Тема. Здоров’я – найцінніший скарб людини.
Мета: виховувати у дітей ціннісне ставлення до власного здоров’я та стимулювати бажання дбати про нього; сприяти усвідомленню учнями необхідності ведення здорового способу життя; нагадати корисні звички, які допоможуть зміцнити здоров’я; прищеплювати інтерес до занять фізичною культурою і спортом.
Обладнання:ілюстрації, сигнальні картки, стікери, маски із зображенням фруктів і овочів.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку. Вправа «Очікування»
– Усміхніться сусіду справа, сусіду зліва. Усміхніться мені. Бажаю вам гарного настрою!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
– Сьогодні незвичайний урок. А про що ми будемо говорити на уроці ви дізнаєтесь, послухавши вірш Лариси Шевчук.
– Які слова у цьому вірші найголовніші?
Життя твоє – безцінний дар.
Не забувай про це ніколи.
Ти спиш під зорями стожар,
Чи з друзями ідеш до школи,
Живеш ти в місті чи в селі,
Подумай, як життя прожити?
Ти слід залишиш на землі –
То треба гарний залишити.
– Як ви думаєте, про що ми будемо сьогодні говорити?
– Сьогодні ми з’ясуємо, в чому цінність людського життя та його неповторність. Епіграфом до уроку будуть слова Леонардо да Вінчі «Пам’ятай, життя – це подарунок; і той, хто його не цінує, на цей подарунок не заслуговує».
– Як ви розумієте ці слова?
ІII. Повідомлення теми уроку і завдань уроку.
– Що на світі найдорожче? (Відповіді дітей вчитель фіксує на дошці).
Ребус підкаже вам тему нашого уроку.
Найдорожчий, безцінний скарб, що має людина – це здоров’я. Тема нашого уроку: Здоров’я – найцінніший скарб людини.
– Що ви знаєте по темі здоров'я? (відповіді учнів). Оцініть свої знання з цієї теми на цифровій шкалі.
– Що б ви хотіли б дізнатися про здоров’я? Здоров’я — стан живого організму, при якому організм у цілому і всі органи здатні виконувати свої життєві функції.
1. Вправа «Інтерв’ю»
– Чи можете ви сказати про себе: «Я здоровий»? Чому ви так вважаєте?
– Свої відповіді починайте зі слів: «Я здоровий, тому що …».
Хто здоровий, – той сміється,
Все йому в житті вдається.
Він долає всі вершини, це ж чудово для людини!
Хто здоровий, той не плаче, жде його в житті удача.
Він уміє працювати, вчитись і відпочивати.
Хто здоровий – не сумує, над загадками мудрує,
Він сміливо в світ іде й за собою всіх веде!
Бо здоров’я – це прекрасно, здорово, чудово, ясно!
І доступні для людини всі дороги і стежини!
Зрозуміло, всім відомо, як приємно бути здоровим,
Тільки треба знати, як здоровим стати.
– Щоб дізнатися або згадати, що потрібно знати і робити, щоб завжди бути здоровим, ми здійснимо до «Країни міцного здоров’я». До цієї країни ведуть безліч стежинок. На яких нас чекають багато пригод і цікавих випробувань.
Стежина «Режим дня»
Режим дня – це правильне чергування праці і відпочинку.
1. Завдання: якщо я чітко дотримуюся режиму дня, то:
все виконую вчасно;
завжди запізнююся;
встигаю багато чого зробити;
почуваюся бадьорим і веселим;
ходжу похмурий і втомлений.
2.Кросворд «Режим дня».
По горизонталі: |
По вертикалі: |
1. заняття 3. відпочинок 5. сон 7. обід |
2. зарядка 3. вечеря 4. прогулянка 6. сніданок 8. підйом |
– Для чого потрібно дотримуватись режиму дня? Для чого існують правила особистої гігієни? Який висновок ми можемо зробити?
Висновок: щоб бути здоровим, необхідно дотримуватися правил особистої
гігієни: кожний ранок умивайся, чисть зуби, мий вуха та шию; завжди мий руки
перед їжею; коротко зістригай нігті; тримай у порядку своє волосся; користуйся носовою хусткою.
ІV. Фізкультхвилинка. Стежина «Ранкова зарядка і спорт»
Фізкультхвилинка під пісню «Зарядка»
Стежина «Їжа – джерело росту і здоров’я»
«Хто до ста років хоче жити, той правильно їсти повинен вміти» – говорить
народна мудрість.
1) Вправа «Мозкова атака».
– Для чого людині їсти?
– Скільки разів на день потрібно їсти?
– Чому важливо дотримуватись режиму в харчуванні?
– Що таке вітаміни?
– У яких продуктах вони містяться?
– Як потрібно їсти?
2) Вправа «Комора здоров’я».
Вчитель.
Із-за гір, з-за океанів, і у різний, звісно, час,
Овочі найвищих санів телеграм наслали нам.
Полюбилась їм нівроку українськая землиця.
Й поселилися без строку, стали жити і плодиться.
Людям нашим підсобляти і в достатку, і біді,
Навіть стали лікувати –
До них з серцем лиш прийди.
Телеграма 1.
Я – великий і бокастий,
Жовтогрудий і смугастий.
Я чудовий дар осінній,
З гарним та смачним насінням.
Хто їсть кашу цю чудову,
Буде сильним і здоровим. (Гарбуз).
Телеграма 2.
Кожен знає, ця дівиця
На городі – мов цариця.
Коси довгі, кучеряві,
Та ще й платтячко яскраве.
Я смачна і вітамінна,
І не гірше апельсина.
Той, хто мене поважає,
До ста років доживає. (Морква).
Телеграма 3.
Ой, розхвалилася, дивіться!
Ти не схожа на царицю!
Я від тебе красивіший:
Червоніший і товстіший.
Український борщ чудовий
По усіх краях відомий.
У борщі я головний,
Борщ без мене не смачний! (Буряк).
Телеграма 4.
Я – солодка, соковита,
Покуштуй – не схочеш пити.
А як їстимеш саму,
Всі хвороби прожену! (Диня).
Телеграма 5.
Я – смачний, кругленький,
Маю щічки червоненькі.
До смаку я в кожній страві.
Роблять соки і приправи.
Соус, борщик і салат
Люди з радістю їдять. (Помідор).
Телеграма 6.
А на мене нарікають,
Що до сліз я допікаю.
Вибачте, та я не винна,
Бо я лікарська рослина.
Соком з медом почастую
І здоров’я подарую. (Цибуля).
Телеграма 7.
А я хлопчик білозубий.
Ви мене не бійтесь, люди.
Хоч гіркий я – та корисний.
Всім мене потрібно їсти.
Хто мій зуб з’їдає сміло –
Здоровим буде неодмінно. (Часник).
Телеграма 8.
А зелені сини й дочки
Всі вживають залюбки.
Нас шанують недаремно:
Дух наш свіжий і приємний,
На канапці, і в салаті,
Ми і в будень, і на святі. (Огірки).
Телеграма 9.
Мене полюбляє кожна сім’я.
Щоб спокійно зимувати.
Садять всі мене багато.
Люблять вранці й на обід,
Так і кажуть: другий хліб. (Картопля).
Учень, який правильно відгадав, одягає на голову шапочку із зображенням слова-відгадки і стає біля дошки.)
Вчитель. Назвіть якнайбільше страв, які можна приготувати з цих
продуктів.
«Екологічна стежинка і загартування»
– Які фактори природи сприяють зміцненню здоров’я?
(Відповіді дітей)
– Якщо хочете дізнатися відповідь складіть слова:
Овад (вода)
Іпорявт (повітря)
Цсоен (сонце)
1. Ігрова вправа «Так чи НІ».
Збереженню здоров’я сприяють ...
(Діти сигналізують картками).
1) байдужість; 2) взаєморозуміння у сім’ї;
3) добра праця; 4) активний відпочинок;
5) ранкова зарядка; 6) ледачість;
7) паління; 8) чистота тіла;
9) раціональне харчування; 10) шкідливі звички;
11) неврівноваженість; 12) тривалий перегляд телевізору.
– Назвіть трьох найстрашніших ворогів здоров’я.
– Що треба робити, щоб не потрапити в залежність від паління, алкоголю і
наркотиків ?
– Чому діти починають палити?
2. Вправа «Займи позицію».
– Уяви собі, що тобі вперше в житті запропонували запалити. Що ти відповіси?
а) Дякую, в житті все треба спробувати.
б) Дякую, не хочу і вам не раджу.
в) Не можу, тому що не дозволяють батьки.
Стежина «Гарного спілкування»
– Якими словами ви починаєте свій день?
– Як ви розмовляєте і поводитесь?
– Пригадаймо якомога більше лагідних, добрих слів. Наповнимо цими словами
нашу класну кімнату. (Діти називають такі слова).
– А зараз ми відчинимо двері нашого класу та випустимо ці слова по всій школі,в інші класи. Нехай усім дітям буде добре, приємніше, веселіше.
1) Зустріч з «Чарівним деревом».
Чарівне дерево просить порятунку.
На ньому слова-шкідники у вигляді гусені.
Лінь злість скупість заздрість наркоманія
куріння егоїзм жадібність лінощі
- Що сталося з нашим деревом?
- Як його врятувати ?
– Очистіть дерево від шкідників.
– Ви прогнали всіх шкідників, а разом з ними і шкідливі звички, адже вони негативно впливають на здоров’я людини! Викликають захворювання,
неспокій, знервованість та багато зла.
Стежина «Порад»
Вправа «Хто як думав»
– Діти, давайте допоможемо дітям розібратися хто прав, а хто ні.
Як думав Василько…
Думав Вася, Танін брат,
Щоб здоровим стати,
Треба їсти — все підряд
І побільше спати.
Так Василько і робив,
Враз, як прокидався,
Щось жував він, їв і їв,
Просто — запихався.
Став гладкий — не підбіжить!
Та і йти не може…
Як такому в світі жить,
Хто тут допоможе?
– Яку пораду треба дати Василькові, щоб стати здоровим і гарним?
– Чому необхідно дотримуватись режиму харчування?
– А що треба дітям їсти, щоб бути здоровими?
Як думала Оленка…
Думала Оленка так: щоб здоров’я мати,
Треба їсти їй буряк, пити чай із м’яти,
Їсти супчики й борщі, вареники з сиром,
І котлетки, й вергунці, але знати міру.
Прокидатись на зорі, зарядку робити,
Помагати у дворі, з дітьми в мирі жити.
Ще трудитися щодень, волю гартувати,
І завжди співать пісень, словом, не тужити!
Чемні говорить слова та людей вітати,
Добрії робить діла, менших захищати.
– Чи правильно міркувала Оленка?
– Чому треба привчатися до роботи?
– Чому Оленка думала, щоб бути здоровою, то треба говорити хороші слова, вітатися…
– Яке прислів’я говорить про те, що для здоров’я важлива добра думка?
– Порівняй думки дітей і зроби висновок.
V. Підсумок уроку.
– Чи збулися ваші очікування? Про що говорили на уроці? Для чого ми це робили? Оцініть свої знання про здоров’я на лінійці. Підніміть уроку, у кого збільшився бал.
Вправа «Закінчи речення»
– Діти, дайте відповіді на запитання:.
Для здоров’я корисно багато …
– гуляти на …;
– живати корисну…;
– відмовитися від ….
Здоровий спосіб життя – це дотримання …;
– правильне ...;– щоденні заняття … і …,– рухливими …;
– відсутність шкідливих …;– у спілкуванні з оточуючими бути….
Слід уникати … звичок, які руйнують здоров’я, наприклад: ….
Щоб зберегти здоров’я, необхідно доглядати за собою, а саме: ….
А ще пам’ятайте, що:
Життя чарівне, мов казка.
І дається людині раз.
Не марнуйте його, будь ласка.
А любіть й бережіть весь час.
– Я сподіваюсь, що кожен із вас буде зростати здоровим!