ЗИМА ТА ЗИМОВІ ЯВИЩА
Мета: сприяти розвитку розуміння найпростіших зв’язків між явищами природи; збагачувати словник дітей іменниками, прикметниками, дієсловами; вчити описувати ознаки зими за мнемотаблицею, встановлювати причини й наслідки явищ; уточнити й узагальнити знання дітей про ознаки зими в природі (дні короткі, ночі довгі, іде сніг, дерева голі; люди носять теплий одяг; ведмідь спить взимку, зайчик змінює сіру шубку на білу); спонукати до розвитку зв’язного мовлення; закріпити свистячий звук «с»; виховувати організованість уважність повагу та любов до природи.
Матеріал: мнемотаблиця «Зимові явища», «Зимові забави», лялька, набори
на кожну дитину для викладання сніговиків.
Попередня робота: розглядання серії картин «Зима» та «Зимові явища»,
бесіда за картинами.
ХІД ЗАНЯТТЯ
I. Організаційний момент
— Дітки, подивіться, хто до нас завітав у гості.
З’являється лялька Таня.
— Лялька прочитала загадку, а відповіді на неї не знає. Допоможемо їй?
Вихователь читає загадку, а діти відповідають.
Стало біло навкруги — Я розтрушую сніги, Наганяю холоди, |
Води сковую в льоди. В дружбі з дітьми я всіма. Здогадались? Я… (Зима) |
II. Основна частина
Розповідь вихователя про зиму
— Так, дітки, настала зима. Уся земля та дерева вкрилися білим, пухнастим немов пух, снігом. Надворі дуже стало холодно. Дерева стоять голі без
листя. Тріщать морози. Але взимку всі дітки одягнені тепло — у теплих курт-
ках, шубах, шапочках, шарфиках, рукавичках. Пташечки голодні, їм нічого
їсти о цій порі, бо все живе поховалося під снігом. Люди підгодовують пташок хлібом. Тож і ми з вами покладемо зернят та хліба в годівничку на вулиці.
А в лісі усі тварини готуються до зими. Ось, наприклад, ведмідь заснув, а зайчик змінив сіру шубку на білу. Але головне, що взимку дуже весело малятам, бо вони катаються на санчатах, лижах, ковзанах, грають у сніжки і ліплять снігову бабу. Ось послухайте, який віршик про зиму написав відомий український поет Грицько Бойко.
У малої Милочки Є нові санчата. Та боїться Милочка З гірочки з’їжджати. І стоїть несміливо З ними на льоду, |
Каже: —Не зумію…— Каже: — Уп-паду… Ти не бійся, Милочко, Не страшні вони… Ти зумієш, Милочко,— Тільки розпочни! |
Бесіда про зиму
— Скажіть, яка зараз пора року?
— Чим вкрита земля?
— Який сніг на дотик?
— А що ще взимку біле?
— Чому дерева поскидали листя?
— Якого кольору листочки взимку? А восени якими були листочки?
— Чому взимку птахи менше літають?
— Чим годують птахів?
— Що полюбляють робити дітки взимку?
— Що відбувається з ведмедиком і зайчиком взимку?
— Які ви молодці! Так багато знаєте про зиму. Тож, напевно, і загадки про
неї відгадаєте.
Вірші-загадки
Одяга зима у шубки І дерева, і кущі. А для цього у сніжинки Заморозила… (дощі). Стали гарні, чисті й білі Всі дороги та стежки. Надворі малеча грає, Сміючися, у… (сніжки). Ось уже гуртом зліпили Красеня-сніговичка, |
І сніжинки навкруг нього Закружляли… (гопачка). Діти винесли із дому Лижі, санки, ковзани І з гори летять щодуху, Обганяючи… (вітри). За розваги ці казкові І великі, і малі Від душі всі будуть вдячні Сивій зимоньці-… (зимі). |
— А зараз настав час відпочити.
Фізкультхвилинка
Діти повторюють рухи за вихователем згідно з текстом.
У володарки Зими Трішечки замерзли ми. Грудень каже: «Пострибай!» Січень просить: «Присідай!» Встали — сіли, встали — сіли, |
Розігріли наше тіло. Лютий місяць нагадав: Час нам братися до справ. Сіли, дітки, всі гарненько. Спинки держимо рівненько. |
- А тепер пропоную роздивитися зимові фотографії й розповісти ляльці Тетянці, що відбувається взимку, які зміни на нас чекають.
Діти працюють за мнемотаблицею.
— Лялька дякує за всі ваші відповіді і хоче зліпити з вами сніговика.
Сідайте за столи і скажіть, що ви бачите перед собою. (Білі круги різного розміру) З них ми з вами зараз зробимо аплікацію сніговика.
Дидактична гра «Склади сніговика»
Правила гри. Вихователь пояснює дітям, як скласти сніговика, а діти
виконують завдання.
— Спочатку покладіть великий білий круг, над ним — середній, а над серед-
нім — маленький. Ось наші сніговики майже готові. Залишилося викласти оченята та ніс-морквинку.
Я — веселий Сніговик І журитися не звик. Маю очі із вуглини, Ніс червоний із морквини. Завжди усмішка по вуха, Шуба з снігового пуху, |
Шапка зроблена з відра, А в руці стримить мітла. Я сміюся, веселюся, Завірюхи не боюся. З малюками в сніжки граюсь, На санчатах з гір спускаюсь. |
— Які ви молодці! Усі виконали завдання. За це лялька Тетянка дарує вам
сніжинки.
Покладіть їх на долоньки і подмухайте щосили.
Діти дмухають на сніжинки.
III. Підсумок
— Хто до нас сьогодні приходив?
— Про що ви розповідали ляльці?
— Яка гра вам найбільше сподобалася?