Українська мова 3 клас І семестр Урок № 36-37 За підручником: Українська мова та читання: підручник для 3 класу закл. загал. середн. освіти (у 2-х част.) : Ч.1-2 / Інна Большакова, Марина Пристінська. – Харків: В-во “Ранок”, 2020.
Тема. Антоніми. Українські героїко-фантастичні народні казки. “Котигорошко”
Мета. вчити учнів добирати слова, протилежні за значенням – антоніми; удосконалювати навички звуко-буквеного аналізу; розвивати критичне мислення, увагу, спостережливість, пам'ять, усне і писемне мовлення; удосконалювати навички письма; формувати компетентність спілкуватися рідною мовою, соціальну, громадянську компетентності; виховувати повагу до рідної мови, до традицій своєї країни.
Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І. Організація класу.
☺ Добрий день, мої шановні учні! В мене в руках парасолька. Як ви думаєте навіщо вона мені?(відповіді учнів) А парасолька для того, аби ніяка мряка, похмура погода не обтяжила і не зіпсувала сонячного настрою, який я сподіваюся буде царювати у нас сьогодні на уроці.
Зібратися разом – це початок,
Триматися разом – це прогрес,
Працювати разом – це успіх.
ІІ. Основна частина. Повідомлення теми, завдань уроку.
Сьогодні ми будемо вчитися добирати синоніми і використовувати їх у тексті. Навчимося знаходити ці слова в реченні та тексті, самостійно добирати та складати речення з ними. Поринемо у світ українських героїко-фантастичних народних казок.
- Розгляньте малюнок. Що відбувається?
- Чи знаєте ви цих казкових персонажів?
- Чи знаєте ви назву казки, з якої ці герої ? Чи можна назвати цю казку чарівною? Чому?
- Чому Змій бореться з богатирем? Хто такий богатир?
- Утворіть пари слів-антонімів і запишіть їх.
- Складіть речення з однією парою слів на вибір.
Антоніми — слова з протилежним значенням.
Самостійна робота
- Утвори пари слів-антонімів і запиши їх.
зло - добро
малий - великий
білий - чорний
друг - ворог
правда - брехня
- Складіть речення з однією парою слів на вибір.
Стіна слів
Богатир, багатир
Досліджуємо мовлення. Читаємо і взаємодіємо усно.
Працюємо з підручником ст. 65, вправа № 2
- Прочитай текст. Перекажи в парах.
- Які герої діють у казках?
- Чому їх називають злотворцями і добротворцями?
- Як ти розумієш ці слова?
Фізкультхвилинка
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки.
Вище руки підніміть,
А тепер їх опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу, все гаразд.
Вправа № 3. Народна героїко-фантастична казка. Тема і головна думка.
- Прочитайте заголовок казки.
- Про що буде йти мова? Чому ви так думаєте?
Читаємо текс казки разом по черзі
- Яка тема казки?
- Яка проблема вирішується в творі?
- Чому Котигорошко вирішив викувати булаву?
- Чому Котигорошко бився зі Змієм?
- Чому брати залишили Котигорошка в лісі?
Досліджуємо джерела інформації самостійно
- Як ти думаєш, що трапилося з Котигорошком далі?
- Знайди казку в інших джерелах і дочитай до кінця.
Продовження роботи з текстом казки
Богатирі як головні персонажі казки. Переказуємо.
Читаємо в особах.
Вправа «Крісло автора»
- Розкажіть, що трапилося з Котигорошком далі?
- Де ви знайшли і прочитали продовження казки?
Характеристика персонажа (с. 67)
- Розкажи про Котигорошка за схемою.
Театралізуємо. Читаємо в особах
- Знайдіть частину, в якій розповідається, як Котигорошко кував булаву.
- Прочитаємо цей уривок в особах (батько, мати, Котигорошко)
- Знайдіть діалог Змія з Котигорошком.
- Прочитаємо цю розмову в особах.
Добираємо слова для характеристики
- Випиши антоніми парами.
- Які слова характеризують Котигорошка?
(Пам'ятник легендарному богатирю часів Київської Русі не дарма
встановлений біля стін Київського академічного театру ляльок. Адже казка про подвиги Котигорошко - одна з найпопулярніших й улюблених дітьми казок в Україні та Білорусії. За мотивами казки поставлений не один спектакль, кілька мультфільмів і навіть намальований комікс).
4. Працюємо самостійно вдома.
Вправа (с. 67)
- Випиши з тексту уривок, який тобі найбільше сподобався.
ІІІ. Заключна частина. Рефлексія.
Вправа «Відкритий мікрофон»