Конспект уроку з української мови 2 клас за підручником Інна Большакова, Марина Пристінська по темі "Корінь слова. Спільнокореневі слова"а

Про матеріал
Дати поняття про споріднені слова та визначити в них спільну частину (корінь), розвивати навички спостереження, аналізу, зіставлення і на цій основі - уміння робити нескладні висновки і узагальнення.. Розвивати мовне чуття, увагу до лексичного значення слів. Збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати любов і бережливе ставлення до рідної мови, до природи.
Перегляд файлу

           Доброолександрівський ліцей Дальницької сільської ради

 

 

 

 

 

 

 

                       

 

 

 

 

 

                           Урок української мови у 2 класі

                                            Корінь слова.

       Спільнокореневі (споріднені) слова.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Підготувала та провела

вчитель вищої категорії , «старший вчитель»

Бершадська Галина Трохимівна

2022 р

 

Тема. Корінь слова. Спільнокореневі (споріднені) слова.

 

 Мета. Дати поняття про споріднені слова та визначити в них спільну частину (корінь), розвивати навички спостереження, аналізу, зіставлення і на цій основі - уміння робити нескладні висновки і узагальнення.. Розвивати мовне чуття, увагу до лексичного значення слів. Збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати любов і бережливе ставлення до рідної  мови, до природи.

 

КЛЮЧОВІ КОМПЕТЕНТНОСТІ:

  • сформувати уявлення про корінь слова;
  • показати багатозначність слова «корінь»
  • сприяти усвідомленню учнями поняття про спільну частину слів-корінь;
  • вчити добирати спільнокореневі слова;
  • збагачувати словниковий запас слів учнів;
  • спонукати дітей до міркувань, порівнянь.

ПРЕДМЕТНА КОМПЕТЕНТНІСТЬ:

  • знаходить серед поданих слів спільнокореневі;
  • виділяє корінь у поданих спільнокореневих (споріднених) словах.

ОСОБИСТІСНА КОМПЕТЕНТНІСТЬ:

  • приймає рішення щодо вирішення визначеної проблеми

ОБЛАДНАННЯ:

  • мультимедійна презентація,
  • підручник,
  • картки для самооцінки.

ТИП УРОКУ:

  • урок вивчення нового матеріалу.

 

                         

                                       Хід уроку

І.Організація класу.

-Доброго дня,діти! Я сподіваюсь,що сьогоднішній урок буде уроком добра,творчості,здобуття нових знань та вмінь.

-А чого ви очікуєте від уроку?   ( отримати нові знання,щоб урок був цікавим)…

-Щоб ваші і мої очікування збулися,наш урок ми проведемо під гаслом, яке ви можете прочитати

Не просто слухати,а чути. 

Не просто дивитись,а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно й плідно відповідати.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

---Ну що,ви готові розпочати наш урок?

Для цього нам потрібні зошити в косу лінійку,ручка, простий олівець та підручник.

1. Мовна розминка

-Я пропоную розпочати наш урок з мовної розминки.

Яку велику тему ми розпочали?           (Слово. Будова слова)

Ми уже знаємо з яких частин складається слово?      (закінчення та основу)

Що таке закінчення?                               (це частина слова,що змінюється)

Що таке основа слова?                    (частина слова без закінчення)

Протягом уроку ми зможемо оцінити свою роботу ось такими смайликами

Якщо завдання ви виконали правильно, я пропоную вам біля завдання намалювати ось такий зелений усміхнений смайлик. Якщо у вас виникали труднощі,вам потрібна допомога та підказка,намалюйте, будь ласка, ось такий серйозний смайлик. А ще ви зможете оцінити свої знання по іншому. Показали мені картки : сходинки до успіху та градус успіху

Ну що ж рухаємось далі.

ІІІ.Мотивація навчальної діяльності.

1.Слухання вірша.

Послухайте і скажіть про що цей вірш

 В кожної людини , є своя родина.

Є батьки,і тітка й дядько

Може сестри є й брати.

Ця родина є щаслива,

Бо всі разом - вони сила!

Це - підтримка й розуміння,

Це-повага , це-коріння.

Кого ви бачите на фото?

 Всі ці люди поєднані одним поняттям-родина. Недаремно я вам прочитала цей віршик.   Не лише люди,а й слова мають свої родини. Кожне дерево, кожна родина мають корінь. Корінь – це початок  чогось нового.

Прислів′я: Дерево міцне корінням, а людина родиною (як ви розумієте?)

ІV.Оголошення теми уроку.

 Ми дізнаємось, що і слова мають корінь

Сьогодні, мандруючи темою «Слово»  ми дізнаємось такі поняття,як спільнокореневі слова, корінь слова, споріднені слова. Будемо добирати споріднені слова та визначати корінь слова.

Будемо розвивати та збагачувати нашу  прекрасну рідну мову.

V.Первинне осмислення знань.

-Діти,що означає слово корінь? Корінь-це багатозначне слово…

1.Гра «Сходинки слів» 

Погляньте,будь ласка, кожне слово має однаковий початок. Продовжте, будь ласка, кожне слово.

Допишіть у клітинках пропущені літери. Хто багато читає,той багато знає,той все встигає.

