Вживання прикметників у загадках

Про матеріал
Конспект уроку "Вживання прикметників у загадках" можна використати для проведення інтегрованого уроку у 3 класі.
Перегляд файлу

Тема: Вживання прикметників у загадках. 
Мета: Створити умови для систематизації і закріплення знань учнів про прикметник; вчити влучно вживати прикметники в усному і писемному мовленні; формувати вміння розгадувати та складати загадки; збагачувати словниковий запас; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки; виховувати любов до рідної мови.

 

Обладнання: картки для парної та індивідуальної роботи, презентація.

Слайд 1

Хід уроку 
І. Організаційний момент 
Слайд  2

Дорогі діти!

Продзвенів уже дзвінок, 
Починаємо урок. 
Поверніться до гостей 
І промовте: «Добрий день!». 
Слайд 3

Виберіть смайлик, який відповідає вашому настрою, напишіть з іншого боку своє ім’я,  покладіть на край парти. Вам ці смайлики знадобляться на етапі оцінювання.

Слайд 4
-Я хочу побажати, щоб сьогоднішній урок збагатив вас новими знаннями і ви отримали задоволення від роботи. А допоможе вам у роботі формула удачі: 
Правильна постава + гарний настрій + віра в свої сили + активність на уроці = результат. 

 Вправа «Очікування»

- Чого ви очікуєте від уроку? 

 (дізнатися нове, розширити знання, збагатити словник, отримати задоволення від уроку, отримати високий бал) Я очікую, що урок пройде успішно.


ІІ. Актуалізація опорних знань 
1. Робота над загадкою.

Де вона проходить,

Там травиця сходить,

Перші квіти принесла

Прекрасна чарівна … (Весна)

Слайд 5

- А яка вона – весна? Називайте ознаки весни, передаючи один одному квітку.  (відповіді учнів)

Слайд 6

Ви назвали слова – ознаки весни. До якої частини мови вони належать?

- Дайте визначення прикметника.

Прочитайте, як за допомогою прикметників у вірші оспівана краса української мови

Слайд 7

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

- З приходом весни природа оживає, зявляються перші квіти.

Слайд 8

Я пропоную вам прочитати текст №1 про одну із квітів.

Ледве навесні сходить сніг, на ________ галявині можна побачити ці ________ квіти. Вони підіймають свої _______ голівки та ________ листочки до __________ сонечка.

- Чи можемо ми, прочивши цей текст з впевненістю сказати, про яку квітку іде мова?

(Ні)

Слайд 9 До вашої уваги текст №2:

Ледве навесні сходить сніг, на лісовій галявині можна побачити ці прекрасні квіти. Вони підіймають свої сині голівки та вузенькі листочки до ясного сонечка.

- А тепер ви можете сказати, про які квіти розповідається у тексті?

(Проліски)

-Які слова допомогли вам впізнали ці весняні квіти? До якої частини мови вони належать?

Слайд 10

ІV. Хвилинка каліграфії 
Головне правило письма: «Пишу охайно, грамотно, каліграфічно»

Відкрийте зошити. Запишіть сьогоднішню дату та класна робота.

 

Слайд 11 Щоб дізнатись, яку літеру ми сьогодні будемо писати, ви повинні бути дуже уважні.

Ця літера схожа на одну із цифр. У алфавіті її сусіди буки Жж та Ее. Порядковий номер – 9.

З з Зз

 

Слайд 12 Гра «Незвичайна математика»

Заєць – єць + газета – зета + дім – ім + калина – лина = ?

Загадка

- Назвіть спільнокореневі слова до слова загадка. 

Загадка відгадувати загадковий

Загадка  – це один із давніх жанрів усної народної творчості. Вона виникла ще до того як люди навчилися читати і писати. Слово загадка походить від слова «гадати», що означає думати, міркувати.  У загадках предмети чи явища прямо не називаються, про них говориться у прихованій формі.

 

Слайд 13 Завдання: Роз’єднавши слова, прочитати  і записати речення.

Загадка – домудростікладка.

Загадка – до мудрості кладка.

 

Слайд 14

V. Повідомлення теми і мети уроку 
- На сьогоднішньому  уроці ми продовжимо працювати над темою «Прикметник»,

будемо спостерігати за вживанням прикметників у загадках. Ви будете не тільки відгадувати загадки, а й будете вчитись самі їх складати, використовуючи прикметники.

Тема уроку: «Вживання прикметників у загадках».

  Слайд 15

 

VI. Робота над темою уроку 
1. Деякі учні підготували загадки - додаванки. Спробуйте їх відгадати та запам’ятати, які прикметники використані у тій чи іншій загадці.

Загадки:

Ніжна, лагідна і мила,

На цей світ нас народила.

Я до неї пригорнуся,

Це ріднесенька... (матуся)

 

Хто усіх нас захищає.

Матінці допомагає?

З ним нічого не боюсь,

Здогадались? Це... (татусь)

 

Ще рідня у мене є!

Всім питання задає,

І вертлява, й невеличка,

 Моя люба це ... (сестричка)

 

З ним ніколи не сварюся,

Іграшками поділюся.

Буду з ним дружити, грати.

В мене є маленький ... (братик)

 

Ще голубонька рідненька —

Добра, мила і старенька.

Я ніколи не журюся,

Бо у мене є ... (бабуся)

 

Сивий, мудрий і поважний.

Заклопотаний, відважний.

