ДОПОМОЖЕМО ГОСТЮ З МІСЯЦЯ
Мета. Розвивати асоціативне, образне та логічне мислення, пам'ять, уяву дітей за допомогою прийомів ейдетики. Закріплювати уявлення дітей про довкілля, знання назв своєї країни та її міст, кольорів веселки, ліній, властивостей різних матеріалів. Удосконалювати вміння розповідати прозові та віршовані тексти за малюнками. Розвивати зв'язне мовлення, пізнавальну активність, креативне мислення. Виховувати впевненість у своїх силах, доброзичливе ставлення одне до одного.
Матеріал: іграшка Лунтик; карта України із зображенням піктограм, що позначають міста; аркуш паперу з лініями: ілюстрація до оповідання Я.Павлюка "Будинок, в якому ніхто не спить"; ілюстрація до вірша про веселку; заготовки та різноколірні смужки для викладання веселки; магніти, залізні, дерев'яні, пластмасові, паперові, тканинні предмети;; макет космічного корабля; записи космічної музики та інструкцій; карти з предметними зображеннями;
Хід заняття
Організаційний момент.
Привітання
Узялись ми всі за руки
Веселіше стало нам
Бо у групі, всі ми друзі, посмішки даруєм вам.
Вихователь:
Доброго ранку! Доброго дня!
Говорите ви , говорю і вам я
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну відому , в країну чудову
Що так нас чекає й збагачує мову.
Чути плач.
Вихователь: Хто ж це може бути?
Знаходять за ширмою Лунтика.
Вихователь. Дітки хто це?
Та це ж Лунтик.
Лунтику, що сталося? І звідки ти тут взявся
Лунтик. Привіт малята, Я народився на місяці. Вдома, я часто милувався вашою
планетою, коли вона з'являлася на небосхилі. І так мені захотілося побувати на ній,
що я сів у космічний корабель і вирушив у мандрівку. Коли я вже майже наблизився до вашої планети, мій корабель зламався. Мені довелося катапультуватися. І тепер я не знаю де я; де мій космічний корабель, а я так сумую за рідною домівкою.
Вихователь: Як же нам допомогти Лунтику? Відповіді дітей
Вихователь:
То ж давайте спробуємо знайти та полагодити космічний корабель Лунтика, щоб він зміг полетіти додому.
А перед тим як шукати корабель, розкажемо Лунтику, куди ж він потрапив.
Дітки , як називається наша планета?
Як називається наша країна?А хто ми з вами?
Як називається наше місто?
Лунтик. Ой, як чудово! А які ще міста є на Україні?
Вихователь. Малята , давайте розкажемо нашому гостеві, які міста є на нашій славні, прекрасній Україні. А пригадаємо назви міст за допомогою піктограм.
Вправа "Назви місто за піктограмою"
Діти називають міста України, які вони запам'ятали за допомогою карти, де кожне місто — певна піктограма.
Наприклад, Крвий Ріг — закручений ріг,
Житомир — стігжита,
Біла Церква — церковне склепіння білого кольору,
Рівне — рівна смужка тощо.
Миколаїв – Св.Миколай
Дніпро – найбільша річка України
Вихователь. А давайте ще покажемо на карті де знаходяться ці міста.
Лунтик. Дякую вам малята. Мені дуже цікаво з вами, але вже час вирушати на пошуки космічного корабля.
ВиховательВирушаймо! На чому будемо мандрувати? На паровозі.
Діти стають у паровозик.
Артикуляційна вправа. Чух-чух-чух-чух, зупика-шшшшшш.
Вихователь: Зупинимось трохи відпочити ось на цій гарній галявині.
(Сідають на килимок)
Діти знаходять картинки.
Лунтик. Та це ж картинки з мого корабля. Тільки вони були складені попарно, а тепер вони розкидані.
Вихователь: Що це за картинки? Давайте спробуємо знайти до кожної картинки пару, відшукуючи між ними якійсь зв'язок та поясніть, чому саме ці картинки об'єднали в пару.
Асоціативна гра "Дружні картинки"
Діти встановлюють між картинками асоціативні зв'язки. Наприклад: щука подружилася з раком, тому що вона такого самого кольору, як і рак; губка подружилася зі щукою, тому що вона, як і щука, любить воду; хліб — з губкою, тому що в них схожа форма; кролик — з хлібом, тому що він полюбляє сухарики з хліба; котики — з кроликом, бо вони такі ж пухнасті і т.д. Коли всі картинки "подружились", кілька дітей відтворює ланцюжок слів з пам'яті.
Вихователь: Молодці!
Лунтик. Якщо ми знайшли картинки з мого корабля, значить недалеко і сам корабель. Давайте, швидше його шукати.
Проводиться фізкультхвилинк "Де космічний корабель?"
Повернімось вліво-вправо,
Маємо важливу справу:
Навкруги все розглядаєм —
Корабель разом шукаєм!
(Виконують повороти тулуба, тримаючи руки "біноклем" біля очей).
Подивімося здаля,
Може, він серед гілля?
(Стають навшпиньки, піднімають підборіддя вгору).
Нахилімось до землі,
Може, він сховавсь в траві?
(Виконують нахили вперед-назад).
Ні, ніде його немає.
Наша подорож триває!
(Крокують на місці).
Лунтик. На цій галявині космічного корабля немає. Рушаймо далі!
Діти імітують рух на обраному транспорті. Лунтик пропонує зупинитися біля будинку, зображеного на дошці, і пошукати корабель біля нього.
Вихователь.. Діти, а ви знаєте, що у цьому будинку ніхто вночі не спить? Цікаво, чому? Подивіться на малюнки і спробуйте скласти розповідь за малюнками
Діти розповідають оповідання по частинах з опорою на малюнок.
Розповідання оповідки за малюнком
Будинок, в якому ніхто не спить
Над кімнатою хлопчика жив песик, який усю ніч гавкав, і хлопчик не міг заснути.
Над песиком жила киця, яка всю ніч нявчала, і песик не міг заснути.
Над кицею жила сіра мишка, яка всю ніч гризла дірку в підлозі, і киця не могла заснути.
А над сірою мишкою був залізний дах, по якому щоночі дріботів дощ, і мишка не могла заснути.
Ось такий будиночок, в якому ніхто вночі не спить.
(За Я. Павлюком)
Лунтик. . Погляньте, за цим будинком стоїть мій космічний корабель! (Вихователь показує макет космічного корабля, виготовлений з коробки). Як же його полагодити? (Натискає кнопку).
Голос у записі. У вас порушена мікросхема. Спробуйте її відновити.
Вправа "Накресли лінії"
Лунтик. Як добре, що комп'ютер на кораблі виявився справним! Він нам підкаже! Погляньте, який вигляд повинна мати мікросхема. (Показує демонстраційний аркуш з намальованими лініями: зверху хвиляста, посередині пряма, внизу ламана). Пригадаймо, як називається лінія зверху? Та, що посередині? Внизу? (Відповіді дітей). Треба намалювати ці лінії так, як вони розміщені на аркуші.
Діти сідають за столики і малюють лінії,називаючи їх та їхнє розміщення..
Лунтик. З цим завданням ми впоралися, але корабель досі не працює.
Голос у записі. Деякі деталі загубилися. Знайдіть їх.
Лунтик. Я знаю, де вони можуть бути, ходімо шукати.
Діти знаходять мішечки (монетки(гвіздки), папірці, сухі гілочки, деревяні кубики…)
Вихователь: В мішечку містяться деякі предмети. Але вам не потрібно їх відгадувати , а відповісти, про що ви подумали, почувши цей звук
Вправа «Звукові асоціації»
Діти не відгадують, що міститься в мішечках ( монетки, папірці, сухі гілочки), а створюють асоціативні образи за звуком. Наприклад: про що ви подумали, почувши цей звук? Дзенькіт (мішечок з монетками) – магазин (продавець лічить гроші),або авто (ключі у водія), або кухня (мама складає ложки і виделки). Тріскіт (мішечок з гілочками) – ліс (під ногами тріщать сухі гілки), або вафельку ( коли відкушуєш вона хрустить), або зиму (коли ступаєш по замерзлим калюжам вони тріщать).Шарудіння (мішечок з папером) – книжка (коли гортаєш, шарудять
сторінки), або їжачок (коли він бігає, чути шурхіт),або листочок (коли дує вітер, на деревах шелестить листя).
Вихователь: Які саме предмети нам потрібні?
Голос у записі. Всі необхідні деталі вам допоможуть зібрати магніти
Дослідницька діяльність "Що притягує магніт"
Діти перевіряють, які предмети притягуються до магніту.
Вихователь: Як ви думаєте, які предмети притягнуться магнітом?
Відповіді дітей.
Вихователь: А давайте переконаємось. Декілька дітей пробує магнітом притягнути предмети.
Вихователь: Які саме предмети вам вдалося притягнути. З чого вони виготовленні? А чому решта деталей не притягується до магніту? (Бо вони зроблені з пластмаси, паперу, тканини, дерева).Який висновок можна зробити?
Роблять висновок, що всі деталі, які виготовлені з металу притягуються магнітом.
Лунтик. Всі залізні запчастини, які ви знайшли, треба покласти до корабля. (Діти кладуть предмети в коробку, з якої зроблений корабель). Які ж ви молодці! Мій корабель перезапускається. Тепер я впевнений: невдовзі мій корабель запрацює, і я зможу повернутися додому. Як би я хотів показати всім мешканцям Місяця красу Землі та її найбільше диво — веселку!
Вихователь: То ми можемо тобі допомогти. Давайте зробимо аплікацію веселки і передамо її Лунтиком мешканцям Місяця, щоб вони могли помилуватися цим чарівним явищем природи.
Але перед цим давайте повторимо послідовність кольорів, розповідаючи вхором віршик з опорою на малюнок
Веселковий віршик
Помідор і апельсин —
Той один і той один —
Заховалися від мене
У відро жовто-зелене.
Килимок під ним блакитний
Розстелився гарно, спритно.
На ньому квіти фетрові —
Сині й фіолетові. /. Павловська
Декілька дітей повторють , в якій послідовності будуть наклеювати різнокольорові смужки.
Вихователь. Діти а про що ви подумали побачивши червоний колір?
А це теплий колір, чи холодний?
А чим пахне зелений колір? А він сумний чи веселий? Тихий чи голосний.? А що б вам хотілося намалювати цим кольором?
Пальчикова гімнастика.
Аплікація "Веселка"
Діти на заготовках, на яких намальовано траву, небо і сонечко, викладають і наклеюють веселку з паперових різноколірних смужок.
Діти дарують аплікації Лунтикові, той дякує.
Звучить космічна музика.
Лунтик. Що це за знайомий звук? Згадав! Це запрацював мій корабель! Я дуже вдячний, що ви допомогли мені його знайти й відремонтувати, сам би я не впорався!
Вихователь. Малята, вам сподобалися сьогоднішні пригоди? Що запам'яталося найбільше? (Відповіді дітей).
Лунтик. На згадку про себе, я дарую вам ось такі розмальовки. Будете розмальовувати і згадувати мене та наші цікаві пригоди. До побачення!
Костопільський ДЗО №3 «Сонечко»
Інтегроване заняття з розвитку мовлення з використанням
елементів ейдетики
Підготувала
Вихователь
ДЗО « Сонечко»
Пилипенко
Людмила
Володимирівна
2018р.