Конспект уроку "Закріплення і узагальнення знань про іменник як частину мови".

Про матеріал
Мета : систематизувати знання про загальне значення і граматичні ознаки іменника; закріпити вміння учнів знаходити іменники серед інших слів, розрізняти власні і загальні іменники, визначати рід, число іменника; активізувати словниковий запас учнів; розвивати уважність, усне і писемне мовлення учнів, вміння аналізувати, робити узагальнення; формувати вміння вчитися ; виховувати ціннісне ставлення до людей, до природи .
Перегляд файлу

 

Тема : Закріплення і узагальнення знань про іменник як частину мови.

Мета : систематизувати  знання про загальне значення і граматичні  ознаки  іменника;

      закріпити вміння учнів знаходити іменники серед інших слів, розрізняти власні і загальні іменники, визначати рід, число іменника; активізувати словниковий запас учнів;

    розвивати уважність, усне  і писемне  мовлення учнів, вміння аналізувати, робити  узагальнення; формувати вміння вчитися ;

    виховувати ціннісне ставлення до людей, до природи .

Тип уроку : урок закріплення знань,умінь та навичок.

Обладнання :  мультимедійна презентація, завдання для роботи  в групах,

                        картки із словами для схеми, словники синонімів,орфографічні,

відеоролик про дельфінів,текст ,, Дельфіни’’

                                                    Хід уроку

І. Орг. момент

Хто з гарним настроєм  прийшов на урок – махніть рукою,

Хто чує мене – кивніть головою,

Хто бачить мене-прошу оком моргнути,

Хто вміє дружити- ви всім усміхніться.

Хто ввічливий-сусідові злегка вклоніться

 хто любить  навчатися-  плесніть в долоні.

А тепер сідають дівчатка ,

А за ними і хлоп’ятка.

  ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Вправа « Надія»

- Яким же ви уявляєте сьогодні наш урок ?

Урок буде (цікавим,пізнавальним,чудовим,творчим)

А я у свою чергу, сподіваюсь, що ви будете

  • уважними, активними, старанно працювати;
  • правильно і чітко висловлювати свої думки;

  ІІІ. Оголошення теми, завдань уроку.

-Скажіть, будь ласка, над яким розділом ми зараз працюємо? Сьогодні ми закінчуємо вивчати тему ,,Іменник’’, і тема нашого уроку „ Закріплення і узагальнення знань про іменник як частину мови.”.  (слайд 1)

-Що ви очікуєте від уроку  ?    (слайд 2)

Очікування:

закріпити знання про іменник;

удосконалити вміння знаходити іменники серед інших слів,

      -розрізняти іменники істот та неістот,

      -визначати рід,число,відмінок іменників,

       -правильно писати власні назви.

А урок у нас буде сьогодні незвичайним. Ми здійснимо подорож.

-Як ви гадаєте, куди?

Отож, ми вирушимо у подорож до королівства  Іменник. Прочитаємо лист князя  .                                                                                  (слайд 3)

IV.Закріплення вивченого про іменник

-Діти, до нас прийшло повідомлення,що  в королівстві Іменника панує…

-А що панує ви дізнаєтесь, якщо напишете каліграфічно правильно поєднання букв.

1. Хвилинка каліграфії

- Подорож розпочнемо з каліграфічної хвилинки

  жб ба др. ру уж     дружба дружити дружній

Яке слово можна скласти із цих буквосполучень? (дружба).

Отже, в королівстві всі живуть дружно.

-Що таке дружба ? Де ми можемо знайти тлумачення цього слова?

(зачитати)

 Дружба — безкорисливі взаємовідносини між людьми, засновані на довірі, щирості, взаємних симпатіях, спільних інтересах і захопленнях.

 2. Вправа ,, На стілець сідай,про слово дружба  все розповідай’’

Підберіть спільнокореневі слова.

-А які синоніми до слова дружба? Які ще синоніми підібрати,що нам може допомогти?   (словник синонімів )

Приязнь, товаришування,приятельство,співдружність.

Я сподіваюсь,що ви всі вмієте дружити, а що найголовніше в дружбі ви дізнаєтесь пізніше.

Подорожуючи ми повинні подолати рівнину Знавців, річку Відмінкову, море Пізнання                                     (слайд 4)

Ми підійшли до рівнини Знавців. Князь пропонує виконати такі завдання.

3.Вправа ,, Міні екзамен’’ та складання схеми ,,Іменник’’

-Що таке іменник?

-На які дві групи поділяються іменники за значенням?

 - На яке питання відповідають іменники назви істот,назви неістот ?

  -Іменники бувають власні та..?