Ну що ж ви готові перевіряти? Давайте спробуємо.

                                                            Ліс,ліси,лісок,лісові,лісовик

-Ось один із варіантів як ви могли б продовжити слова.

Словникова робота - Лісовик-персонаж слов′янської міфології,лісовий дух

Давайте спробуємо ще раз.

 Оцініть свою роботу смайликом. Дякую за старанність. Зразково!

Скажіть, будь ласка, що це за слова? Це споріднені слова.

Давайте поглянемо на наступне завдання

                                                     Дощ,дощі,дощик,дощить,дощовик.

Словникова робота – Дощовик-це плащ

2.Практична робота ( визначення кореня)- ( слайд 14)

Сад,  садок, садочок- маленький сад,  садівник-людина,яка працює в саду, саджати-що ми робимо в саду,  розсада-що ми садимо у саду.

Всі ці слова є спорідненими. А слово сад- це слово від якого ми утворили всі інші споріднені слова

Запам ятай  

Корінь-це спільна частина споріднених слів…

Назвіть корінь у цих словах.

А ще нам варто запам′ятати, що споріднені слова є спільнокореневими словами.

Перегляньте правило та спробуйте запам′ятати.

Отже, рухаємось далі.

V.Фізхвилинка

 Щось я притомилась А ви? Давайте відпочинемо.

 3.Каліграфічна хвилинка. 

- Запис числа, класна робота

Загадка

-З неба дивиться в віконце

Тепле і яскраве сонце

Як легесенька пір ′їнка

В небі плаває … хмаринка.    Молодці!  Чудово!

-Сіли рівненько, вигнули спинки та розпочнемо хвилинку каліграфії, щоб наші букви були красиві, кругленькі

Хх    ах    хм   хмаринка

-Вашим завданням буде записати наступні слова:

Хмари, хмароньки, хмарно,  захмарилося.

Що це за слова? Так це споріднені слова,або спільнокореневі. Спробуйте відшукати спільний корінь.

 Оцініть свою роботу смайликом. Як що вам було легко -зелений усміхнений смайлик, якщо ви потребуйте допомоги- жовтий серйозний смайлик. Задоволена вашою роботою

Ну що ж продовжуємо завдання

4.Самостійна робота    ( слайд 19-22)

Спробуйте самостійно підібрати спільнокореневі слова до слова дуб, клен , а ми потім перевіримо.

-Ну , що готові перевірити?

-Отже, дуб, дубочок, дубовий.

-Який корінь у цих словах?  Оцініть свою роботу за допомогою смайлика. Мені приємно спостерігати як ви працюєте

Рухаємось далі до роботи

5. Вибіркове списування.  ( слайд 24)

 -Ось у лісі йде лісник

Він неначе лісовик

На поляні лісовій

Влаштував концерт лісний.

-Прочитайте ще раз цей вірш.

-Зараз вам буде завдання. Виписати у зошит спільнокореневі слова та позначити корінь. Невеличка підказка для вас .Їх  всього 5

- Ну що ви готові перевіряти?

Лісі, лісник, лісовик, лісовій, лісний.

-А який корінь у цих словах?

-Дякую вам за виконання цього завдання. Намалюйте, будь ласка, смайлик. Вірте у себе! Все у вас вийде!

 А ми з вами продовжуємо наш урок

6.Гімнастика для очей

  1. Вліво очі та вправо.
  2. Вверх,вниз
  3. Кругові оберти оченятами
  4. Якнайширше розплющить та заплющить

-Думаю ми трішки відпочили та готові працювати далі.

7. Письмо по пам ′ яті. Скоромовка

Послухайте скоромовку. Прочитайте її ще раз.

Що ви помітили у цій скоромовці?

-Так, справді, всі слова спільнокореневі.- Який корінь?

Спробуйте прочитати цю скоромовку повільно, швидше та ще швидше.

-А зараз спробуємо записати скоромовку не дивлячись на екран.

Ворона проворонила вороненя.

Думаю , усі справились. Позначте корінь. Ну що , перевіримо?

Намалюйте смайлик.  Розумники!  Досить вдало ми працюємо!

8. Гра «Вилучаймо зайве»

Робота з підручником. Вправа 3,ст..87

VІ.Підсумок уроку.

Технологія «Відкритий мікрофон»

Отже, давайте підіб′ ємо підсумки.

-Корінь слова це

-Споріднені слова ще називають…

Ну що ж, любі друзі, наш урок добігає кінця.

Рефлексія

А підрахуйте свої смайлики.

-Чи справдилися ваші очікування?

Якщо у вас переважають зелені усміхнені смайлики, значить ви зрозуміли, що таке корінь слова та спільнокореневі слова.

 А якщо переважають жовті , серйозні смайлики- не засмучуйтесь! Ви матимете змогу переглянути вдома що ж таке корінь слова та спільнокореневі слова.

Вірю,ви все зможете!

Творче завдання ( за бажанням, виконайте вдома)

Придумати спільнокореневі слова до слова -  зима

 Ну що ж я вам кажу, будьте здорові та до зустрічі. Дякую за старанність.

 

docx
Додано
21 січня 2023
Переглядів
1465
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку