Конспект уроку з української мови " Написання префіксів роз-, без-, з-, с-" для 3 класу за освітньою технологією "Росток"

Про матеріал

Конспект уроку з української мови " Написання префіксів роз-, без-, з- ,с-" за педагогічною технологією "Росток" ( М.Кальчук ,частина 3).

Перегляд файлу

Тип уроку: урок відкриття нових знань.

Тема: Правопис префіксів роз-,без-,з-,с-.

Мета: ознайомити учнів з вимовою та написанням префіксів роз-, без-, з-,с-. Розвивати вміння розрізняти префікси та прийменники, правильно їх писати та переносити. Виховувати любов до рідної мови.

Обладнання: таблиці, картки із завданнями.

                                              Хід уроку

I. Самовизначення до діяльності.

Увага! Третій клас! Дзвенить дзвінок,

Кличе всіх нас на урок.

Будем гарно працювати,

Щоб мову рідну добре знати.

 

Давайте усмішки всім дарувати:

І друзям,і сестричці, і мамі, і тату.

Хай радість у небо злітає, як птах,

І добрі слова у нас всіх на устах.

Девіз уроку: Старайся, пробуй, пізнавай!

                        Увагу та розум проявляй!

                        Уважним і активним будь завжди.

                        І рідним словом завжди дорожи!

1.*Гра «Впіймай рибку» . На дошці прикріплені рибки, а на кожній з них цифра ( в даному випадку від 1 до 6). Учні вибирають цифру, перевертають її, читають запитання і відповідають на нього.

- Яка частина слова називається префіксом?

- Що таке прийменник?

- Як ви розрізняєте префікси та прийменники?

- Як пишуться префікси зі словами?

- Як пишуться прийменники зі словами?

- Де у слові стоїть префікс?

2.* Робота з мовним матеріалом.

- Розкрийте дужки, з’ясувавши, де прийменник, а де префікс.

Вершник (з)ліз (з)коня. Човен (до)плив (до)острова. Автомобіль (по)їхав (по)дорозі.

II. Актуалізація знань і фіксація утруднень у діяльності.

  1. Каліграфічна хвилинка.

Часу марно ми не гаємо, хвилинку каліграфії розпочинаємо.

Ст.45, впр.91 (каліграфічно в зошити списуємо народну прикмету).

  1. Очікування.

- Що ви очікуєте від уроку? ( Відповіді дітей).

3. Я потрапила на беслюдний острів.    (Безлюдний)

- Діти, погляньте на дошку і скажіть мені чи правильно я записала це речення? Знайдіть слово з префіксом у якому допущено помилку.

( Діти висловлюють свої припущення, вчитель фіксує їх на дошці. Серед відповідей є слово безлюдний).

  • Отже, давайте поміркуємо як правильно записати слово, з префіксом бес-, чи без-?
  • Чи є в українській мові префікс бес-?

III. Виявлення причин утруднення і постановка навчальної мети.

  • Прочитайте слова, які дані у вправі 92.

( Дитина читає їх вголос, і клас разом з вчителем коментує їх написання.)

  • А  погляньте, у нас є слова з префіксами з-, с-. То як на вашу думку, коли ми вживаємо префікс з-,а префікс с-?

( Діти висловлюють свої припущення, починаючи словами « Я вважаю, що…..»)

IV. Побудова проекту виходу з утруднення.

  • У вирішенні цього питання нам допоможе Мудра Сова.

( Учень чи учениця у шапочці Мудрої Сови зачитує правило зі сторінки 46).

  • Дякуємо тобі, Мудра Сова. Ти допомогла нам вирішити нашу проблему.
  • Сьогодні на уроці ми будемо вчитися писати слова з префіксами роз-, без-, з-,с-.
  •  Виводимо алгоритм:

«Якщо це префікс роз-, без-, пиши букву з».

  • Отже, допишемо твердження подані у впр.95.
  • А щоб легше було запам’ятати правило написання префіксів з- та с-, запам’ятайте таку підказочку « КаФеПТаХа».

V. Первинне закріплення у зовнішньому мовленні.

- Я буду читати прислів’я, а ви допоможіть мені вставити потрібні слова.

  ( На дошку вивішую довідку з цими словами).

-  Не відкладай на завтра того, що сьогодні можеш  ( зробити) сьогодні.

(Розпочалися) жнива – закачуй рукава.

Розумний ( розсудить), а дурний осудить.

Учений йде, а неук слідом ( спотикається).

  • А зараз трішки помалюємо. Візьміть синій та зелений олівці. Ми будемо працювати у посібнику з вправою 93.Синім кольором пишемо префікс з-, а зеленим – с-.
  • Гра «Складалочка» ( вправа 94).

До поданих слів доберіть і впишіть близькі за значенням слова з префіксами роз-, без-.

  • Як вимовляється кінцевий приголосний у префіксах роз-, без- перед дзвінкими приголосними? 

( На мою думку кінцевий приголосний у префіксах роз-, без- вимовляється дзвінко).

  • А перед глухими?
  • Яка буква пишеться в кінці префіксів?
  • Запишіть утворені слова.

Фізкультхвилинка.

Що ж мабуть, прийшла пора всім нам відпочити.

Хочу на фізкультхвилинку вас радо запросити.

(Звучить музична фізкультхвилинка).

VI. Самостійна робота із самоперевіркою за зразком (еталоном).

  • Прочитайте уважно завдання вправи 97. Які префікси замість крапок треба вставити. Це завдання ви виконуєте самостійно.
  • А тепер подивіться, чи правильно ви поставили префікси.

На дошку вивішується еталон для самоперевірки.

( Сказав, розклеювали, схопився, безіменного).

  • Підніміть , будь ласка, руку, хто не допустив жодної помилки?
  • В кого є одна помилка?
  • В кого їх дві?
  • Молодці! Поаплодуйте собі.

VII. Включення в систему знань і повторення.

  • Прочитайте текст вправи 97.
  • Які частини тексту можна доповнити?

( На мою думку можна доповнити зачин. Я пропоную дописати такі речення: «Ось уже зібрано весь урожай! Із свіжевимолоченого зерна цілий рік пектимуть смачний, запашний хліб. Але певну частину потрібно зберегти.)

  • Визначте тему і мету тексту.

 ( Я вважаю , що тема цього тексту зберігання зерна, а мета – розповісти нам про те, як його зберігають).

  • Підберіть заголовок.

( До цього тексту я пропоную такий заголовок….)

  • Запишіть удосконалений текст.

VIII. Рефлексія діяльності. Технологія «Мікрофон»

  • Чи сподобався вам урок?
  • Що саме сподобалось?
  • Чи збулись ваші очікування?
  • Діти, а якими ви були на уроці?
  • Що ви сьогодні вивчили?
  • Ви сьогодні плідно попрацювали і тому кожному з вас я хочу подарувати усмішку.
  •  (Учні отримують смайлики в подарунок).

Домашнє завдання.

- На уроці попрацювали плідно, ось і прийшов час записати завдання на наступний урок.

С.46 -  вивчити правила, вправа 99.

 

docx
Додано
19 березня 2020
Переглядів
910
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку