Розглядає особливості розвитку Німецької імперії в період останньої третини ХІХ - початку ХХст., продовжує формування аналітично -логічних компетентностей, вміння обгрунтовувати свою позицію, користуючись різними джерелами інформації( в т.ч. - висловлювання Бісмарка та карикатури на його діяльність)
Конспект уроку з всесвітньої історії 9 кл.
Тема :Німеччина в останній третині ХІХ – напочатку ХХ ст.
Мета уроку : визначити особливості політичного устрою Німецької імперії, розкрити характерні риси внутрішньої і зовнішньої політики держави ,порівняти погляди на розвиток Німеччини канцлера Бісмарка і імператора Вільгельма ІІ; розвивати вміння працювати в групі , з схемами, підручником, іншими джерелами інформації .
Тип уроку – засвоєння нових знань
Обладнання Підручник . Гісем О, Мартинюк О.Всесвітня історія.
Роздавальний матеріал (перелік понять для самостійної роботи, допоміжні картки) ; карта Європи другої половини ХІХ ст, атласи
Хід уроку
І. Організаційний момент. Привітання.Перевірка готовності учнів.Пояснення правил використання карток на столі( особливо звернути увагу на понятійну картку , з якою працюватимемо при розгляді всіх питань.В кінці уроку – групи будуть оцінені після виконання завдання до цих понять)
ІІ.Актуалізація опорних знань . Мотивація навчальної діяльності
Німецька імперія утворилася в результат об’єднавчої політики Пруссії під вмілим керівництвом канцлера Пруссії …?!
( класу показують портрет Отто фон Бісмарка і учні повинні назватийого, а також пояснити його прізвисько «залізний канцлер»)
Робота з підручником: Складіть план або тези відповіді на питання «Політичний устрій імперії»
/ на допомогу учням, у яких можуть виникнути труднощі з самостійним виконанням завдання вчитель надає довідкові картки. Приклад: 22, 3, Ельзас, Франція, Пруссія, Лотарінгія, імператор/
Робота з картою . Бесіда за питаннями Які три війни передували об’єднанню Німеччини Якими причинами була викликана австро-прусська війна На яких умовах був утворений Північнонімецький союз
ІІІ . Вивчення теми
План 1.Політичний устрій Німецької імперії - / робота з підручником, обговорення в групах питання позитивних рис та прорахунків Конституції 1871р./
2. Особливості економічного розвитку / складання порівняльної таблиці розвитку Франції та Німеччини/
3.Внутрішня і зовнішня політика О. Бісмарка /розповідь учителя, робота з поняттями та підручником, аналіз висловлювань та карикатур/,
4.Політичний курс Вільгельма ІІ
Обговорення першого питання плану
Організація влади в державі була визначена Конституцією Німеччини, прийнятої в 1871 році. У відповідності з Конституцією закріплювався поділ державної влади на законодавчу, виконавчу, судову. Як була організована і які повноваження мала законодавча і судова влада учні встановлюють самостійно , працюючи з підручником п 17 с. 136 –137.
1 група – пояснює поняття , які вживаються у схемі 2 група – пояснює взаємозв’язки і підпорядкування , позначені на схемі стрілками3 група – визначає, які позитивні і негативні наслідки мала Конституція Німеччини
2. Особливості економічного розвитку Німеччини
Питання вивчається в порівнянні з особливостями розвитку Франції які записують учні в таблицю на дошці . Особливості розвитку Німеччини розкриває і записує вчитель
ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК |
|
ФРАНЦІЯ |
НІМЕЧЧИНА |
1.Уповільнення темпів розвитку після втрати у війні промислових районів Ельзас та Лотарінгія |
1.Прискорення темпів розвитку.Обсяги виробництва збільшилися у 6 разів |
2. Перевага легкої промисловості, дрібних підприємств |
2.Розвиток сучасних галузей: машинобудування, хімічна, електротехнічні. |
3. Поява монополій : Рено – автомобільна; Шнайдер - машинобудування |
3 Монополії: Рейнсько – вестфальський кам’яновугільний синдикат |
4. Переважає вивіз капіталу длялихварського застосування |
4.Вивіз капіталу для розвитку капіталізму в імперії |
5 Формування фінансової олігархії |
5. Формування фінансової олігархії |
Внутрішня і зовнішня політика О. Бісмарка
Словникова робота з картками на партах – « скласти пазли» - в ході пояснень вчителя скласти вірно аркуші з поняттями та визначеннями ( у більш сильному класі розкриття частини понять проводять асистенти в чителя, які виконували випереджаюче д/з
Завдання - 1 асистенту - «Культуркампф» , «винятковий закон проти соціалістів»,Соціальне законодавство
Завдання 2 асистенту : «Союз трьох імператорів»,Троїстий союз. Початок колоніальної експансії
Які заходи були спрямовані на реалізацію зовнішньополітичних завдань. (п.5)
Бесіда. Складіть політичний портрет Отто фон Бісмарка./використайте аналіз карикатур:
12 34
Що означає наведене висловлювання Бісмарка :«Ваша карта Африки дуже чудова, але моя карта Африки в Європі . Франція знаходиться ліворуч, Росія - праворуч, а посередині знаходимось ми. Це моя карта Африки»
Вчитель характеризує особу Вільгельма ІІ та учні роблять висновок про особливості характеру нового лідера імперії на основі висловлювання
:«Готовий був бути імператором на троні , женихом на весіллі , покійником на похоронах»Пояснення вчителя. Зміна політичного курсу Німеччини.»
Закріплення вивченого. Учні знов отримують перелік понять з теми і завдання для групової роботи та розподіляють їх на 2 колонки – внутрішньо та зовнішньополітичні/ взаємоперевірка груп, , в класах середнього рівня – взаємоперевірка за відповідями з шаблону вчителя
Конституційна монархія «Світова політика»
Бундесрат фінансова олігархія
Троїстий союз «винятковий закон проти соціалістів»
прусський шлях розвитку с/г Федерація
«культуркампф » концентрація виробництва
Протекціонізм партія Центру
«ера робітничого законодавства» СДПН
«Союз трьох імператорів» синдикати
Рейхстаг територіальна експансія
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: опрацювати ПАРАГРАФ 17
Творчі завдання:
1)написати есе на фрази Бісмарка:
2)Знайти інші карикатури на Бісмарка, обгрунтовано обравши дві, що найбільш розкривають характер і діяльність Отто фон Бісмарка