Українська мова
Тема: Звук [х], буква Хх
Мета: ознайомити учнів зі звуками [х], [х’], буквою Х, х («ха»), що їх позначає на письмі; виробляти навички читання складів, слів з буквою х («ха»); розвивати увагу, фонематичний слух, мислення, зв’язне мовлення учнів; виховувати наполегливість, бажання пізнавати нове.
Обладнання: таблиця для читання складів; таблиця з друкованою буквоб Х; предметні малюнки.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Повторення вивчених звуків і букв
— Подивіться на букви, надруковані на дошці. Порахуйте, скільки літер ми вже вивчили. (23)
а е и і о у б в г ґ д з й к л м н п р с т ч ь
— Назвіть літери, що позначають голосні звуки, приголосні звуки.
— Яка буква не позначає жодного звука? (ь)
— Яка буква позначає один приголосний м’який звук? (й)
2. Вправа «Читалочки-складалочки»
— Прочитайте слова, які заховалися у полі.
(Річка, чайка, майка, ручка, лапка, лайка, булка, білка, казка, качка)
3. Читання стовпчиків слів
— Прочитайте чітко і швидко слова у стовпчику.
Котити |
Роса |
Сум |
Булка |
Катати |
Коса |
Сім |
Білка |
Капати |
Кора |
Сом |
Балка |
Казати |
Нора |
Сам |
Байка |
4. Читання речень
— Прочитайте речення, вставляючи букви, яких не вистачає.
За..чик стрибав по березовому га..очку.
Він зустрів зна..ому лисоньку у старі.. норі.
Співучи.. солове..ко сидів на калиновому гіллі.
— Яку літеру ви додавали в слова?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Сьогодні на уроці ми вивчимо ще одну букву. Це допоможе нам наблизитися до мети — вивчити всю українську абетку і навчитися самостійно читати.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Виділення нових звуків
— Послухайте і скажіть, який звук найчастіше зустрічається у вірші.
Хом’ячок наш захворів —
Хтось холодним напоїв.
Хом’ячкові нудно в ліжку,
Ходить в гості сіра мишка.
— Чи знайома вам така тваринка хом’як? А ховрах?
— Послухайте про пригоду хом’яка і ховраха.
Одного разу Хом’ячок і Ховрашок збирали зерна в полі. Вони старанно засовували за щічки зернятко за зернятком. Довго трудилися друзі. Нарешті зібралися нести зерна до своїх хаток. Але раптом звірятка подивилися одне на одного. І такі вони були кумедні з напханими щоками, що не втрималися друзі і почали сміятися.
— Ха-ха-ха! — сміявся Ховрашок.
— Хі-хі-хі! — вторив йому Хом’ячок.
І всі зерна в них розсипалися. Довелося друзям знову братися до роботи.
— Чому звірятка розсипали зерна? Як сміявся Ховрашок? Який перший звук він вимовляв при цьому?
— А як сміявся Хом’ячок? Чим його перший звук відрізняється від того, що вимовляв Ховрашок?
2. Артикуляція звуків [х], [х’]
— Вимовте парами звуки [г] — [х], [г’] — [х’]. Прослідкуйте за роботою язика і губ.
Діти уточнюють, що приголосні звуки [х] — [х’] творяться так само, як і звуки [г] — [г’], тільки вимовляються без участі голосу, глухо.
3. Вправи на впізнавання звуків [х], [х’] у заданих учителем словах (на початку, в середині, у кінці слова). Виявлення слів, у яких відсутні ці звуки
— Приготуйте долоні, я називатиму слова. Якщо ви почуєте звук [х] на початку слова, то плескає перший ряд, якщо в середині слова — то другий ряд, а якщо в кінці — третій ряд.
Холод, муха, тепло, хліб, сміх, сніговик, Херсон, схема, вихід, горіх, голодний, хижак, гріх, вхід, ховрах.
4. Колективне складання звукових схем слів-відгадок
• Заповзята трудівниця,
Вона праці не боїться.
Дуже сильна ця комаха
Називається... (мураха).
• Він такий гіркий один
На городі виріс... (хрін).
• Є у зайця і лисиці,
У корови і куниці,
Навіть у дворі кота
Не зустрінеш без... (хвоста).
5. Самостійне добирання учнями слів зі звуком [х] в різних позиціях — на початку, в середині, у кінці слова
— Тепер ви називайте слова, в яких є звуки [х] або [х’].
6. Ознайомлення учнів з буквою Хх («ха»)
— Приголосні звуки [х], [х’] на письмі позначаються великою і малою буквами х. Назва букви нібито теж сміється.
— Роздивіться букви. Чим вони схожі, а чим відрізняються? (Однакові за формою, різні за розміром.)
— Порівняйте букви Х і К, Х і М. Що між ними спільного?
— На що схожа буква Х? Послухайте, як про це говориться у вірші. Уявіть собі малюнки до них.
Хрестиком хустинку
Мама вишивала.
Букву ха Христинка
Вишиту впізнала.
Фізкультхвилинка
Хом’як тягнув пір’їну,
Хом’ячиха теж пушину.
Так по крихті позбирали
Та й на зиму ковдру мали.
7. Вправи з читання
1) Читання складів з буквою х («ха»)
— Утворіть всі можливі склади із буквою х («ха»).
2) Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі
3) Вправа «Чарівні квадрати»
— Прочитайте чітко слова у стовпчиках та рядочках.
4) Вправа «Ланцюжки»
— Прочитайте слова, утворені з двох складів, ланцюжком.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота за Букварем
1) Читання стовпчиків слів за Букварем
2) Словникова робота
• Хоровий — виконаний групою співців.
• Хустка — шматок тканини, переважно квадратної форми, який пов’язують на голову, шию.
• Мухомор — отруйний гриб на високій тонкій ніжці, з великою червоною шапкою, вкритий білими цятками.
• Ховрах — невелика тварина з роду гризунів.
3) Читання «ланцюжком» (учні по черзі читають по одному слову)
4) Самостійне напівголосне читання
Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
5) Вибіркове читання
— Прочитайте слово, яке є назвою грибочка.
— Знайдіть на сторінці звукову модель цього слова. Користуючись схемою, назвіть голосні звуки; приголосні звуки.
— Назвіть слова, якими можна замінити слово будинок.
— Чи є слова хата, хатина, хатинка, хатинонька словами-родичами?
— Чому? (Мають спільну частину і спільне значення.)
— Складіть речення про хатинку за такою схемою:
(У лісі стоїть хатинка. На хатині лелечине гніздо. Біля хати виросло дерево.)
— Чи є ще слова родичі?
— Прочитайте їх.
— Прочитайте слова, які є назвою тварин.
— Прочитайте «смачні» слова.
— Прочитайте імена хлопчиків.
— Прочитайте імена дівчаток.
VІ. Підведення підсумків уроку
— З якою літерою ознайомилися на уроці?
— Які звуки вона позначає на письмі?
— Які завдання ви виконували на уроці?
— Спробуйте назвати якомога більше слів зі спільною частинкою — словом хліб. (Хлібний, хлібець, хлібороб, хлібопекарня, хліборізка, хлібосол.)
— Відгадайте ребуси.