Тема: Звірі взимку.Турбота людей про птахів, звірів узимку
Мета: встановлення взаємозв'язків між змінами в неживій природі, житті рослин та тварин; розкрити особливості життя тварин взимку; продовжувати формувати вміння порівнювати за істотними ознаками тварин; класифікувати їх; виховувати бажання допомагати птахам узимку.
Обладнання: таблиці із зображенням звірів, домашніх тварин; плакати «Хто як зимує», «Зимуючі птахи»; малюнки лося, кабана, лисиці, зайця, білки і їх слідів; малюнки ведмедя, борсука.
План уроку
I. Організація початку уроку
1.1 Привітання
1.2 Перевірка готовності до уроку
II. Актуалізація опорних знань
2. 1. Підсумок спостережень.
2. 2. Перевірка домашнього завдання.
III. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу
3.1. Слово вчителя.
3.2. Таблиця «Зимуючі птахи».
3.3. Розповідь про дятла.
3.4. Гра «Чия це пісенька?»
3.5. Розповідь про комах.
3.6. Малюнок: «Хто як зимує».
3.7. Фізкультхвилинка
IV. Закріплення навчального матеріалу
4.1. Слово вчителя.
4.2. Гра «Плутанка».
4.3. Розповідь учителя з елементами бесіди.
4.4. Розповідь учня
4.5. Бесіда.
4.6. Робота в парах.
4.7. Цікавинки на тему «Як звірі готуються до зими».
4.8. Гра «Що? Де? Коли?»
У. Домашнє завдання
УІ. Підсумок уроку
Хід уроку
Шкільний мелодійний дзвінок
Покликав усіх на урок.
Тож не будемо гаяти часу
І полинемо разом із класом
В чарівну країну Знань.
II. Актуалізація опорних знань
2.1. Підсумок спостережень.
Доповідають діти IV групи.
2.2. Перевірка домашнього завдання.
а) Чому восени більшість дерев скидає листя?
б) Що захищає рослини від вимерзання?
в) Під яким снігом рослинам буде тепліше: пухким чи щільним? Чому?
г) Як падають сніжинки в тихий і вітряний день?
д) Яким буває сніг у мороз, у відлигу?
е) Як утворюються сніжинки? Які вони?
III. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу
3.1. Слово вчителя.
3.2. Таблиця «Зимуючі птахи».
— Назвіть птахів, зображених на таблиці.
— Яких ви ще знаєте зимуючих птахів?
3.3. Розповідь про дятла.
Вірно людям я служу, їм дерева стережу,
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним добуваю.
— Що ви ще можете розповісти про дятла.
3.4. Гра «Чия це пісенька?»
— Подивимось, хто не лише знає птахів, а й їхні голоси.
— Чик-чирик! (Горобчик.)
— Кар-ро-кх! (Ворона.)
— Чи-чи-ку (Синиця.)
— Чек-чек {Сорока.)
— Трр-трр {Дятел.)
3.5. Розповідь про комах.
— Де ж це комахи поділись? їх так полюбляють птахи.
(Щіти розповідають.)
3.6. Малюнок: «Хто як зимує».
— Як же риби та їхні сусіди по водоймах — раки та жаби — поводяться взимку?
3.7. Фізкультхвилинка
IV. Закріплення навчального матеріалу
4.1. Слово вчителя.
Зима багато клопоту завдає не тільки пташкам, рибам, а й усім звірам. В холодну погоду вони ховаються в теплі нори. Але голод змушує їх виходити із домівок в пошуках їжі. На снігу в лісі ми можемо побачити багато слідів.
4.2. Гра «Плутанка».
На дошці висять малюнки лося, кабана, лисиці, білки, зайця. Під ними, але не в тому порядку, малюнки слідів цих тварин. Потрібно вгадати, де чиї.
4.3. Розповідь учителя з елементами бесіди.
— Зима для тварин — важкий час: холодно, обмаль їжі. Бродять лісом олені, лосі, об'їдають тоненькі гілочки дерев і кущів. А кабани навпаки, довго на одному місці тримаються. Залягають звірі, дрімають, а просинаються під кучугурами. Там мороз м'якший, і вітру нема.
Прийшла кума із довгим віником
На бесіду із нашим півником.
Схопила півня на обід,
Та й замела мітлою слід.
( Лисиця.)
4.4. Розповідь учня.
— У лисички пухнасте руде хутро. Тіло в неї дуже рухливе. Ноги гнучкі, тонкі. Лапи вкриті шерстю і не мерзнуть навіть у люті морози. Її їжа: миші, птахи, ягоди, насіння.
Не ходжу я, а скакаю, бо нерівні ноги маю
Через поле навмання перегнав би я коня
Я — страшенний боягуз, всіх на світі я боюсь
В полі, в лісі, навкруги — скрізь у мене вороги
Часом лізу я у шкоду, їм капусту по городах
Моркву, ріпу, буряки. Відгадайте, хто такий?
(Заєць.)
— У зайця немає ні нори, ні гнізда. Він ховається то під кущем, то в ярочку виспиться. Інколи ямку в снігу викопає — там і заночує. Шуба у зайця тепла, біла. Вдень заєць спить, а вночі виходить на полювання. їсть молоді гілочки дерев, кущів. Інколи в село завітає до стогу сіна.
Хвіст трубою, спритні ніжки —
Плиг із гілки на сучок!
В неї очі, як горішки,
Кожушина хутряна,
Гострі вушка, наче ріжки,
Носить все собі горішки
В золотий свій сундучок.
(Білка.)
— Білка живе у дуплі дерева — у гнізді, яке будує з хмизу та гілок. У ньому тепло і затишно. А якщо великий мороз, то білка згортається клубочком, вкривається пухнастим хвостом і спить. Головна їжа у білки в коморі — жолуді, горіхи, сушені гриби. Шубка у білки взимку сіра.
4.5. Бесіда.
— Давайте згадаємо про ведмедя, їжака, борсука.
Що спільного між цими тваринами?
— Чим ласує ведмідь, їжак?
— Чи можна знайти цю їжу взимку?
— Як живуть косулі, лосі взимку?
— Хто допомагає цим тваринам вижити?
4.6. Робота в парах.
4.7. Цікавинки на тему «Як звірі готуються до зими».
а) Ведмідь старанно готує барліг під корінням дерев або в сушняку. Бурий ведмідь — всеїдна тварина. Він любить ласувати корінцями, ягодами, дрібними тваринками. Взимку йому не знайти такої їжі. До зими у ведмедів відкладається багато жиру під шкірою і вони залягають в сплячку.
б) Передні лапи кажанів перетворилися на крила.
Восени частина кажанів відлітає в теплі краї, а інші зимують у печерах та будівлях. Там кажани сплять повиснувши вниз головою і склавши крила.
4.8. Гра «Що? Де? Коли?»
I група — Які звірі сплять узимку?
II група — Кому що до смаку?
III група — Які птахи зимують у нас?
IV група — Чим живляться лисиці, зайці, лосі?
Всі готують: як я допомагаю тваринам взимку.
У. Домашнє завдання
Зробити разом з батьками годівнички для птахів і постійно насипати їжу.