Конспект уроку з української мови з використанням технології розвитку критичного мислення у 3 класі
Тема: Повторення вивченого про іменник.
Мета: повторити та узагальнити знання учнів про іменник як частину
мови, його граматичні ознаки; удосконалювати вміння визначати рід,
число іменників; розвивати мовлення, логічне і критичне мислення, пізнавальний
інтерес; виховувати почуття колективізму, увагу, спостережливість.
Обладнання: картки зі словами, малюнки будинків,тварин (бджола, корова,
курка, півень), дівчинки.
Відеоматеріал до уроку:музична фізкультхвилинка, мультфільм «Уявлення
про слова – назви предметів»
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань.
Методи і прийоми: метод«Передбачення», «Асоціативний кущ», «Огляд за категоріями»,
робота в парах,«Аналіз семантичних особливостей», «Ґронування»,
«Речення з відкритим кінцем»,питання - відповідь
Очікування: - незалежність мислення, відносна самостійність думок;
Хід уроку
Вчитель:Весела пісенька дзвіночка
Покликала нас на урок.
Я бачу ваші милі личка
Та очі з безліччю думок.
Ми помандруєм в світ науки.
Що гордо мовою зовуть.
Та лиш кмітливість і увагу
З собою взяти не забудь.
Вчитель: Щоб урок пройшов добре, треба мати гарний настрій. Тож, посміхніться мені, посміхніться сусідові по парті – ми починаємо!
І. Актуалізація опорних знань
1 Метод «Передбачення»
Каліграфічна хвилинка
Вчитель: Щоб слова і букви правильно писати,
Хвилинку каліграфії пора розпочинати.
Іммеенннниик іменник
Вчитель: Скажіть, будь ласка, хто здогадався, якою буде тема нашого уроку, про що буде йти мова?
(Відповіді учнів)
Вчитель: Дійсно, саме сьогодні ми пригадаємо усі таємниці, які приховує наш ІМЕННИК. Зберемо і впорядкуємо усі знання про іменник, бо тема нашого уроку: «Іменник як частина мови. Повторення вивченого про іменник.»
2. «Асоціативний кущ»
Вчитель: Для кожноїлюдини важливо мати гарну інтуїцію, вміти асоціювати.
(Вчитель демонструє малюнок, а учні поряд з малюнком на дошці викладають ті слова, що асоціюються із зображенням)


Вчитель: Що ми можемо сказати про ці слова? (відповіді учнів) Давайте пригадаємо, які слова ми називаємо ІМЕННИКАМИ?
(Демонстрація мультфільму «Уявлення про слова – назви предметів»)
ІІ. Побудова знань (Усвідомлення змісту)
1. «Огляд за категоріями»
Вчитель: А зараз ми з вами перенесемося у місто Хтосиків і Щосиків . Але його мешканці десь поділися. Давайте їх повернемо. Треба заселити будинки, записати назви істот і неістот (по 5 слів)
(2 учні біля дошки, всі інші: І варіант – ХТО?, ІІ варіант – ЩО? Потім усі перевіряють написане на дошці , вибірково зачитують свої слова)
![]()
![]()
![]()
хто? що?
Вчитель: Який висновок можемо зробити?
Висновок: назви істот відповідають на питання хто?, назви неістот – що?
2. Робота в парах
Вчитель: Подивіться, що ми можемо сказати про ці слова? ( це власні назви, вони пишуться з великої букви)Треба добрати до кожного рядка власних назв загальну. Працюємо парами.
Київ, Полтава, Львів, Кам’нське - …….. (МІСТА)
Василь, Іван, Ольга, Марія - ………..(ІМЕНА)
Україна, Японія, Китай, Англія - ………..(КРАЇНИ)
Вчитель: Перевіряємо. (Учні зачитують відповіді) Який висновок можемо зробити?
Висновок: власні назви пишемо з великої букви, а загальні – з маленької; в даному випадку власні назви – однина, а загальні – множина.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
3.«Аналіз семантичних особливостей»
( Вчитель бере лист біля дверей)
Вчитель: Подивіться нам принесли лист. Поки ми з вами танцювали Дід Буквоїдрозсипав слова та ще й з’їв деякі закінчення. Допоможемо навести лад.
( Вчитель демонструє картки, учні записують слова за родами: МЕДАЛ…, ІСТОРІ…, ВЕРБЛЮЛ, НЕБ…, НЕДІЛ…, ІНДИК, ОЗЕР,,,, ДІДУС…)
Ч.р. Ж.р. С.р.
верблюд медаль небо
індик історія озеро
дідусь неділя море
Вчитель: Давайте підкреслимо першу букву у словах і прочитаємо яке слово в нас вийшло. (ВІДМІННО) Саме так ви попрацювали!
4. «Речення з відкритим кінцем»
Вчитель: На нас чекає ще одне завдання. Доповнити віршовані рядки словами з довідки.
ДОВІДКА: намисто, донечка, чобітки, у місто.
ПОЇХАВ ТАТО ____________(у місто)_________________
КУПИВ ЧЕРВОНЕ ________( намисто)_____________
КУПИВ ЧУДОВІ _________(чобітки)_________________
ДЛЯ ЛЮБОЇ _________(донечки)_______________
Вчитель: Що допомагає узгоджувати слова у реченні? (Закінчення)
ІІІ.Консолідація (рефлексія)
1.Рефлексія змісту навчального матеріалу
«Ґронування»
Вчитель:Давайте підведемо підсумок того, що ми знаємо про іменник?
( Складають таблицю на дошці, ще раз називають властивості іменника)
![]()
![]()
![]()
Іменник назва предметів
![]()
(частина мови) загальна власна
![]()
Хто? Що? число
![]()
(істота) (неістота) однина множина
![]()
![]()
Рід
чоловічий жіночий середній
(він) (вона) (воно)
2. Рефлексія емоційного стану
(На партах - жовті кружечки)
Вчитель: Ми всі дуже гарно працювали. Мені сподобалася ваша робота на уроці. Але я хочу, щоб ви теж показали мені за допомогою смайликів свій настрій, свої почуття. Якщо ви отримали задоволення від уроку – малюємо посмішку, щось трошки не сподобалось – спокійний вираз, взагалі не сподобалося – сумний вираз.


ІV. Домашнє завдання
Записати 5 прислів’їв, знайти іменники, визначити рід, число.