Тема. Зимові явища природи та слова, які їх позначають.
Мета: Продовжити знайомити дітей із зимовими явищами природи. Розширити лексичний запас словами-синонімами по темі , закріпити вміння відгадувати загадки про зиму. Вивчити вірші А.Камінчука "Іній", Я. Щоголів "Завірюха". Виховувати любов до рідної мови та бажання говорити українською.
Матеріали: зображення зими-чарівниці, ілюстрації зимових явищ природи, мнемотаблиці до віршів Я. Щоголіва «Завірюха» та А. Камінчука «Іній».
Хід заняття
- Діти, погляньте, хто до нас в гості завітав? Так, це зима-чарівниця. Вона всюди походжає і білим килимом все довкола накриває. І до нас вона на гостину прийшла, і зимові загадки принесла. Тож часу дарма не гайте, послухайте та відгадайте.
Ліс, дорогу поле, луг
А як сонце припече
МИструмочком потечем (Сніг)
Білий пух порозсипала
Він на землю міцно ліг
Називають його… (сніг)
- Давайте ви зараз гарно подумаєте, і скажете, що ж таке сніг? (відповіді дітей) Сніг – це атмосферні опади у вигляді білих, зіркоподібних кристалів. А ви знали, що кожна сніжинка унікальна, і має свій, характерний лише їй візерунок?(показ фотографій сніжинок)
- Підкажіть, коли буває сніг? Вірно, він буває взимку, коли холодно.
- А ви знаєте, як ще називають сніг в українській мові? На сніг можна сказати пороша. Пороша – це перший легкий сніг.
- Діти, підкажіть, які слова можна утворити зі слова сніг? (сніжний, сніговий, засніжений).
- А тепер спробуйте відгадати іншу загадку від зими-чарівниці:
Біла баба між осель
Закрутила карусель (заметіль)
- А ви знаєте, що таке заметіль? Правильно, заметіль – сильний вітер із снігом. Як ще можна назвати заметіль? Завірюха, метелиця, хуртовина, сніговиця.
Про завірюху написав гарний вірш Я. Щоголів. Давайте ми його вивчимо за допомогою піктограм:
Звечоріло; ніч заходить,
Місяць з хмари не виходить,
Ані зіронька не мріє,
Тільки сніг кругом біліє.
Ось схопилась хуртовина,
Закрутилася долина,
І кипить мороз у полі
На просторі та на волі.
То про що вірш? Що робить завірюха?
- Зимонька-чарівниця ще має загадку. Прозорий мов скло, а не вставиш у вікно.(Лід) що таке лід? Лід – це замерзла вода. Як ще можна назвати лід? Так, лід ще називають крига. Крига – це товстий шар льоду на річці. (Показую фото) Ще можна назвати ожеледь. Ожеледь –це тонкий шар льоду, який може вкривати рослини, дроти, дорогу. Коли на дорозі замерзає вода – це явище називають ожеледиця. В цей період треба бути дуже обережними, бо на дорозі слизько.
- Не сніг, не лід, а сріблом дерева прикрасить(іній). Що таке іній? Іній – це тонкий шар кристалів льоду, що вкриває пухнастим шаром поверхню предметів під час їхнього різкого охолодження. Є схоже за значенням слово паморозь. Паморозь це атмосферні опади, що утворюються в туманну морозну погоду на гілках дерев, дротах.
Дуже гарно описує іній в своєму вірші Анатолій Камінчук. Ось послухайте:
Іній
Усі дерева в інеї –
У білому, у синьому.
Ростуть димки над хатами
Стовпцями волохатими.
Гілки похитує вітерець,
Снігур сніжок покльовує,
А Морозенко-пустунець
Нам вікна розмальовує.
Діти вичають вірш за допомогою мнемотаблиці.
- Давайте пригадаємо, що ми сьогодні робили?
- Що найбільше запам’ятали?
- Якими словами називають завірюху, сніг?
- Ось і закінчились загадки у зими-чарівниці. Вона вами пишається, що ви так вправно відгадуєте загадки і запам’ятали її улюблені зимові слова та шле вам у подарунок унікальну сніжинку.