1 клас
Тема : Тварини . Різноманітність тварин .
Мета : дати поняття про тварин , як частину живої природи . Розширити й уточнити
уявлення дітей про різноманітність тваринного світу , середовище їхнього
існування . Формувати поняття «звірі», «птахи», «комахи», «риби». Знайомити
учнів із назвами тварин .
Розвивати спостережливість , уміння порівнювати зовнішній вигляд тварин та
групувати їх за способом пересування , середовищем існування .
Виховувати турботливе ставлення до тварин , бажання брати участь у їх охороні .
Тип уроку : комбінований .
Обладнання : слайд-презентація , календар природи , «мудра» сова , показовий матеріал
( павук, мурашка ) , малюнки-відгадки , кросворд , презентація « тварини
Червоної книги України » .
Хід уроку
І . Організація класу .
( На екрані слайд 1 – усміхнене сонечко )
Встали , діти , всі рівненько,
Посміхнулися гарненько ,
Настрій на урок взяли ,
Працювати почали .
ІІ . Фенологічні спостереження . слайд 2
( Робота з календарем природи )
Діти виходять по одному на клас і стрілочками позначають на календарі пору року , місяць , стан неба , опади ) .
ІІІ . Повторення вивченого матеріалу .
( Діти по одному виходять на клас , витягають із конверта завдання і дають на ного відповіді ).
декоративні кущі, тронди, квіти.
харчування, ліки, прикрашати наше життя .)
( На слайдах зайві : груша , баклажан .)
ІV . Повідомлення теми і мети уроку .
Тварини , як і рослини , народжуються, дихають, живляться, ростуть, старіють і помирають. Це означає, що тварини належать до живої природи .
Тварини – це живі організми , що населяють нашу планету.
Вони живуть скрізь, де є їжа для них, схованки від ворогів і місце для влаштування житла . На Землі немає такого куточка, де б не жили тварини .
Виновок : Отже , тварини – це живі організми. Вони нас оточують , живуть
скрізь і всі вони різні.
( У кожного на парті лежить малюнок із зображенням тварин одного з видів )
І група . – Я запрошую до дошки учнів, у яких на картках тварини , що мають 6
ніжок . Назвіть своїх тварин, що ви про них знаєте ? ( Ця тваринка
бігає ( літає ) . Таких тварин називають одним словом : КОМАХИ .
слайд 8
Доповнення . Більшість тварин на нашій планеті – комахи. Всі
вони дуже різні : від ледь помітних мошок до жуків,
що завбільшки з кулак.
ІІ група . – Я запрошую до дошки учнів , у яких на картках тварини , що мають 4
ніжки . Назвіть своїх тварин. Що ви про них знаєте ? (Тваринка має 4
ноги, тіло вкрите шерстю, бігає ( стрибає ), живе в лісі, їсть … ).
Таких тварин називають одним словом : ЗВІРІ . слайд 9
Доповнення . Тіло звірів вкрите густою шерстю , тому
взимку вони не мерзнуть , як ми . Звірі мають
чотири ноги . Вони швидко бігають , бо
потрібно або рятуватись, або полювати .
ІІІ група . – Я запрошую до дошки учнів , у яких на картках зображені тварини ,
що мають 2 ноги . Назвіть своїх тварин . Що ви про них знаєте ? Що
вони вміють робити ? ( Мають 2 ноги , тіло вкрите пір’ям , літають у
повітрі , мають крила , дзьоб ).
Таких тварин називають одним словом : ПТАХИ . слайд 10
Доповнення. Тіло птахів вкрите пір’ям . Це ознака, яка
відрізняє птахів від інших тварин . Вони мають
крила, дзьоб. Люди шанують пташок, взимку їх
підгодовують . Недарма в народі говорять :
« Де багато пташок , там нема комашок ».
ІV група . – Запрошую до дошки учнів , у яких на картках тварини , що зовсім не
мають ніг . Назвіть своїх тварин .
Як їх можна назвати одним словом ? РИБИ . слайд 11
Доповнення. Тіло риби здебільшого вкрите лускою ,
слизом . Риби ніг не мають . Живуть у воді ,
за допомогою плавників вони рухаються у
воді , тобто плавають .
Висновок : Отже, тварин можна поділити на чотири групи : комахи , звірі ,
птахи , риби . слайд 12
Фізкультхвилинка . слайд 13
V. Закріплення набутих знань .
а) зовнішнім виглядом ;
б) способом пересування ;
в) середовищем існування ;
( На дошці – таблиця , прикріплені картки )
Комахи Звірі Птахи Риби
мурашка білка снігур щука
( На столі учителя – малюнки-відгадки . Діти відгадують загадку , знаходять малюнок і прикріплюють на дошці до відповідної групи тварин . Аналізують кожну тварину ).
Загадки .
Хвіст у неї , як мітла ,
Вуха гострі , наче стрілки.
Це руда , пухнаста ….( Білка )
Білка - тварина , має 4 ноги – звір, тіло вкрите шерстю, стрибає по деревах ,
живе в лісі , їсть горіхи , гриби .
На гілках в моїм дворі ?
Зовсім це не ліхтарі ,
А червоногруді …. ( Снігурі )
Снігур – тварина , має 2 ноги – птах , тіло вкрите пір’ям , літає в повітрі,
їсть зерно .
У воді шаста ,
Справжня злюка ,
Називається … ( Щука )
Щука – тварина , не має ніг – риба , тіло вкрите лускою , живе і плаває у
воді , поїдає інших риб .
Тягнуть , наче силачі .
Працювати важко
У траві …. ( Мурашкам )
Мурашка – це тварина , має 6 ніг – комаха , бігає по землі , поїдає рештки
тварин , дуже працьовита.
У куточку павутину .
Вісім ніг , як вісім рук ,
Називається … ( Павук )
Отже , павук – це комаха , він відноситься до окремого класу Павукоподібних. У нього вісім ніг , а не шість , як у комах .
( Демонстрація книг про тварин ) .
Читання тексту в підручнику вчителем ( с. 22 )
- Які тварини зображені на другому малюнку ? ( Метелик, жук, сонечко.)
- Як їх назвемо одним словом ? ( Комахи )
- Чому ? ( Бо мають 6 ніг )
Кінь бігає, а орел …. ( літає ).
Мурашка бігає, а сом … ( плаває ).
Сова літає, а камбала … ( плаває ).
Вовк – звір , а джміль ( комаха ).
Кит – риба, а синичка ( птах ).
Бджола – комаха, а їжак ( звір ).
Голуб – птах, а короп ( риба ).
Тіло зозулі вкрите пір’ям, а щуки ( лускою ).
Тіло оленя вкрите шерстю, а їжака ( колючками ).
Тіло ластівки вкрите пір’ям, а лисиці ( шерстю ).
У жука 6 ніг, а в солов’я ( 2 ноги ).
У лелеки 2 ноги, а в білки ( 4 ноги ).
У зайця 4 ноги, а в карася ( немає ніг ).
VІ. Підсумок уроку .
Моркву, капусту, буряки – для зайців , годівниці із зерном – для птахів ).
( за кожну правильну відповідь, учень несе білочці грибочок ) . слайд 19
Досхочу малини мав ,
А як впав глибокий сніг , -
У барлозі спати ліг . ( Ведмідь )
Хижо клацає зубами ,
Має злющі очі ,
Виє серед ночі . ( Вовк )
На бесіду із нашим півником .
Схопила, півня на обід ,
І замела хвостом свій слід . ( Лисиця )
Кого не люблю – жалом колю . ( Бджола )
Взимку – білий . ( Заєць )
Лежить і муркоче . ( Кіт )