Тема: Розв'язування задач на ознаки рівності трикутників, рівнобедрений трикутник
Мета
– предметна компетентність: удосконалити вміння розв’язувати задачі на доведення рівності трикутників, на рівнобедрений трикутник
– ключові компетентності:
● спілкування державною мовою – уміння грамотно висловлюватися рідною мовою; доречно та коректно вживати в мовленні математичну термінологію;
● математична компетентність – уміння оперувати числовою інформацією; геометричними об’єктами на площині, розв’язувати задачі, зокрема практичного змісту.
● інформаційно-цифрова компетентність – уміння структурувати дані, доводити істинність тверджень;
● ініціативність і підприємливість – уміння генерувати нові ідеї, вирішувати життєві проблеми, аналізувати, прогнозувати, ухвалювати оптимальні рішення; аргументувати та захищати свою позицію
● уміння вчитися впродовж життя – відбирати й застосовувати потрібні знання та способи діяльності для досягнення навчальної мети, прагнути до вдосконалення результатів своєї діяльності;
Тип уроку: урок корекції основних компетентностей.
Обладнання: комп’ютер, мультимедійний проектор, конверти з картками
Матеріали:
Задачі уроку:
1. Закріпити теоретичні знання з теми «Ознаки рівності трикутників».
2. Удосконалити практичні уміння та навички розв’язувати задачі на ознаки рівності трикутників.
3. Оцінити рівень засвоєння учнями знань та вмінь розв’язувати задачі на ознаки рівності трикутників.
Очікувані результати.
Після уроку учні:
- удосконалюють теоретичні знання з теми «Ознаки рівності трикутників»;
- вчаться розпізнавати, яку ознаку слід застосувати при розв’язування задач;
-вчаться на практиці застосовувати ознаки рівності трикутників.
Девіз уроку: (слайд 1)
«Предмет математики є на стільки серйозним, що корисно не втрачати випадку зробити його цікавішим» Блез Паскаль
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент. 2 хв.
1. Привітання учнів.
Ви почули всі дзвінок?
Він покликав на урок.
Тож гаразд, часу не гаємо
І урок розпочинаємо.
2. Відмітити відсутніх.
3. Сприяти психологічному настрою учнів (проговорювання)
«Предмет математики є на стільки серйозним, що корисно не втрачати випадку зробити його цікавішим» .
Під таким девізом пройде наш урок. Я зроблю його для вас цікавим, а ви повинні бути уважними, серйозними і активно демонструвати свої знання. Будьте уважними, допитливими, чемними. Задавайте питання, шукайте помилки. Нехай урок принесе вам задоволення.
ІІ. Перевірка домашнього завдання (слайд 2)
Діти, на екрані ви бачите розв’язання домашніх задач. Перевірте і знайдіть помилку в одній із задач.
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку та очікуваних результатів (слайд 3)
Отже, діти, тема нашого сьогоднішнього уроку «Розв’язування задач на ознаки рівності трикутників, рівнобедрений трикутник»
ІV. Актуалізація опорних знань. 5 хв.
Діти, а тепер давайте пригадаємо все, що ми вже знаємо про трикутники взагалі.
1. Усні вправи та теоретичні питання (вправа «Мікрофон» в поєднанні з вправою «Незакінчене речення»)
(Питання 1 – 21 – слайди 4 - 24)
1) Що таке трикутник?
2) Залежно від величини кутів розрізняють такі види трикутників: …(назвіть їх)
3) Який трикутник називаємо гострокутним?
4) Який трикутник називаємо тупокутним?
5) Який трикутник називаємо прямокутним?
6) Що таке кут?
7) Який кут називаємо гострим?
8) Який кут називаємо тупим?
9) Який кут називаємо прямим?
10) В залежності від сторін трикутника розрізняють такі їх види: … (назвіть їх)
11) Який трикутник називаємо рівностороннім?
12) Який трикутник називаємо різностороннім?
13) Який трикутник називаємо рівнобедреним?
14) Що таке медіана трикутника?
15) Що таке бісектриса трикутника?
16) Що таке висота трикутника?
17) Сформулюйте властивість кутів рівнобедреного трикутника.
18) Сформулюйте властивість бісектриси рівнобедреного трикутника.
19) Сформулюйте першу ознаку рівності трикутників.
20) Сформулюйте другу ознаку рівності трикутників.
21) Сформулюйте третю ознаку рівності трикутників.
2. Математичний диктант
1) Твердження, що потребує доведення. (теорема)
2)Твердження, що прийняті як початкові положення, тобто ті, що не потребують доведення. (аксіоми)
3) Промінь з початком у вершині кута і такий, що ділить кут пополам. (бісектриса)
4)Як називається відрізок, проведений з вершини трикутника під прямим кутом до прямої, що містить протилежну сторону трикутника? (висота)
5) Відрізок, що сполучає вершину трикутника з серединою протилежної сторони. (медіана)
6) Точка перетину медіан. (центроїд)
7) Точка перетину бісектрис. (інцентр)
8) Точка перетину висот трикутника. (ортоцентр)
9) Рівні сторони рівнобедреного трикутника. (бічні)
10) У рівнобедреному трикутнику кути при основі… ( рівні)
11) У рівносторонньому трикутнику всі кути… (рівні)
12) Скільки існує ознак рівності трикутників? (три)
(запитання – слайд 25, правильні відповіді – слайд 26)
Діти, а тепер обміняйтеся своїми роботами із сусідом, що сидить навпроти і поставте один одному оцінки. За кожну правильну відповідь – 1 бал. Відповіді ви бачите на екрані.
V. Удосконалення знань, вмінь та навичок
Розв'язування задач Усні задачі (одинакові для всіх груп).
Отже, діти, тепер подивіться на екран. Ви бачите 9 малюнків. Це 9 усних задач. Ваше завдання: на кожному малюнку знайти рівні трикутники і довести їх рівність. (Учні розв’язують задачі за готовим рисунком). (слайд 27)
Робота в малих групах (всі учні об'єднані в 3 групи)3 варіанти задач для 3 груп учнів
Варіант 1 (група «Піраміда»).
1.Доведіть, що ∆ АNL = ∆ АМL, якщо NL = LМ і ∠LАN = 35°, ∠АNL = 55°.

А
N М
L
2.Знайдіть сторони рівнобедреного трикутника з периметром 69 см, якщо його основа складає 30% від бічної сторони.
3. У рівнобедреному трикутнику АВС з основою АС проведено висоту ВМ. Знайдіть основу ∆ АВС, якщо АВ : АМ = 5 : 4, ВМ = 3 см, Р∆ АВМ = 12 см.
Варіант 2 (група «Циліндр»).
1.Доведіть, що ∆ АNL = ∆ АМL, якщо NL = LМ і ∠LАN = 30°, ∠АNL = 60°.

А
N М
L
2.Знайдіть сторони рівнобедреного трикутника з периметром 44 см, якщо його основа складає 20% від бічної сторони.
3.У рівнобедреному трикутнику АВС з основою АС проведено висоту ВМ. Знайдіть основу ∆ АВС, якщо АВ : АМ = 5 : 4, ВМ = 6 см, Р∆ АВМ = 24 см.
Варіант 3 (група «Конус»).
1.Доведіть, що ∆ АNL = ∆ АМL, якщо NL = LМ і ∠LАN = 25°, ∠АNL = 65°.

А
N М
L
2.Знайдіть сторони рівнобедреного трикутника з периметром 72 см, якщо його основа складає 40% від бічної сторони.
3. У рівнобедреному трикутнику АВС з основою АС проведено висоту ВМ. Знайдіть основу ∆ АВС, якщо АВ : АМ = 5 : 3, ВМ = 4 см, Р∆ АВМ = 12 см.
Варіант 4 (завдання на дошці). (слайд 28)
1.Доведіть, що ∆ АNL = ∆ АМL, якщо NL = LМ і ∠LАN = 40°, ∠АNL = 50°.

А
N М
L
2.Знайдіть сторони рівнобедреного трикутника з периметром 52 см, якщо його основа складає 60% від бічної сторони.
3.У рівнобедреному трикутнику АВС з основою АС проведено висоту ВМ. Знайдіть основу ∆ АВС, якщо АВ : АМ = 5 : 3, ВМ = 8 см, Р∆ АВМ = 24 см.
VІ. Хвилинка відпочинку
Діти, а тепер – хвилинка відпочинку. Давайте подивимося, де, окрім, як на уроках геометрії нам зустрічаються трикутники. (слайди 29- 39)
VІІ. Рефлексія Наш урок закінчується. Чи сподобався вам урок? Чи все вдалося, чи досягнули ми поставлених цілей? Повідомити про це можете за допомогою «піктограм настрою», які ви бачите на партах. (слайд 40)
Будь ласка, підніміть ту піктограму, що відповідає саме вашому настрою.
VIІ. Домашнє завдання. № 308, 333; 387* (по можливості)(слайд 41)
Дякую за увагу! (слайд 42)