Конспект заняття:"Пошук лісової книги"

Про матеріал
Інтегроване заняття (формування уявлень про природне довкілля в процесі роботи з художньою літературою) «Пошук лісової книги» Програмовий зміст: Продовжувати знайомити дітей із загадковим світом природи – лісом. Закріпити знання про різноманіття птахів, їх класифікацію (перелітні, зимуючі), спираючись на попередній досвід дітей. Ознайомити з проблемою забруднення навколишнього середовища. Підвести до розуміння необхідності охорони довкілля. Розширити лексичний запас дітей назвами птахів, тварин, властивостей води. Активізувати словник прикметниками, дієсловами, словами – назвами дій, синонімами. Вправляти в утворенні пестливих форм іменників. Стимулювати до вживання повних речень. Залучати дітей до інсценування творів написаних у діалогічній формі, розвивати вміння інтонаційно передавати мовлення, розвивати зв’язне мовлення, мислення, зосередженість, артистичні здібності; розвивати мовне дихання з використанням елементів Хатхи – йога, фонематичний слух, увагу, вміння логічно мислити, робити елементарні висновки, застосовувати розмірковування. Виховувати дбайливе ставлення до природи.
Перегляд файлу

Інтегроване заняття

(формування уявлень про природне довкілля в процесі роботи з  художньою літературою)

«Пошук лісової книги»

 

Програмовий зміст: Продовжувати знайомити дітей із загадковим світом природи –  лісом. Закріпити знання про різноманіття птахів, їх класифікацію (перелітні, зимуючі), спираючись на попередній досвід дітей. Ознайомити з проблемою забруднення навколишнього середовища. Підвести до розуміння необхідності охорони довкілля. Розширити лексичний запас дітей назвами птахів, тварин, властивостей води. Активізувати словник прикметниками, дієсловами, словами – назвами дій, синонімами. Вправляти в утворенні пестливих форм іменників. Стимулювати до вживання повних речень. Залучати дітей до інсценування  творів написаних у діалогічній формі, розвивати вміння інтонаційно передавати мовлення, розвивати зв’язне мовлення, мислення, зосередженість, артистичні здібності;  розвивати мовне дихання з використанням елементів Хатхи – йога, фонематичний слух, увагу, вміння логічно мислити, робити елементарні висновки, застосовувати розмірковування. Виховувати дбайливе ставлення до природи.

Матеріал і обладнання. Ілюстрації птахів, макети дерев, дитячий басейн з водою, сачки, іграшки диких тварин, хатинка, сова (дорослий), птахи – діти, листочки різнокольорові, квіточки і хмаринки, склянки для води, макет книги, магнітофон.

 

Хід заняття

Вихователь: Добрий день, мої малята,

Мої хлопчики й дівчатка!

А чому такі сумні?

Посміхніться-но, мені.

І гостям ви усміхніться,

Привітайтесь, як годиться.

Доброго ранку усім побажайте,

А самі уважними чемними станьте.

Вихователь: Подивіться, скільки гостей завітало до нас! ( Заходить Сова)

Сова. Добрий день, любі діти, я –  Мудра Сова. Я дуже люблю свій ліс, його мешканців, тому вирішила написати про нього «Лісову книгу» і подарувати її вам. Вона велика, гарна і повчальна.

Вихователь. Дякую тобі, Сово! Діти, вам цікаво почитати книгу? (Розгортає книгу, а там немає сторінок).

  • Сово, але ж тут немає сторінок!

Сова.   Ой,   лишенько!   Напевно   я летіла і розгубила сторінки  по лісу. Малята,  допоможіть знайти  сторінки книги.

Вихователь. Діти, допоможемо?

Сова.   А поки ви будете шукати я теж піду тією стежкою , може десь знайду. ( Сова виходить)

 

Вихователь. Тож вирушаймо на пошуки сторінок. ( Діти промовляють чистомовку)

Ас-ас-ас – мандрувати настав час

Ось-ось-ось, ми швиденько зберемось,

Ець- ець-ець, через поле навпростець.

Іс-іс-іс- ми сьогодні підем в ліс!

Вихователь.Мандрувати будемо лісом. Малята, давайте пригадаємо, яких правил потрібно дотримуватись у лісі, на природі? (Не можна ламати гілки дерев та кущів; не можна смітити в лісі, розкидати непотрібні предмети тощо).

Дитина: Якщо в ліс прийшов гуляти,

Як прийшов відпочивати,

Бігай скрізь, стрибай і грай,

Головне – не забувай:

Дитина: В лісі не можна галасувати,

Навіть занадто гучно співати,

Звіряток лякати,Гілки ламати,

Дитина: Сміття  на галявині все залишати,

Квіти зривати,

З рогатки стріляти,

Залишати там тліти багаття!

Вихователь. Отже,  вирушаймо!

Ось вузька доріжка,

У нас веселі ніжки.

На вузьку доріжку

Ступають наші ніжки.

Ось ми потрапили на галявину. Погляньте, скільки птахів на ній зібралося. Спробуємо пригадати, як вони називаються. (Називають птахів).

Вихователь. Чи всіх цих птахів ми побачимо взимку? (Одні відлітають у вирій, інші залишаються зимувати в нас).

  • Як називають птахів, які відлітають?
  • А тих, що залишаються зимувати?

Малята, вітерець-пустунець зачаклував пташок: вони вже не знають, кому летіти у вирій, а кому залишатися.

  • А чому пташки летять у вирій?

(Міркування дітей).

Вихователь.Допоможемо пташкам, можливо і вони стануть нам у пригоді.

Пропоную вам уявити себе пташкою, і розповісти про себе від ЇЇ імені, яка ви пташка.

Ой, були у нас малята –

тепер стали пташенята,

Весело літають,

крильцями махають.

Д/гра «Я –  пташка»

( Діти одягають маски птахів і біжать до дерев (без листків, і з листочками),і розповідають яка пташка)

Вихователь. Зимуючі пташки, летіть до дерева без листочків, а перелітні – до дерева з листочками.

Вихователь. Дітки, а пташата, як і дітки теж ходять до школи. А як у них проходить час, зараз ви дізнаєтесь.

Інсценізація вірша «Лісова школа»

Лине тиха музика, на стежку виходить ведучий.

Ведучий

Пташенята, як і діти,

Вміють плакати й радіти,

Вміють бігати, стрибати

Й хочуть все на світі знати,

Їх же мусить хтось навчити,

Як у лісі треба жити.

Тому школу відкрива

Мудра тітонька Сова.

Як тут буде ще не знали,

Але всі поприбігали.

І малят Сова зустріла

І до класу запросила.

На сцену по черзі виходять: Синички, Горобчик, Снігур, Сорока, Дятлик, з’являється тітонька Сова.

Тітонька Сова

Добрий день, мої малята,

Гарні милі пташенята.

Як ведеться, для порядку,

Познайомимось спочатку.

Я ваша вчителька Сова

Мудра в мене голова,

Тож тихенько ви сидіть,

І у класі не шуміть!

Синички просять слова.

Синичка1

Ми до школи так хотіли,

Ми не йшли сюди — летіли!

Родом ми з куща порічки,

Що росте там, біля річки.

Синичка1

— Нам все зразу треба знати,

Вмить розумними хочем стати.

Горобчик

 ЯГоробчик стрибунець,

Кажуть — хлопчик-пустунець.

Але це, звичайно, жарти!

Просто я люблю співати!

А учитись буду гарно,

Я ж прийшов сюди немарно!

Щось я ще хотів сказати,

Але дайте поспівати! (Горобчик співає)

Сова

Досить, друже, мій співати

Час і букви вже вивчати,

Треба, бачу, дрина брати...

Я — одна, а  Вас багато!

Снігур

А я біг, стрибав, стрибав,

Я від Котика втікав.

І хоч як його боюся,

Та разом у школі вчуся.

В нього хитрість є і злість,

Але хай мене не їсть...

Нам би з ним щей  подружитись,

Ми ж усі прийшли учитись.

Сорока

Я — Сорока. Прийшла  вчитись.

Дуже хочу я змінитись.

Хочу все на світі знати

І характер поміняти:

Дятел

А у школі ж так цікаво,

Тут життя проходить жваво!

Будемо не тільки вчитись,

А зумієм подружитись.

То ж спасибі вчителям,

Що знання дарують нам.

(Птахи встають, кланяються глядачам)

Вихователь.Ой, були ви пташенята –  тепер стали знов малята.

Вихователь. Діти, а як ми піклуємось про пташок?

  • А чому   люди   піклуються   про пташок? (Приносять користь, поїдають комашок)
  • Так, погляньте на них, які вони гарні. Яке різнобарв’я фарб на їхньому пір’ячку. А яку ж втіху вони приносять людям, тваринам своїм співом? Прислухайтесь, чи почули ви. вдячний спів наших пташок? (Запис співу).
  • Пташки так зраділи вашій допомозі, що подарували першу сторінку, яка так і називається «Пташки — окраса нашої природи». (Вставляють сторінку).

Ніженьки крокують,

Дітвора рахує:

Раз-два, раз-два,

Ось джерельце нас чека.

Вихователь.Діти, подивіться –  джерельце. Але що з ним трапилось, чому воно, не дзюрчить? (Воно брудне, там плаває сміття).

  • А чому  ж  не   можна  кидати   в джерельце сміття?

Д/вправа «Вода яка?»

(Набрати в склянку води).

Вихователь. А хто знає, як можна допомогти джерельцю? (виловити сміття)

Вихователь.А чим   можна  виловити  сміття.? (Сачком)

Подивіться уважно, що плаває на поверхні води? Як ви гадаєте, чому ці предмети плавають на поверхні води? (вони  легкі)

Так, вони легкі і тому не потонуть. А чи є речі, які потонули?

  • А  чому   вони   потонули?   (вони важкі)
  • Де плавають …? (На воді)
  • Де знаходяться …? (Під водою)
  • А чим   краще   їх   дістати?   Ось зараз    і    допоможемо    джерельцю, розчистимо    його.     (Діти    сачками виймають бруд).

Вихователь.Діти, ми дістали з джерельця все сміття, а чи стала водичка чистою, зараз перевіримо. (Набрати в склянку води).

  • Яка вода в склянці?

Вихователь.Малята, а що ж це за звуки? Це наше джерельце задзюрчало, зраділо нашій допомозі, чистій водичці.

Вихователь.   В  знак   подяки  джерельце  подарувало другу сторінку з нашої книги «Вода –  водиця, вода – чарівниця». Мандруємо далі.

Дружно весело ми йшли,

Ось і хатку віднайшли.

Хтось на нас тут вже чекає

І в віконце виглядає.

Вихователь.   Діти,   звірята   знайшли   сторінку   з «Лісової книги», вона їм так сподобалась,  що  вони  вирішили її залишити собі.

  • Як можна звернутися до звірят, щоб  вони віддали нам   сторінку? (Лагідно)

Вовк — вовчик, вовчичок,вовченятко.

Дайте, будь ласка, сторінку.

Будьте       ласкаві, віддайте сторінку.

Подаруйте, будь ласка…

Віддайте, будь ласка…

(лисиця, заєць, ведмідь)

(Кожну   тварину   взяти   в  руки, погладити).

Вихователь.Як одним словом назвати мешканців хатинки, лісу? (Дикі тварини)

  • А яка вам подобається тварина, чому? (Відповіді дітей).
  • Діти, а хто з цих тварин хижий звір? А чому?
  • А де  ми  ще  можемо  побачити хижих тварин?
  • А як ми дбаємо про тварин? (Не можна тварин вбивати, не можна палити сірники в лісі)

Вихователь.Діти, злий чарівник, що живе у густому темному лісі зачаклував лісових мешканців. Без них лісу не бути красивим, прекрасним і  не радувати нас. Тож для того, щоб допомогти звірятам, і знайти ще однну сторінку книги необхідно відгадати та виконати завдання-загадки.  Допоможемо звірятам? Тож слухайте уважно. Нам потрібно відшукати під високим дубом у «пісочному»  лісі тварину, яка

 дуже, діти, є маленька,

І пухнаста, і руденька,

По деревах все  стрибає

 І горішки там шукає.

  •  Хто це? 

          (Білочка)

Вихователь. Малята, хто відшукає під високим дубом у піску білочку? Тільки потрібно не помилитись, обережно її відшукати і поселити її в справжню домівку. Катрусю, спробуй виконати завдання.

Вихователь. Молодець, Катруся. А де ж живе білочка?

Так, вірно у дуплі. Розмісти білочку поблизу її домівки.

Вихователь.Діти, ще одну тварину зачаклував чарівник. А яку ви дізнаєтесь, якщо відгадаєте загадку.

Довгі вуха, куций хвіст

По дорозі скік-поскік,

Дуже вовка він боїться

І ще хитрої лисиці.

Хто це?

                (Зайчик)

Вихователь.Зайчика потрібно відшукати у піску, зробивши 3 «кроки» за допомогою долоньок прямо від ялини. Хто може допомогти зайчику?

Молодець, Артемко. Ось і зайчика ми визволили із неволі. Допоможи йому повернутись у свою домівку, посади його під кущ калини.

Вихователь.Лихо сталося і з самим великим мешканцем лісу. Хто це, як ви думаєте?

Вихователь.Так, це ведмідь. Чарівник розсердився на нього і заховав його у верхньому кутку нашого пісочного ящику біля пеньочку. Але потрібно не помилитись і відшукати саме ведмедика, тому, що там є ще одна тварина,  і якщо ви помилитесь, то ведмедик ніколи не повернеться до лісу. Андрійко, допоможи ведмедику.

Вихователь.Молодець, Андрійко. А до тебе є запитання. Чи можеш ти сказати, яка ще є тварина  біля пеньочка у піску? Ти впізнав її?

Вихователь.Молодець. Чарівник заховав там лисичку. Анюта, відшукай її  в піску біля пеньочка.

Вихователь.Ми допомогли звірятам. Чари чарівника вже не діють на них. Тож тепер всі звірята будуть жити у світлому, прекрасному лісі. І готуватимуться до весни.    

Вихователь.А ось і ще одна сторінка з книги «Лісові звірі»

Дихальна гімнастика «Хвойні фантазії» ( елементи Хатха –йоги)

Вихователь.Давайте з вами заплющимо оченята і вдихнемо повітря  з гілочок хвої. ( Діти роблять дихальну гімнастику)

Вихователь. Вирушаємо на пошуки далі:

Раз-два, раз-два,

Це крокує дітвора.

На галявинку прийшли,

Та нікого не знайшли.  

Вихователь. Ой, а подивіться, скільки нападало сніжинок.І Сніжинки не прості, ці ж сніжинки чарівні. На них зображені схеми по яких ви прочитаєте  про природу та її мешканців. Спробуйте прочитати. ( Діти читають завдання за мнемотаблицями)

Вихователь. Аж ось під сніжинками і остання сторінка знайшлася, яка називається     «Бережіть     природу, діти!». Всі сторінки ми знайшли, час вирушати в садочок.

Раз-два, раз-два,

Нам в садочок вже пора.

З’являється Сова

Вихователь.  Ось, Мудра Совонько, ми знайшли всі сторінки твоєї книги. Дуже дякуємо тобі за неї. Діти, як на вашу думку, про що книга вам буде нагадувати? Чого вона вас буде вчити?

Сова. Молодці, малята! Ви все правильно зрозуміли. А чи важко вам було мандрувати лісом, виконувати різні лісові завдання, шукаючи сторінки? Чи сподобалась вам мандрівка?

Вихователь. А це ми дізнаємось за допомогою квіточка  та хмаринки. Я ще раз вийму сторінки з книги, а ви покладете   сонечко   на   ту   сторінку, пошук якої вам найбільше сподобався. А хмаринку на ту сторінку, де важко було виконувати завдання. (Міркування дітей).

Сова. Молодці, діти! Залишаю в подарунок вам «Лісову книгу», вивчайте її та піклуйтесь про природу і ЇЇ мешканців. До побачення!

Вихователь. Діти, як на вашу думку, де краще в групі зберігати «Лісову книгу»? (Куточок книги, природи)

Пам’ятайте, що ми маємо дбати про природу, адже ми її частка. І природа так само відповідатиме нам добром. Із книгою слід поводитися бережно, тому що «книга вчить, як на світі жить», тлумачить народна мудрість.

 

 

 

 

 

 

1

 

Завантаження...
docx
Додано
3 серпня 2020
Переглядів
1609
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку