Тематичний урок з української мови. « Чарівниця Казочка завітала до нас»
Тема. Звук г, буква «Ге»
Мета. Ознайомити учнів з новою буквою «Ге», її назвою та звуковим значенням. Формувати навички читання слів із цією літерою. Удосконалювати вміння виконувати звуко-буквений та складовий аналіз слів. Розвивати спостережливість, уміння визначати місце цього звука в слові. Працювати над розвитком мислення в учнів, збагачувати словниковий запас. Виховувати почуття взаємодопомоги.
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.
Обладнання. Виставка казок, герой казки «Котигорошко», предметні малюнки, зразок писаної букви «ге», малюнок « Дівчини Казки» та хлопчика Котигорошка.
Хід уроку
І. Організаційна частина
Наш урок цікавим буде!
Казку люблять усі люди!
І дорослі, і малі,
Тобто, й наші школярі.
Будемо ми працювати,
Й руку вправно піднімати.
Казка кличе нас усіх,
Починаємо мерщій!.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Виставка книг-казок.
Сьогодні до нас на урок теж завітала казка «Котигорошко». Я розповім вам казку, але не ту, що ви вже чули. Це нова казка і лише учні нашого класу будуть знати її. Потім ви зможете розповісти казку вдома батькам, або своїм товаришам, братику, сестричці. Сядьте всі правильно і приготуйтеся слухати казку.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
В своєму будинку жив собі Котигорошко. Було йому дуже самотньо. Захотілося Котигорошку мати друзів і дуже сильних. От одного разу вийшов він на подвір’я і йому здалося, що яскраве сонечко лагідно кличе його. Він не витримав і побіг лісовою стежинкою. Раптом йому назустріч виходить одноголовий Змій. Підходить Змій до Котигорошка і говорить:
-Котигорошко, я тебе вб’ю!
Котигорошко не злякався й каже:
Змій подивився на Котигорошка й каже:
В теплий дощик народився
Парасолькою накрився. (Гриб)
Вимовлення звука, віднесення до приголосних, позначення фішками.
Котигорошко не розгубився і каже:
Трьохголовий Змій подумав і каже:
Впізнання виучуваного звука в названих учителем словах: гриб, виноград, горошина, горобина, град, гори, огірок.
(Учні називають слова і місце вивченого звука в них)
Котигорошко згадав про своїх друзів і погодився.
Назвіть звуки у складах: га, го, ги, ге, гі.( на дошці)
Котигорошко стоїть, очима водить, і букви не знає. Допоможіть йому діти.
Ознайомлення з буквою, її алфавітною назвою.
Фізкультхвилинка. Діти виконують рухи відповідно кожного рядка
Жив-був собі колись Котигорошко
Знайшовся під гороховим листком.
Він сіяв хліб і був музика трошки,
А взагалі, добряк був добряком.
Мав руки золоті від батька, кажуть,
До нього йшло чи не усе село:
Кому до воза колесо приладить,
Кому шибки уставить у вікно.
Котигорошком стати може всяк,
І раптом: хрусь, трісь! Та це ж летить шестиголовий Змій. А Котигорошко йому каже:
Котигорошко подумав і просить у вас допомоги. Давайте ж допоможемо.
Робота із складовими таблицями ( читання з карток )
Добре, ти мої завдання виконав, тепер ми будемо з тобою дружити.
Фізкультхвилинка. ( музична )
Котигорошко йде далі, сонечко сяє, пташки співають. Думає Котигорошко: «Як гарно жити, коли маєш таких хороших друзів».
Змій поглянув і каже:
Котигорошко здогадався, що це завдання буде найскладнішим, але сказав:
Робота за Букварем.
Читання складів, слів,речень.
Читаємо хором,ланцюжком, від заданого слова.
V. Підсумок уроку.
- Ой, який задоволений Котигорошко, що його виручили. Гарно читали, навіть дванадцятиголовому Змієві сподобалось. І він запропонував останнє завдання.
- Які ж звуки сьогодні вивчив Котигорошко?
- Якою буквою вони позначаються?
Молодці, гарно допомогли Котигорошку і дванадцятиголовий Змій погодився з ним дружити.
А Котигорошко зробив висновок, що дуже гарно, коли є вірні друзі, які не залишать тебе в біді. Але треба й самому вчитися. І вирішив, як тільки повернеться додому теж піде до школи, щоб багато знати і вміти так як ви.
Діти а дівчинка Казка не прощається з нами ,ви хочете ,щоб вона залишилася в нас класі ненадовго.( відповіді дітей)Разом з нею ми ще познайомимось з новими казками на наступних уроках.
А зараз дівчинка Казка хоче ,щоб ви себе оцінили ,цеглинками лего:
Зелений – було легко ,я усім справився;
Синій – було трішки важко, але я впорався;
Жовтий – було дуже важко, потребував допомоги.
Молодці ,ви гарно працювали,дякую за роботу на уроці.