і кімнату,
Садок – райочок насаджу.
Полежу я і походжу
В своїй маленькій благодаті
Та в однині – самотині
В садочку буду спочивати.
Присняться діточки мені,
Веселая присниться мати,
Давнє колишній та ясний,
Та присниться сон мені!.. І ти!..
Він майже реалізував свою мрію: родич Варфоломій купив на прохання Шевченка земельну ділянку, а Тарас намалював проект власної домівки ( показ плаката). Але передчасна смерть стала на заваді. 10 березня 1861 р. серце Кобзаря зупинилося.
8. Самостійна робота.
Доповніть поданий текст порівняннями та епітетами.
…. вечір спадав на ріку. Вода виблискувала, немов ………., а …… зоря сяяла ….. діамантами на ……. полотні неба. З ….. прибережного лісочка долинала …… солов’їна пісня, немов …. хор зібрався на найкращий свій концерт.
ІV. Підсумок уроку, оцінювання учнів.
- Як поезія Шевченка впливає на настрій? Що передано поетичним словом?
Ми повинні памятати геніїв українського народу. Адже вони – запорука формування нашої національної свідомості, нашого патріотизму, нашої любові до Батьківщини.
/ виконання пісні «Розкажи про Україну»/
V. Домашнє завдання.
Вивчити « Садок…». До слова «край» дібрати епітети.
Художні засоби |
"Садок вишневий коло хати" |
1. Метафори |
хрущі гудуть, зіронька встає, соловейко не дає |
2. Епітети |
садок вишневий вечірня зіронька маленькі діточки |
3. Порівняння |
|
Художні засоби |
"Садок вишневий коло хати" |
1. Метафори |
хрущі гудуть, зіронька встає, соловейко не дає |
2. Епітети |
садок вишневий вечірня зіронька маленькі діточки |
3. Порівняння |
|
Художні засоби |
"Садок вишневий коло хати" |
1. Метафори |
хрущі гудуть, зіронька встає, соловейко не дає |
2. Епітети |
садок вишневий вечірня зіронька маленькі діточки |
3. Порівняння |
|
Художні засоби |
"Садок вишневий коло хати" |
1. Метафори |
хрущі гудуть, зіронька встає, соловейко не дає |
2. Епітети |
садок вишневий вечірня зіронька маленькі діточки |
3. Порівняння |
|
Художні засоби |
"Садок вишневий коло хати" |
1. Метафори |
хрущі гудуть, зіронька встає, соловейко не дає |
2. Епітети |
садок вишневий вечірня зіронька маленькі діточки |
3. Порівняння |
|
Вірш «Садок вишневий коло хати» |
Картина «Селянська родина» |
Почуття: радість |
Почуття: сум |
Родина: батько (хоч не згадується, але слово «сім’я» дає це розуміння), мати, діти Фон: хата, природа – садок вишневий, вечірня зіронька, соловейко Проблема: немає (родина кріпаків, але немає цього на поверхні) |
Родина: чоловік, жінка, дитина, дідусь
Фон: хата
Проблема: родина кріпаків |
Вірш «Садок вишневий коло хати» |
Картина «Селянська родина» |
Почуття: радість |
Почуття: сум |
Родина: батько (хоч не згадується, але слово «сім’я» дає це розуміння), мати, діти Фон: хата, природа – садок вишневий, вечірня зіронька, соловейко Проблема: немає (родина кріпаків, але немає цього на поверхні) |
Родина: чоловік, жінка, дитина, дідусь
Фон: хата
Проблема: родина кріпаків |
Вірш «Садок вишневий коло хати» |
Картина «Селянська родина» |
Почуття: радість |
Почуття: сум |
Родина: батько (хоч не згадується, але слово «сім’я» дає це розуміння), мати, діти Фон: хата, природа – садок вишневий, вечірня зіронька, соловейко Проблема: немає (родина кріпаків, але немає цього на поверхні) |
Родина: чоловік, жінка, дитина, дідусь
Фон: хата
Проблема: родина кріпаків |
Вірш «Садок вишневий коло хати» |
Картина «Селянська родина» |
Почуття: радість |
Почуття: сум |
Родина: батько (хоч не згадується, але слово «сім’я» дає це розуміння), мати, діти Фон: хата, природа – садок вишневий, вечірня зіронька, соловейко Проблема: немає (родина кріпаків, але немає цього на поверхні) |
Родина: чоловік, жінка, дитина, дідусь
Фон: хата
Проблема: родина кріпаків |