Всього я в житті навчусь,

Бо зі мною мій ... (дідусь)

 

- Ви з легкістю відгадали загадки. Чи допомогли вам прикметники це зробити?

 

Народ створив багато загадок.

Прикметники виявилися дуже зручними для того, щоб описати предмет, істоту чи явище, не називаючи їх, тому прикметники часто використовують в загадках. 

За допомогою прикметників можна визначити, про що іде мова у реченні.

 

2. Творчий диктант (Слова записуємо в стовпчик)

Доповнюйте речення за змістом, записуйте слова-іменники.

Запашний, білий, смачний, духмяний, пшеничний — ... (хліб).

Чиста, холодна, джерельна - … (вода)

Овальний, жовтий, кислий  - … (лимон)

Кругле, яскраве, тепле, ласкаве - … (сонце)

Охайний, чемний, розумний - … (учень).

Нова, цікава, бібліотечна, яскрава — ... (книга).


Перевірка диктанту. Підбір до слів-відгадок спільнокореневих прикметників 

 

3. Робота з підручником вправа №309 (усно)
-Прочитайте загадку. Які слова допомогли вам її відгадати? 
-На які питання вони відповідають? 
-Яка це частина мови? 
 

V. Фізкультхвилинка.

Гімнастика для очей Слайд 16

Для рук

 Вправи (Відео) 

 

VI. Закріплення нового матеріалу

До нас на урок прийшла Дівчинка-Загадка. І прийшла вона не з порожніми руками – із цікавими завданнями для вас.

Дівчинка-Загадка:

В країні Загадковій

я змалечку живу.

Як ви, ходжу я в школу,

Знаннями дорожу.

Я - Дівчинка-Загадка.

Мені ти усміхнись!

Для розуму зарядку

Виконуй, не лінисть!

 

Завдання 1 рівня (жовтий колір): Списати загадку, підкреслити прикметники хвилястою лінією.

 

На городі росте

Сонце ясне, золоте.

Жовте око, жовті вії.

Та чомусь воно не гріє.

 

Завдання 2 рівня (зелений колір): Вставити пропущені слова-прикметники, використовуючи слова для довідок.

 

Із _________ сорочки,

Що зіткав весною гай,

_______ дивляться дзвіночки.

Як зовуть їх – відгадай? (Конвалія)

 

Слова для довідок: Білі, зеленої

 

Завдання 3 рівня (червоний колір): З поданих слів скласти загадку, підкреслити прикметники хвилястою лінією. Скласти речення із словом-відгадкою. 

 

 

Я найперша                                зацвітаю

 

                              Синім    цвітом                        серед   гаю.

 

 Відгадайте,                                   що за квітка,

 

 

                                Бо мене                                                       не буде влітку

 

.

 

- Для нашої гості у мене теж є завдання – скласти сенкан зі словом «Загадка». Хто може нагадати правила його створення?

(виконання завдань)

Перевірка правильності виконання завдань

 

 

Настав час випробувати свої сили у складанні загадок.

Працюємо в парах .

Слайд 17

Складіть загадки (на вибір): 

— про улюблену пору року

— про явище природи; 

— про навчальне приладдя; 

— про квіти; 

— про тварин. 

 

 

VII. Рефлексія :

 

Які ваші враження від уроку?

Що, на вашу думку, вдалося найкраще?

Скажіть, а чи справдились ваші очікування від уроку?

Учні продовжують фразу "Сьогодні на уроці ми …"( Гра "МІКРОФОН" )
 

VIІI Самооцінювання.  Вправа " СХОДИНКИ"

Як ви працювали сьогодні? Оцініть  свою роботу на уроці.

Хто вважає. що працював відмінно?  Прикріпіть  свій смайлик на відповідний щабель сходинок. Хто вважає, що працював добре, але міг би краще? Для вас 7, 8, 9 сходинки.

Чи були серед учнів ті, хто погано працював, не відрізнявся активністю?...

(Кожний учень прикріплює свій смайлик на відповідну сходинку)

 

ІХ.Домашнє завдання Слайд 18
1. С.129. Впр. 311 (Списати загадку, вписуючи загублені прикметники).

 

2. Скласти загадку про одного із птахів, використовуючи прикметники.

 

Вчитель: Спасибі вам, діти, за вашу сумлінність та активність.

Швидко сплинають хвилини –

От і прощатись пора.

Я на прощання всім зичу

Щастя, здоровя й добра.

 

 

 

Додатковий матеріал:

 

 

Конкурс на кращого відгадувача загадок

— Відгадайте загадки.

У травах сестри луговії,

Золотенькі очі, біленькі вії. (Ромашки)

Я маленький, я вухатий, 

Попелястий, волохатий. 

Я стрибаю, я тікаю, 

Дуже куций хвостик маю. (Заєць) 

Хто ми? 

Гей, що то за коні 

Стоять на припоні: 

Зелені, лобасті, 

Довгасті, голчасті, 

Нічого не возять, 

А солі просять. (Огірки) 

Г. Храпач 

Срібні спиці, срібні роги — 

Друг надійний для дороги. (Велосипед) 

М. Кондратенко 

Гостроносий і малий. 

Сірий, тихий і не злий. 

Вдень ховається. Вночі 

Йде шукать собі харчі. (Їжак) 

В. Кравчук 

• Цікава, ілюстрована, новенька, незіпсована.

Лежить у шафі і чекає, поки хто-небудь прочитає. (Книга)

 

doc
Додав(-ла)
Ринда Оксана
Додано
7 листопада 2021
Переглядів
4575
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку