Мета : « До країни Граматики»
Виявити рівень знань з розвитку мови ;закріплювати знання дітей з чого складається мова, речення, слово; продовжувати вчити чути і називати голосні та приголосні звуки, розрізняти їх; визначати місце звука в слові (на початку, в кінці ,всередині);проводити звуковий аналіз слова; удосконалювати вміння ділити слова на склади, розуміти навчальне завдання і виконувати його; закріплювати уявлення дітей про слова, що означають предмети, дії та ознаки предметів; складати речення з заданим словом; вправляти дітей у відтворенні графічного зображення схеми речення; за допомогою словесних ігор розвивати фонетичний слух, мислення , швидкість реакції, вміння висловлювати точку зору ;виховувати інтерес до заняття, активність та організованість, аналізувати свою роботу на занятті.
Матеріал : картинки; корзинка з овочами і фруктами; фішки голосний та приголосний звуки; м’яч ;м`які іграшки сова і собака.
Попередня робота :вивчення фізкультхвилинки
Тема: «До країни Граматики»
I.Організаційний момент
Вихователь: Діти, давайте ми з вами привітаємося, посміхнемося нашим гостям і подаруємо свою посмішку.
Усміхніться любі діти,
Один одному шліть привіти,
Час заняття розпочати,
І сумлінно працювати,
Щоб почути у кінці ,
Що усі ви Молодці!!!
-Діти, який у вас сьогодні настрій? Будемо малята ми з вами грамоту вивчати .А щоб настрій був чудовий ,хай кожен скаже добре слово.
(Влада ти гарна…)
-Молодці малята, запрошую всіх за столи.
II.Сюрпризний момент
-Діти ,ви любите подорожувати ? А навчатися? А мультфільми дивитися?
Я хочу ,щоб ви переглянули мій улюблений мультфільм .( мультик про Петрика)
III. Листівка №1 (в країну звуків)
1.Давайте згадаємо :
- З чого складається наша мова? (з речення)
- З чого складається речення (зі слів)
- З чого складаються слова (зі звуків)
- Які ми знаємо звуки (голосні, тверді приголосні)
- Як позначаються голосні ?приголосні?
2.Дидактична гра «Збери»
Мета: удосконалювати вміння розпізнавати приголосні та голосні звуки.
Збери у кошик із позначкою голосного звука фрукти, назви яких починаються з голосного звука, а у кошик з позначкою приголосного звука – ті фрукти, у яких перший звук – приголосний.
Лимон, виноград, ананас ,апельсин, груша
3.Дидактична гра «Знайди місце звука в слові» картка
Мета: вправляти в знаходженні звука в слові (на початку ,в середині, в кінці)
Назви предмети ,зображені на малюнках. Визнач, у якому місці слова знаходиться звук (А).У рамці біля кожного малюнка зафарбуй за зразком відповідно перший, середній чи останній квадратик.
4.Звуковий аналіз слів :лев , кабан , сад, мед
5.Самостійно виконай аналіз слова сом ,око, цап – картки
6.Гра «Ставайте в коло» .
Я маленька дитина , погано вимовляю звуки.
Ви повинні мене виправити.
Мама поклала в тарілку манну каску (кашку)
В Новий Рік я одягну машку (маску)
Будівельник будує басню (башню)
Кішку звуть Мулка (Мурка)
Коля їсть суп ножкою (ложкою)
IV.Листівка №2 ( в країну слів)
1.Дидактична вправа «Назви слова»
Мета: закріплювати знання дітей про те, що слова мають значення
Вихователь: Погляньте на картинку ,хто це на ній зображений ? Собака
-Діти назвіть слова ознаки, яка? (смілива, зла, маленька…)
-Назвіть слова дії, що робить? (ходить, грається, гавкає…)
-Наступна картинка : хто це ? Сова
- Діти назвіть слова ознаки, яка? (розумна, гарна..)
-Назвіть слова дії, що робить?( літає, спить ,їсть…)
2.Поділ сів на склади : рак ,ваза, машина
3.Дидактична гра «Навпаки»
Мета: закріпити вміння добирати антоніми до заданих слів
Веселий –сумний Добрий -злий Гіркий - солодкий
Холодний-гарячий Говорити -мовчати
V.Фізкультхвилинка
VI. Листівна ( в країну речень)
1.Дидактична гра «Склади речення»
Мета: учити дітей складати речення і позначати слова фішками
Вихователь :Складіть речення зі словом ...білочка…
-Як ми починаємо писати речення ?
_Що ставимо в кінці?
-Викладемо слово на дошці, яке перше слово…,наступне (виклали речення)
-Скільки слів в цьому реченні?
2.Дидактична вправа «Намалюй схему речень »
Мета : закріплювати вміння складати схему речення ,та визначати кількість слів у реченні .
VII. Підсумок заняття
Гра «Капелюх»