Червоноградська міська рада Львівської області
Заклад дошкільної освіти ясла-садок №1 комбінованого типу
Конспект заняття
з соціальної та фінансової програми дітей дошкільного віку «Афлатот» на тему «Праця в нашому житті»
(старша група)
Укладач:
Ляшук С.М.,
вихователь
Мета:
- ознайомити дітей з різними професіями та речами, які з ними пов’язані, спонукати до роздумів про те, чи можуть певні речі у різних професій бути спільними;
- розширити знання дітей про професію і місце роботи членів своєї сім’ї, про їх важливість;
- закріпити вміння відгадувати загадки, називаючи професію та показуючи, що роблять люди тієї чи іншої професії;
- удосконалювати вміння ліпити різні предмети;
- розвивати увагу, мовлення, мислення, фантазію, дрібну моторику рук;
- виховувати повагу до людей праці, працелюбність.
Матеріал.
Демонстраційний: іграшка Афлатун, скринька Афлатуна з ілюстраціями різних професій, загадками, по дві флешки, які означають речі до різних професій до ігор «Кому що потрібно для роботи», «Назви правильно і покажи», вірші, слайди «Професії», аудіозапис спокійної музики, пісня «Ким я працюю» з музичним супроводом;
Роздатковий: домашній пластилін, дощечки для ліплення, вологі серветки, коробочки для Подорожей з Афлатуном.
Хід заняття
Діти стоять у колі та виконують пальчикову вправу «На роботу»
Старший встав - не лінувався.
Вказівний за ним піднявся –
Розбудив сусід його.
Той - свого, а той свого.
Встали вчасно всі брати –
На роботу треба йти.
(Стиснути пальці в кулачок. По черзі розгинати їх, починаючи з великого. А від слів: «Встали вчасно всі...» широко розставити пальці, вкінці емітують ходьбу пальцями. Після вправи діти сідають півколом.)
(Стук в двері, заходить Афлатун зі своєю скринькою)
Афлатун. Добрий день вам любі друзі! Я почув, що ви зібралися кудись іти.
Вихователь. Куди зібрались іти наші пальчики? (На роботу)
- Що роблять на роботі?
- Ваші батьки теж працюють?
- Де працюють ваші батьки? Ким вони працюють?
- Ви коли-небудь були на роботі у своїх батьків?
- Розкажіть, що ви бачили?
- Для чого, як ви думаєте, працюють ваші батьки?
(Відповіді дітей)
Вихователь. Так, дітки, є багато різних професій і всі дорослі ходять на роботу, щоб забезпечувати свою сім’ю грошима та купувати їжу, одяг та все необхідне для себе та своїх малюків. А ким би ви хотіли стати?
(Діти розповідають віршованими рядками)
Я хочу бути шофером. Я мрію кухарем стати,
Вантажі різні возити. Смачненьким людей годувати.
Я хочу стати лікарем класним.
Людей лікувати й мікстури їм давати.
У фарбах я душі не чаю, Вихователем мрію я стати,
Мрію художником стати. З дітьми гратись, співати, навчати,
Замовляй мені портрет, Дні народження відзначати.
Буду малювати.
Я актором хочу стати Я швиєю хочу стати
Ролі різні буду грати Гарно всіх вас одягати.
Вихователь. Як багато різних професій ви назвали. Афлатунчик приніс нам у скринці картинки людей різних професій і хоче дізнатися, що ці люди використовують в своїй роботі.
(Діти діляться на групи та підходять до столів)
Д/г «Кому що потрібно для роботи»
Мета: закріпити знання дітей про професії та речі, які з ними пов’язані, спонукати до роздумів про те, чи можуть певні речі у різних професій бути спільними.
Хід гри: На столах лежать фішки із речами, які пов’язані з різними професіями. Вихователь роздає картинки із зображенням людей різних професій. Діти добирають до кожної професії по дві фішки та вставляють їх у віконечка на картинці. Пояснюють свій вибір. Афлатунчик ходить між столами, дивиться, запитує, спонукає дітей до роздумів про те, чи можуть певні речі у різних професій бути спільними.