-  Власні іменники – це…    

-Як пишуться власні іменники ?

- Які граматичні ознаки іменника?

( Іменники мають рід, число, відмінок)

- В якому числі може стояти іменник?

-  Скільки відмінків є в українській мові ?
-   Чим іменники виступають у реченні?  (оцінити роботу)

4.Робота в парах  Завдання на картках

    Постав іменники в дужках в потрібному відмінку.

Прийшов з (сестра), поділився (радість), немає (зошит),

вирізав з (папір), з’їв без (сіль), тримав у (рука)/

Додаткове завдання три  іменника с.р.на букву я  (оцінювання)

  (Виписати з орфографічного словника 3іменника чол..р.на букву ц

 3 іменника жін..р.на букву ф

три  іменника с.р.на букву я)

    Щоб рухатись далі,  вам треба відгадати загадку

Відгадайте загадку

Воно безкрає,синє,вітри його стережуть,

А кораблі красиві по водній гладі йдуть.     (море )

А що таке море? Які ще водойми ви знаєте?

5.Фізкультхвилинка ,, Озеро здоров’я’’ (,,Кращі друзі’’)

5.Довідкове бюро’’

Учням із ,,Довідкове бюро’’ потрібно було дізнатись, які озера і лимани є Україні.

Озера: Сиваш, Світязь, Ялпуг,Синевир,Бребенескул

Лимани:ДніпроБугський,Дністровський,Тилігульський,Молочний, Кучурганський

Цікавинки про озера  (вчитель)

  ( Щоб побачити це озеро, потрібно докласти чимало зусиль, адже    Бребенескул знаходиться на висоті 1801 метр. Милуватися ним приходять в основному туристи, оскільки водойма знаходиться на найпопулярнішому маршруті Чорногірського хребта.в Закарпатська обл., Рахівський р-ну

   Озеро Синевир є найбільшим і найглибшим високогірним озером України в центрі Карпат.    (Світязь найбільше природне озеро)

     Тілігульський лиман розташований в Одеської області і частково в Миколаївській. Водою його наповнює річка Тилігул.  Назва «Тилігульський» лиман має тюркське походження і означає «буйне озеро». Його назвали так, оскільки вздовж лиману завжди дуже вітряно, і погода тут непередбачувана.

6.Вправа ,, Підбери власну назву’’
лиман    озеро    море       океан       річка    (оцінювання)

7 Підійшли до річки ,,Відмінкова’’

Робота за підручником Вправа 167    1в.- річки.   2в.-  береги 

                                                                                  (оцінити)

8. І ось ми з вами пливемо по морю,, Пізнання’’ (слайд17)

Робота в групах                                                                                                                                             .Робота з текстом ,,Дельфіни’’

Прочитати текст і дати відповідь на запитання

-Чому дельфінів називають дивовижними істотами?

1 група  Виписати з тексту - назви істот   , 

2 гр. Виписати з тексту - назви неістот

3 гр.  Виписати з тексту іменники множини

4 гр. Виписати з тексту іменники однини

5 гр. Виписати з тексту іменники , які мають загальну назву.

6 гр. Виписати іменники жіночого роду

9.Перегляд відеоролика               (оцінювання )

-Що ж є найголовнішим в дружбі, і яка буває дружба ви дізнаєтесь, переглянувши відеосюжет.

Отже в дружбі найголовнішим є взаємовиручка.

Запишемо речення: Найголовнішим в дружбі є взаємовиручка.

Визначити рід,число,відмінок.

Князь запропонував вам скласти сенкан до іменника дельфіни

10. Ось ми і дібралися до князівства ,Іменника’’ (слайд 18 )

V. Підсумок уроку     ( слайд 19)

Чи сподобалась вам подорож? Чи справдилися ваші очікування?

-Яку частину мови ми закріпили?

-Про які ознаки іменника ми говорили?

-Чи знадобляться вам ці знання в житті?

Діти, мої очікування щодо вашої роботи справдились: ви працювали дружно, злагоджено, впевнено відповідали на мої запитання. (Оцінювання роботи учнів)

Оцініть свою роботу на уроці .

VІ.Домашнє завдання  (слайд 20)

-Виберіть завдання, яке вам було б цікаво виконати вдома:

1.Впр. 168 ст.76

2. Скласти кросворд із "морських" іменників, у якому ключовим буде слово океан.

3.Виписати з довідкової літератури п'ять прислів'їв про дружбу. Іменники підкреслити.

4.Скласти казку про іменник та його роль у мовленні

 

doc
Додано
20 листопада 2023
Переглядів
453
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку