Урок – казка: Прийшла пора весни, і свята Стрітення вже до-чекались ми.
Тема: Займенники 3-ї особи однини і множини. Їхнє відмінювання.
Мета: вчити розпізнавати займенники третьої особи однини і множини, змінювати їх за відмінками і вживати в усному і писемному мовленні, показати особливість написання займенників третьої особи після прийменників. Розвивати вміння співвідносити вже отримані навички з тими, які на цьому етапі навчання нові.
Розвивати творчу уяву; збагачувати словниковий запас та усне мовлення учнів;
Виховувати самостійність, працелюбність, інтерес до народних традицій, звичаїв, та їх відродження, познайомивши з традиціями святкування Стрітення та прикметами, що з ним пов’язані.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: таблиці № 39, 40; картки для роботи в групах, ІКТ
ХІД УРОКУ
І.Організаційний момент.
Пролунав і стих дзвінок.
Починається урок.
Всі за парти посідайте
Працювати починайте.
ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
Про що ми будем говорити сьогодні на уроці, дізнаємось, розгадавши загадку:
Є добрий друг в іменника,
Числівника й прикметника,
Як звуть його – секрет,
Така ось арифметика.
Як втомляться іменники
У речення стояти,
До себе звуть їх
Від втоми рятувати.
- Що це, здогадались?
Отже, сьогодні на уроці ми закріпимо знання про займенник як частину мови; удосконалимо навички правопису займенників;
будемо відшукувати займенники в реченнях; визначати їх особу; число, відмінки;
будемо поповнювати свій словниковий запас новими словами та розвивати своє мовлення.
Гра « Розсипаночка»
Скласти прислів'я.
Якщо хочеш ти все знати, то маєш увагу мати.
Мати знати то увагу ти якщо все хочеш маєш
Якими нам треба бути на уроці, щоб отримати гарні знання
ІІІ. Актуалізація опорних знань. Опитування.
Гра «Чарівний кубик» (Кубування).
«Кубування»
Завітав сьогодні в клас
На урок знову до нас
Кубик, діти, не простий,
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає,
Знання ваші перевіряє
(Учні передають кубик, називають номер грані не повторюючи)
1. Яка частина мови називається займенником?
2. На які питання відповідають?
3. Які займенники належать до особових?
4. Як змінюються займенники?
5. Яким членом речення виступає?
6. Значення у мовленні
Гра «Здогадайся»
Прочитайте напівголосно текст, подумки вставляючи пропущені займенники.
Другий (…..) в календарі,
Аж тріщить мороз, лютує.
Сніжно віхола танцює,
А лютує (…..) тому,
Що на світі довго бути,
Не доводиться (…..).
А ставок у лід закутий
Що за місяць, діти?
- Так, це місяць лютий. А ще лютий називають сніжень.
Сніжень – щедрий на сніги, морози.
Гра «Розсипна»
- А яким святом може похвалитися лютий?
Із поданих слів складіть речення.
Стрітення, на, зима, весною, з, змагається.
Каліграфічна хвилинка.
Урок продовжим без зупинки,
З каліграфічної хвилинки.
Красиво писати – людей поважати!
( Запис речення каліграфічно з коментуванням орфограм).
- Якими словами можна замінити в реченні слова: весна, зима,Стрітення, лютий? (вона,воно, він, вони)
- Що це за частина мови? (займенники)
- Чому вони так називаються?
До якої особи вони відносяться? Чому?
Стрітення - велике церковне свято . Сьогоднішній день у народі вважають змаганням Зими і Весни.
Якщо бабуся Зима переможе, то довго ще буде холодно, а якщо красуня весна візьме гору, то поверне на тепло.
Хвилинка – цікавинка.
Православна церква цього дня святкує Стрітення Господнє. У рік народження Ісуса Христа жив у Єрусалимі старець – праведник Симеон. Йому було відомо, що він не помре доти, поки не побачить Спасителя Світу. Симеон зустрівся біля воріт храму з немовлям Христом і виголосив свою промову: «Нині відпускаю раба Твого, Владика, з миром».
· Цього дня в церкві святять воду і свічки. Запалена перед образами свічка оберігає людей і худобу від грому, повені і морозу.
А свяченій в церкві воді наші пращури приписували магічну і цілющу силу.
Стрітенською водою батьки благословляли дітей у далеку дорогу, промовляючи: «Боже тебе збережи!».
Сьогодні дівчинка Весна підготувала нам різні завдання
Завдання І Словниковий диктант
Стрітення, весна, лютий, вони.
Яке із слів зайве? Замініть іменники займенниками. До якої особи вони належать. Чому?
Завдання ІІ (Робота в парах)
.
— Розгляньте таблицю відмінювання займенників 3-ї особи
— Яку особливість мають форми займенників в орудному відмінку, а також ті, що вжиті з прийменниками
Робота в групах. Гра «Редактори».
У кожної групи на парті є завдання від Зими та Весни.
У народній уяві Зима – стара баба. Зима лютує у лісі.У Зими порвався кожух . Весна Зиму проганяє.
- Про кого тут розповідається?
- Чи можна цей запис назвати текстом? Чому?
- Яка частина мови нам допоможе?
- Прочитайте виправлений текст.
То якою є роль займенників у тексті?
Якими членами речення можуть бути займенники
Як пишуться займенники з прийменниками? Яка буква є на початку цих займенників?
Яка буква є на початку займенників в орудному відмінку ?
Вибіркова робота «Впіймай займенник ІІІ особи ».
- Незабаром зустрінуться Зима з Весною та з’ясують, кому доведеться панувати на землі.
СВЯТО СТРІТЕННЯ.
Так є, було і буде:
Зима весну стрічає
Спішиться їй назустріч,
Й від неї утікає.
Чека її й боїться водночас,
Ой. Зимонько, не бійся,
Бо час вже твій минув.
Прийшла пора весни,
І свята Стрітення
Вже дочекались ми.
Випишіть займенники ІІІ особи, визначте рід, число, відмінок. Працюємо коментовано, «ланцюжком».
Х. Фізхвилинка.
ХІ. Гра «Я – кореспондент»
- Прочитайте текст напівголосно.
Ми любимо первоцвіти, пишаємося первоцвітами, бережемо первоцвіти,турбуємося про первоцвіти
- На що вказує займенник ми ? / на особу, яка говорить про себе/
Який недолік цього тексту?
- Яким займенником можна замінити слово – первоцвіти? /вони/
Метод «Мікрофон»
- Уявіть, що ви кореспондент газети. Перебудуйте текст так, щоб розповідь велася від 3-ї особи множини і відредагуйте текст. Адже в ньому є багато повторень слова первоцвіти.
Творча робота – Сенкан (у групах)
- Прочитайте завдання
Сенкан
1. Іменник Земля
2. Два прикметника Холодна,спокійна
3. Три дієслова Спить, мріє, відпочиває
4. Речення із займенником Вона весну у гості чекає
Завдання для роботи у групах
Сенкан
1. Іменник Стрітення
2. Два прикметника ___________________________________________
3. Три дієслова ______________________________________________
4. Речення із займенником ІІІ особи ____________________________
____________________________________________________________
1. Іменник Весна
2. Два прикметника ___________________________________________
3. Три дієслова ______________________________________________
4. Речення із займенником ІІІ особи ____________________________
____________________________________________________________
1. Іменник Зима
2. Два прикметника ___________________________________________
3. Три дієслова ______________________________________________
4. Речення із займенником ІІІ особи ____________________________
____________________________________________________________
1. Іменник Квіти
2. Два прикметника ___________________________________________
3. Три дієслова ______________________________________________
4. Речення із займенником ІІІ особи ____________________________
____________________________________________________________
1. Іменник Мороз
2. Два прикметника ___________________________________________
3. Три дієслова ______________________________________________
4. Речення із займенником ІІІ особи ____________________________
____________________________________________________________
Гра «Кмітливчик».
Діти, у «Кмітливчика» хочете пограти?
«Зайве» слово тут одне зможете впізнати?
· я, тебе, тобі, тобою, ти
· він, його, йому, ним, ми
· Ми, нами, нас, нам, воно
· Вони, їх, ними, їм,я
ІІІ. Узагальнення і систематизація знань.
Зробимо останній крок,
Підсумуємо урок.
«Мозковий штурм розпочинаємо,
Все, що знаємо, пригадаємо.
Рефлексія
Продовжте речення.
· Я навчився…
· Я зрозуміла…
· Я запам’ятав…..
· Я дізнався…..
VІ. Підсумок уроку. Домашнє завдання.
Молодці , ви добре засвоїли вивчений матеріал, закріпили вміння впізнавати в реченнях займенники, визначати їх особу, число, відмінки; навчилися добирати потрібні за змістом займенники; збагатили усне мовлення.
Є цікавий звичай в українського народу, пов’язаний із святом Стрітення.
Жінки випікали печиво у вигляді пташок. Називали їх жайворонками, бо ця пташка народилася із сонячного жару. Вона прокидається разом із сонцем і своїм срібним голосочком сповіщає, що вже Весна настала. Люди вірили, що жайворонки несуть на своїх крилах ключі, якими замикають Зиму і відмикають Весну. І наша Весна також принесла жайворонків і зараз буде всіх нас пригощати.
Давайте веселою піснею закличемо в гості весну.
Жайворонків вгору піднімаємо,
Із теплого краю
Веселою піснею
Пташок викликаємо!
Веснянка « А вже ясне сонечко припекло»