Українська мова
3 клас
Тема: Рід іменників: чоловічий, жіночий,середній.
Мета: Формувати ключові компетентності:
компетентність уміння вчитися:
– прагнути здобувати нові знання;
Загальнокультурна компетентність:
– культура міжособистісних відносин;
інформаційно- комунікативну компетентність:
– уміння здобувати нові знання на основі наявних;
громадянська компетентність:
- уміти керувати своєю поведінкою й оцінювати свої та чужі вчинки.
Формувати предметні компетентності:
- ознайомити учнів з поняттям « рід іменників», навчити розрізняти і групувати іменники за родами;
- розширити і активізувати словниковий запас, розвивати мовні здібності: уміння класифікувати, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, систематизувати;
- виховувати почуття поваги до роду, родини.
Обладнання: комп’ютер, презентація « Рід іменників» , графо-смужки, картки зі словами ( іменниками), будиночки для груп, підручник «Українська мова, 3 клас» ( М.С. Вашуленко),
Тип уроку: комбінований.
Структура уроку.
I. Організаційний момент (1 хвилина).
II. Актуалізація опорних знань (3 хвилин).
III. Повідомлення теми та мети (1 хвилина).
IV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.(10 хвилин).
V. Фізкультхвилинка (5 хвилина).
VI. Засвоєння та формування знань, умінь і навичок (15 хвилин).
VII. Заключна частина. Рефлексія (5 хвилин).
Хід уроку
I. Організаційний момент
1.Привітання
2. Емоційний заряд до уроку..
Тепло своїх долоньок
Я друзям віддаю .
Урок новий, цікавий
Із радістю почну
3. Хвилина рефлексії.
- Який у вас настрій.
/ сніжна – сніжинка – засніжені;
морозна – мороз – морозити;
холодна – холод – холодити;
красива – краса – красивішати;
деревце-дерев’яний - задерев’яніти;
хмарка – хмарний – захмарилося;
дощик – дощовий – задощило;
зимонька, зимовий, зимувати/.
ІІ. Актулізація опорних знань.
1. Технологія «Мозкова атака».
Що ми знаємо про іменник? ( самостійна частина мови, називає предмет, відповідає на запитання хто? що?, в реченні виступає підметом та другорядним членом, буває загальним та власним, є назвою істот та неістоти.)
ІІІ. Повідомлення теми та мети. Постановка проблеми.
Сьогодні на уроці ми дізнаємося ще про одну властивість іменника. Іменники мають рід. Але ж вони не люди!
1.Технологія «Асоціативний кущ», ребуси:
Доберіть слова, що асоціюються зі словом « Рід» : 7’я, р1на.
( Рід – це турбота, повага, щастя, сім’я, тато, матуся, дитя, дідусь, бабця.)
До якої частини мови належать ці слова ?
Це загальні чи власні назви?
Назвіть іменники назви істот (неістот ).
2. Пальчикова гімнастика
«Оцей пальчик – мій дідусь,
Оцей – моя бабуся,
Оцей пальчик – мій татусь,
Оцей – моя матуся,
А цей пальчик – оце я!
А це вся моя рідня!»
3. Каліграфічна хвилинка
Рр ро ру рід
Напишіть цю літеру в повітрі рукою, носиком, вушком, ліктем.
Утворіть форми цього самого слова.
Рід, роду, родом, родами, родах.
Доберіть до слова «рід» споріднені слова різних частин мови . Визначте корінь. Що відбувається в коренях цих слів ? (чергування голосних)
Рід, рідний, народився, родина, рідня, родич, спорідненість, народжувати, поріднитися, народність, родовід.
4. Робота з реченням.
Поширите речення.
Родина. Українська родина. Приїхала українська родина. До міста приїхала українська родина.
Підкресліть головні члени речення. Надпишіть частини мови. Встановіть зв’язок слів у реченні.
З села до міста приїхала українська родина.
Приїхала (що?) родина;
родина (що зробила?) приїхала;
родина (яка?) українська;
приїхала ( звідки?) з села;
приїхала (куди?) до міста.
- Назвіть членів вашої родини. В кого вона найбільша?
ІV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
1. Творення словосполучень.
Приєднайте і узгодьте прикметник «рідний» з членами вашої родини: рідний тато, рідна матуся, рідне дитя.
2. Проблемне питання. Чому ви змінили слово «рідний »на слова « рідна», «рідне» ? ( тато – це чоловік , матуся – жінка , а дитя –це щось середнє між ними. )
Діти, ось ми і дізналися, що іменники бувають чоловічого, жіночого та середнього роду. Подивіться на таблицю
Визначте рід цих іменників умовними позначками ( ч. р., ж. р. ,с. р. )
3. Робота в парах Як же визначити рід іменників? Які слова нам допомагатимуть? Попрацюйте в парах та зробіть висновки. (сторінка 127 ,вправа 304)
Які слова ви дібрали до у першому реченні ? (мій, він) У другому та третьому реченнях?(моя, вона; моє, воно ) Зробіть висновок.
4. Опрацювання правила з підручника.
- Прочитайте правило у підручнику на сторінці 128.
Висновок:
- Іменники, до яких можна підставити слова «він мій», належать до чоловічого роду.
- Іменники, до яких можна підставити слова «вона моя», належать до жіночого роду.
- Іменники, до яких можна підставити слова «воно моє», належать до середнього роду.
V.Фізкультхвилинка
Пропоную відпочити.
Фізкультхвилинка на визначення роду іменників. Будьте пильні.
( На моніторі з’являються зображення предметів. Якщо це іменник жіночого роду – встають дівчатка, якщо чоловічого – хлопчики, а якщо середнього–діти плескають в долоні.)
( Курка, півень, яйце, зошит, ручка, пенал, дерево, сонце, пташка-снігур)
Чому на останній слайд встали дівчатка? (Бо пташка ж.р.). А чому встали хлопці? (Бо снігур - ч.р.)
VІ.Засвоєння та формування знань, умінь і навичок.
1. Гра «Ланцюжок по рядах» ( за впр. 306, ст..128-129)
Випишіть іменники у три стовпчика, розподіливши їх за родами, виділіть закінчення.
Чол.рід Жін.рід Середн.рід
(він, мій) (вона, моя) (воно, моє)
2. Робота в парах. Дидактична гра «Графо-смужки».
Складіть речення і вкажіть рід іменника.
3. Робота в групах.
Подивіться, що зображено на вашій картці. У якому будиночку буде проживати ваша картка? Заселіть будиночки. Іменники Ч.р.проживають у 1 будиночку..
Ж.р. – у другому, а с.р. – у третьому. Обґрунтуйте свою відповідь назвавши слово: мій, моя або моє.
Можливо хтось може по різному назвати своє слово: мій песик або моє цуценя.
4.Проблемне питання ( пропедевтичні знання).
Визначте рід іменників ( забіяка, плакса, невдаха)
Чи змогли ми визначити рід цих іменників ? ( Ні ) Чому ?
Це іменники спільного роду. Їх небагато, але вони є. Рід цих іменників можливо визначити тільки тоді, коли вони знаходяться у реченні. (Ця плакса. Петро був забіякою.)
Д іти, подобаються вам ці слова ? Чи є їм місце у нас на уроці ?
Правильно, діти, я теж вважаю , що їм не місце на уроці та у нашому класі . Я впевнена, що я ніколи не вживатиму ці слова . В мене в класі найкращі учні. Ви - краса та гордість вашого роду.
Запишітьприслів’я« Діти - окраса роду» і запам’ятайте його. Я хочу, щоб ваші батьки завжди пишалися своїми дітьми.
VIІ.Заключна частина.Рефлексія.
- Якого роду бувають іменники? (Чоловічого, жіночого, середнього)
- Приведіть приклади іменників жіночого роду, чоловічого роду, середнього роду.
2.Технологія « Незакінчене речення»
На уроці я дізналася…
Для мене було цікавим ….