(Діти сідають на місця)
Вихователь. Тут у скринці ще є загадки про професії і Афлатунчик сумнівається, що ви зможете їх відгадати. Ну що, покажемо на що ми здатні?
(Так)
Гра «Назви правильно і покажи»
Мета: закріпити вміння дітей відгадувати загадки, називаючи професію та показуючи, що роблять люди тієї чи іншої професії.
Хід гри: вихователь читає загадки, діти відгадують і показують, що роблять люди цих професій. Разом з відгадкою з’являються слайди тієї чи іншої професії.
Він воює з жовтим листям,
Щоб було в дворі охайно й чисто.
Рано-вранці чути «вжик» та «вжик» –
Підмітає тротуар… (Двірник)
Рівно цеглу викладає,
Дах старанно покриває…
Каменяр і покрівельник
Носять назву… (Будівельник)
Вміє справно рахувати
І товар пропонувати.
Зошит, книгу, олівець
Продає нам… (Продавець)
Золоті у нього руки:
Робить зачіски й перуки,
Підстриже і пофарбує,
Гарний настрій подарує. (Перукар)
Інструмен бере у руки-
Линуть чисті, ніжні звуки.
Люди кажуть: "Це талант!"
Добре грає ... (Музикант)
Біга пензлик по тканині,
Підкоряючись людині,
А людина творить свій.
Неповторний світ живий. (Художник)
Хто одежу шиє всім:
І дорослим, і малим,
Дружить з голкою й тканиною,
Шиє швейною машиною. (Швачка)
Прокидається він рано
І пече нам хліб духмяний.
Бублики і пиріжки
Пряники й медівники. (Пекар)
Хто людей з біди рятує
І хвороби всі лікує-
Призначає процедури
І таблетки і мікстури? (Лікар)
У нас цю професію знають усі:
Сидить за кермом вантажівки й таксі,
Вантаж і людей він по місту розвозить
У літню спекоту й зимові морози. (Шофер)
У театрі грає ролі:
Нині- вчителя у школі,
Завтра буде інша роль-
То бідняк він, то король. (Актор)
Як приходимо у клас,
Там чекає він на нас.
Вчить писати і читати,
І невтомно працювати. (Вчитель)
Хто як квочка із курчатами,
В дитсадку щодня з малятами?
Хто їх пильно доглядає,
Няньчить, пестить, розважає? (Вихователька)
(Діти біжать до виховательки, обійтають її. Потім сідають на місця.)
Вихователь. Ну що, Афлатунчику, вміють наші дітки загадки відгадувати?
Афлатун. Так, як ви спритно все показували та відгадували, я просто не встигав за вами.
Вихователь. Діти, ваші батьки працюють на роботі не тільки для того, щоб заробити грошей на потреби своєї сім'ї. Всі професії важливі тим, що вони виробляють для всього суспільства, а не тільки для сім'ї.
(Разом з запитаннями показую слайди, а діти відповідають)
- Як ви гадаєте, що б сталося, якби раптом не стало міліції?
- Як би ми жили, коли б не було фермерів?
- Як ви думаєте, що б могло статися, якби не було пожежників?
- А без лікарів ми зможемо обійтися?
Вихователь. Дітки, ваші батьки мають різні професії. Я просила дізнатися, якими інструментами вони користуються в себе на роботі. Ви дізналися? (Так) Тож давайте сядемо за столики і зліпимо ці інструменти.
(З домашнього пластиліну діти ліплять під спокійну музику, коли інструменти затвердіють, вони кладуть їх в свої коробочки для Подорожі з Афлатуном)
Вихователь. Ось і підходить до кінця наша зустріч. Давайте разом з Афлатунчиком заспіваємо пісню «Ким я працюю»
(Під музичний супровід діти співають, вставляючи нові рядки)
Афлатун. Мені з вами було дуже цікаво, але вже час повертатися додому. Своїм друзям я теж запропоную зліпити різні інструменти. До побачення мої малята. До нових зустрічів.