Конспект уроку з української літератури №18
Клас: 10
Дата: 09.11.2023
Тема: Значення творчості Івана Карпенка-Карого
Мета:
навчальна: познайомити учнів з життєвим шляхом і творчою діяльністю драматурга І.Карпенка-Карого, його зв’язком із «театром корифеїв»; домогтися усвідомлення багатогранності літературної та театральної діяльності письменника; поглибити знання з теорії літератури про жанрову різноманітність його драматичних творів;
розвиваюча: розвивати пошукову діяльність учнів, їх творчих здібностей, уміння самостійно здобувати знання з будь-яких джерел, готувати повідомлення на задану тему; розвивати навички сприйняття інформації на слух;
виховна: виховувати почуття поваги до видатних людей, любов до художньої літератури, театру.
Тип уроку: комбінований урок
Обладнання: підручник, презентація, портрет письменника, онлайн-дошка Jamboard
Форми й методи роботи: робота в парах, фронтальне опитування методом «Мозковий штурм», індивідуальна самостійна робота, робота в малих групах, робота по виконанню випереджаючого завдання, робота з підручником.
Посилання на презентацію до уроку: https://www.canva.com/design/DAFzg60DlpI/RuKZOIC1sOUX8MBQVRRr6Q/edit?utm_content=DAFzg60DlpI&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
1.1. Привітання з учнями
1.2. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя: Сьогодні на уроці ви познайомитеся з життєвим шляхом і творчою діяльністю драматурга І.Карпенка-Карого, його зв’язком із «театром корифеїв», усвідомите багатогранність літературної та театральної діяльності письменника; поглибите свої знання з теорії літератури про жанрову різноманітність його драматичних творів
1.3. Повідомлення теми й мети урок
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
2.1. Евристична бесіда
1) Що вам відомо про театр корифеїв?
2) В якому році було створено новочасний театр?
3) Які драматурги ставили на сцені свої п’єси?
4) Пригадайте, що ви знаєте про І. Карпенка-Карого з 8-го класу, який твір письменника читали?
ІІІ. Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу
3.1. Розповідь вчителя
Окремі учні отримали випереджувальні завдання та підготовили повідомлення за планом.
План:
Під час виступів учнів ваша задача не тільки слухати, а й необхідно скласти асоціативний кущ «Постать письменника».
https://jamboard.google.com/d/1BhY-Q_PMheE6HMOaz4b2mmn5QEiN54fv6uaZ4fxouEE/edit?usp=sharing
Повідомлення №1. Батьківщина І. Карпенка-Карого, його батьки.
Народився майбутній драматург 17 вересня 1845 року в селі Арсенівці поблизу Єлисаветграда (нині Кіровоград) у родині управителя поміщицького маєтку. Мати походила з давнього козацького роду. Євдокія Садовська була кріпачкою, викупленою на волю своїм чоловіком. Підростаючи, вразливий хлопчик все більше відчував жорстокість кріпацького побуту, в якому насильство, знущання були звичайним явищем. Плач і стогін замучених панщиною кріпаків боляче вражали дитяче серце. На характер і світовідчуття майбутнього драматурга помітно впливала атмосфера родинного порозуміння, душевної теплоти і поетичності, яка, незважаючи на матеріальні нестатки, панувала в сім’ї Тобілевичів.
Карпо Адамович і Євдокія Зіновіївна (батьки) були людьми щедрої поетичної вдачі. В їхній родині особливо шанували Шевченкове слово і народну пісню, тому й люди горнулися до цієї сім’ї. В довгі осінні вечори до Тобілевичів сходились жінки і дівчата прясти. За роботою співали, розповідали цікаві бувальщини. От коли наслухався малий Іван усяких сумних оповідань про кріпацьке життя, цікавих казок та приказок. А скільки народних пісень у ті довгі вечори дійшло до серця юного слухача, пісень, що в них оживали картини народної недолі, оживали героїчні постаті Морозенка, Наливайка, Богуна, Палія — мужніх захисників народної волі! Разом з піснями в душу хлопчика входила велика любов до поневоленого народу, яку пізніше ні час, ні школа й канцелярія, ні важкі життєві випробування не змогли заглушити в його житті. Від матері, яка дуже любила театр і знала напам’ять майже всю «Наталку Полтавку», малий Іван неодноразово чув захоплюючі розповіді про вистави мандрівних труп. Під впливом цих розповідей театр для хлопця став мрією, втіленням краси, правди, героїчного минулого рідного народу.
Повідомлення № 2. Роки навчання
Початкової грамоти І. Тобілевич навчився, як тоді водилося, у дяка, а продовжував освіту у Бобринецькому повітовому училищі. Навчання хлопцеві давалося легко, і закінчив він трьохкласне училище в числі найкращих учнів, за що йому дали в нагороду «Собрание литературных статей Н. И. Пирогова» (Одеса, 1858) з написом: «Дана от бобринецкого уездного училища ученику 3-го класса Ивану Тобилевичу за успехи в науках и благонравие на публичном акте 21-го июня 1859-го года». Іван Тобілевич далі вчитися не зміг, бо не було в батьків для цього коштів.
Повідомлення № 3. Любов до театру
У дружній сім’ї Тобілевичів діти вчились не тільки розуміти і цінувати народне мистецтво, а й любити труд, шанувати людей праці. Не випадково ця сім’я дала українській культурі чотирьох видатних артистів — корифеїв українського театру: Івана, Миколу, Панаса і Марію Тобілевичів. Щоб побувати на виставах у Єлисаветграді (тепер Кіровоград), він пішки ходив туди з Бобринця за п’ятдесят кілометрів.У Єлисаветграді був заснований театральний гурток. В його роботі активну участь брали М. Кропивницький та І. Тобілевич. Улюбленим твором артистів і глядачів була п’єса «Назар Стодоля» Т. Шевченка, у якій автор розкрив суперечності між багатими і бідними козаками в XVII ст. У цій п’єсі Іван Карпович грав Назара, а його дружина — Галю. На знак любові до творчості Шевченка подружжя дало своїм дітям імена героїв п’єси — Назара і Галі. Ім’я одного з головних персонажів п’єси «Назар Стодоля» — Карого Тобілевич узяв собі за псевдонім. З великим успіхом театральний гурток ставив п’єсу І. П. Котляревського «Наталка Полтавка», а також п’єси російського письменника О. М. Островського «Бедность не порок», «Доходное место» та ін. Вистави за участю корифеїв театру М. Кропивницького, М. Заньковецької, братів Тобілевичів піднесли український театр на небувалу височінь. Прославлених артистів захоплено вітали Київ і Мінськ, Одеса і Кронштадт, Петербург і Тбілісі.
Продовження розповіді вчителя.
У 1870 році Іван одружився з дворянкою Надією Тарковською. У передмісті Єлисаветграда подружжя придбало садибу. Саме тут народилися діти. На гроші з посагу дружини Тобілевич заснував хутір: збудував велику хату, стайню, різні господарські приміщення. На жаль, не судилося долею довге життя дружині: вона передчасно померла від сухот, а згодом родина зазнала й другого удару – померла найстарша дочка Галя. На честь своєї дружини Тобілевич назвав цей хутір Надія. У наші дні це відомий історико-культурний заповідник і мальовниче, казкове місце.
Ми щойно познайомились з біографією драматурга і мені хотілося б дізнатися чи впорались ви із поставленою задачею, створили ви асоціативний кущ про постать І.Карпенка-Карого?
(перевірка заповненої анкети учнями)
Зараз ми перейдемо до загального знайомства з його жанровою різноманітністю творів, але перед цим я пропоную вам виконати невелике завдання, яке допоможе вам згадати жанри та їх визначення.
https://learningapps.org/display?v=pb0tejdcj23
Умовно всі його п'єси можна поділити на такі групи:
1) соціально-побутові драми про скалічену долю вихідців із простого люду;
2) драми з життя інтелігенції, зокрема - акторів;
3) комедії, головним сатиричним персонажем яких був учорашній неграмотний селянин, який за короткий час зумів скупити чимало землі й стати багачем;
4) трагедії з історичним контекстом.
- життя селян;
- історичні драми;
- викриття вад людей;
- показ чиновників-глитаїв;
- аморальність людей;
- чисті почуття.
IV. Закріплення знань, умінь і навичок
4.1. Літературний диктант
1. Іван Тобілевич народився у … (селі Арсенівці поблизу Єлисаветграда.)
2. Дівоче прізвище матері … Хто викупив її з кріпацтва? (Садовська Євдокія Зіновіївна, викуплена своїм чоловіком).
3. І.Тобілевич перейняв любов до театру від .. (матері, яка дуже любила театр, знала напам’ять всю Наталку Полтавку)
4. Початкову освіту драматург отримав … (у дяка, продовжив освіту у бобринецькій трикласній школі, закінчив з відзнакою. Далі вчитися не зміг, бо не було в батьків коштів.)
5. Які службові посади займав у урядових установах? (Писар, канцелярист у міській управі та повітовому суді, столоначальником повітової,а потім міської поліції.)
6.Яких корифеїв українського театру дала сім’я Тобілевичів? (Іван, Микола, Панас, Марія Тобілевич-Заньковецька – стали відомими акторами та драматургами)
7.Разом з яким драматургом І.Тобілевич організував театральний гурток у Єлисаветграді? (Марком Кропивницьким. )
8.Звідки І.Тобілевич узяв свій псевдонім – Карпенко-Карий? (Улюбленою п’єсою драматурга була п’єса Т.Шевченка «Назар Стодоля». Одного з героїв звали Гнатом Карим. А Карпенко, бо батько його був Карпом.)
9.У честь кого були названі діти Івана Карповича – Назар і Галя? (Головними героями п’єси Т.Шевченка «Назар Стодоля» були Назар та Галя.)
10.Скільки років Іван Карпович перебував під наглядом поліції? (Три роки перебував у вигнанні, у Новочеркаську на Дону, де він працював ковалем, палітурником. Ще два роки прожив під наглядом на хуторі Надія, біля Єлисаветграда.)
11.Які твори І.Карпенка-Карого ви знаєте? («Сто тисяч», «Хазяїн», «Бондарівна», «Наймичка», «Сава Чалий», «Суєта», «Житейське море».)
12.Коли помер і де похований І.Карпенко-Карий? (Помер І.Карпенко-Карий 15 вересня 1907 року. Похований в с.Карлюжини на Херсонщині.)
V. Підсумок уроку
5.1. Рефлексія. Відкритий мікрофон
1) Сьогодні я дізнався (дізналась)
2) Цікаво було почути інформацію про…
3) Для повного розуміння теми мені не вистачило
5.2. Оголошення домашнього завдання
1) Знати біографію І. Карпенка-Карого
2) Дочитати комедію «Мартин Боруля»
Слово вчителя: Дякую вам за увагу! До нових зустрічей!