Тема: Зміни себе – і зміниться світ навколо тебе.
Характеристика дійових осіб твору Галини Малик . «Незвичайні пригоди Алі в країні
Недолідії»
Мета:
Навчальна: проаналізувати образ Алі; зіставити особисті характеристики та інтерпретації її
вчинків; удосконалити знання, уміння і навички учнів під час характеристики образів
твору;
Виховна: виховати такі якості, як співчуття, бажання допомогти іншим, навчити
відповідальності за свої вчинки.
Розвивальна: розвивати критичне мислення; вміння аналізувати вчинки героїв;
висловлювати власну думку; удосконалювати навички зв’язного
мовлення.
Цілі:
Учні знатимуть: зміст твору, основні художні образи, знатимуть поняття «добро» , «зло»,
«милосердя»
Учні вмітимуть: аналізувати художні образи, зіставляти особливості характеристики
літературних героїв; учні створюватимуть власні висловлювання,
даватимуть власну оцінку вчинкам персонажів.
Міжпредметні зв’язки: образотворче мистецтво,театральне мистецтво.
Обладнання, наочність: Ілюстрації до твору, карта країни «Недоладії», індивідуальні
картки- консультації.
Методи, прийоми і форми роботи: Словникова робота, робота над малюнками,
зопорними картками, «гранування»; проблемні
запитання, асоціювання, робота над змістом, з
текстом художнього твору.
Теорія літератури: художні записи полетичногомовлення
Тип уроку:
За характером основних дидактичних завдань:
Урок розвитку зв’язного мовлення;
За домінантними формами і методати:
Урок-диступ
За способом діяльності вчителя та учнів:
Інтегрований урок.
За характером вивченого матеріалу:
Урок-аналіз художнього твору.
Епіграф уроку: Душу й тіло в роботу вклади – матимеш з неї хороші плоди.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Вступне слово вчителя: Дві великі сили живуть у кожній людині. Між ними йде боротьба. Одна сила спонукає доводити всі справи до кінця і наказує нам:»Вивчи, домалюй, підготуй, виконай», бо сама є надзвичайно відповідальною. А друга сила – трішки легковажна, говорить нам інше:»Недовчи правила – підкажуть, не домальовуй ілюстрацію – скажеш, що забув. Недописуй вправу – скажеш, що загубив зошита» , бо вона є безвідповідальною. Ці дві сили борються між собою за владу над людьми. Ви питаєте: Хто переможе? А це вирішувати вам.
ІІ. Цілепокладання
Ознайомлення з темою уроку.
Чи збігаються вони з вашими?
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
Діти зачитують прислів’я, приказки, народу мудрість і пояснюють, як вони їх зрозуміли.
ІV. Актуалізація опорних знань чуттєвого досвіду.
1.Словникова робота.
Відповідальність – взятий на себе обов’язок; відповідати за певну ділянку роботи, вчинки, слова
2.Асоціативна павутинка.
Байдужість Зло
![]()
Безвідповідальність
![]()
Лінощі Гріх
3.Бесіда
- А чи всі діти у нашому класі є відповідальними?
- Прошу навести власні приклади відповідальних вчинків і безвідповідальних. (діти наводять власні приклади)
4.Літературна вікторина.
(допоможе зрозуміти, хто поставився до опрацювання змісту відповідально, а хто – безвідповідально.)
«Вгадай героя твору»
1.На перший погляд була звичайна дівчинка:ластовиння на лиці, дві кіски, ямочки на щоках. І морозиво любила, як усі»
(Аля)
2. «Дідусь з довгою білою бородою в окулярах без скельці, що жив у маленькій комірчині під самісіньким дахом центральної вежі»
(Годинникар Недождень)
3. «Голову прикривав шкіряний капелюшок, з півнячою пір’їною збоку. Капелюх сидів криво, бо лівого вуха не було»
(Недоладько)
4. «Товстун у шкіряній безрукавці, одна хороша була довгою, а друга сягала лише до коліна.»
(Недоштанько)
5. «Одягнена була до пояса у старий лаптух. Зате до пояса до п’ят пишно спадала шовкова спідниця. Права нога взута у кришталевий черевичок»
(Недопопелюшка)
6. «Уміє чаклувати, на голові – червоний ковпачок, а на ногах – величезні черевики.»
(Недочеревик)
(діти міняються зошитами, загадки читаються ще раз. У зошитах робляться відповідні позначки. Найбільша кількість балів, отриманих за це завдання 6)
V.Вивчення нового матеріалу
1.Робота з картою.
Перед нами чарівна карта країни Недолалії. Де конкретно вона знаходиться, не знає ніхто. Але те, що вона давня – безсумнівно. Сюди потрапляють не тільки ваші недоробленні справи, а й тата і мами, бабусі і дідуся, і всіх, всіх, всіх наших предків. Уважно придивімось до неї.
2.Завдання на уважність
«Служба розшуку загублених речей»
А ще в цій країні герої часом гублять свої речі. А з вами спробуємо їм допомогти.
Звичайнісіньку стрілку згубила – Аля
Зламаний головний біль належить – Недокоролю
Хмаринку-душу втратив – Недочеревик
Гарненькі штанці належать – Недоштаньку
А ця голова може стати в нагоді – Недораднику
Стрілку від годинника шукає – Недождень
Кришталевий черевичок – Недопопелюшка
А цей чудернацький черевичок згубив – Недочеревик
3. Театралізована сценка
- А чи був хтось із вас у театрі?
- Як називаються люди, що грають на сцені?
(Нажаль, справжніх професійнх акторів нам запросити не вдалось, але учні 6 класу підготували для вас цю сценку(розділ 3 сторінка 104)
4.Робота з текстом
Так Аля потрапила в країну Недоладію.
5.Робота з карткою-консультацією(додаток 1)
- Чи є на світі ідеальна людина?
- а ми зараз спробуємо вибрати ті риси характеру, які зроблять будь-яку людину досконалою . (діти зачитують з картки консультації ті риси людини, які на їх думку є позитивними.) – А зараз ми спроектуємо рись характеру з картки-консультації на героїв твору.
Але я не підготувала подарунок для бабусі – (лінощі.)
Недопопелюшка допомагає Алі втекти з тюрми – (сміливість.)
Недоладько не залишає алю в скрутній ситуації (надійність.)
Недорадник знищує всіх злочинців»(жорстокість).
6.Аналіз образу Алі у вигляді складання інформаційного грона.
![]()
![]()



Аля Не підготувала подарунок бабусі (безвідповідальна, байдужа)
Домалювала вухо Недоладько (талановита)
Заплітала одну кіску (лінива)
Пришила крильце метелику (милосердна)
Знайшла стрілку годинника (винахідливість)
Сховала шолом Недорадника (смілива)
7.Картинна галерея
А зараз запрошуємо вас до картинної галереї. Ці картини мають подвійне авторство, адже малювали ви їх з батьками.
Висновок: всі герої казки є нещасливі і сумні
У країні Недоладії живуть нещасливі люди, бо їх оточує зло. Щоб допомогти жителям, потрібно розірвати чорне коло зла. А щою Недоладія вижила у цій боротьбі, ми заповнимо коло духовності
Допомого іншим Милосердя
![]()
Добро Співчуття
VI.Підсумок уроку
1.Робота над епіграфом уроку
«Душу й тіло в роботу вклади – матимеш з нею хороші плоди»
-На сьогоднішньому уроці ми вклали в роботу свій розум, час, душу, а які плоди отримали?
(Звернення до цілей уроку)
Чого ж ми навчилися?
(аналізувати текст, характеризувати вчинки героїв, шукати шляхи розв’язання їх проблем.)
2.Пояснення домашнього завдання.
Підготувати усне повідомлення «Що мені потрібно змінити у своєму характері, щоб я не потрапив до країни Недоландії.
3.Урок закінчується, але у нас залишилось ще одна недороблена справа. Наш чарівний кошик ставлення бажань- порожній. Але як годиться у кожній сарівн7ій казці, ставиться лише одне бажання.
(діти вголос кажуть свої бажання і закріплюють квіти в кошику)
-Я хочу, щоб перемогло добро.
-Я хочу, щоб усі були щасливі.
-Я хочу, щоб не нищили природу.
-Я мрію, щоб усі люди посміхались.
Література
Авраменко О.М. Українська література:
Книжка для вчителя:календарне планування та розробки уроків:5 клас:К:Грамота,2013
Кривобокова А.І. Усі уроки української літератури 5 клас: Вид, група. Основа,2013
Літературознавчий словник-довідник/Р.Г. Гром’як – К:Академія,1997
Тлумачний словник української мови/ Під редакцією В.Яремко, О.Сліпушко. – К.:Аконіт,2013
Львівська область
М.Червоноград
ЧЗШ №2
Вчитель-методист
Семочко Світлана Іванівна