26.11.2019
Конспект уроків із зарубіжної літератури
№ 23-24 для 5 класу
Тема. Контрольна робота №2 за творчістю О. С. Пушкіна, Г.К. Андерсена, О.Уайльда. Дж. Кітс «Про коника та цвіркуна». Поетизація образу природи у вірші, його ідея («Поезія землі не вмре ніколи…»)
Мета:
Теорія літератури: вірш, пейзаж, тема, ідея, епітет, метафора, рима, ритм.
Обладнання: портрет письменника, краєвиди Англії (Додаток 1), роздатковий матеріал.
Тип уроку: бесіда з позакласного читання, урок контролю та корекції знань, умінь і навичок.
Хід уроку
І. КОНТРОЛЬ І КОРЕКЦІЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК (Додаток 2)
ІІ. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Слово вчителя
Уявіть, що в у вас поганий настрій через якісь неприємності, що ви не дуже добре почуваєтесь… Чи зможете ви в цей час сказати, написати щось підбадьорююче, радісне, оптимістичне, підтримати інших? Важко, правда? А от відомий англійський письменник Джон Кітс, який мав дуже який мав дуже багато проблем і матеріальних, і фізичних, котрому доля відвела надто короткий вік, - зміг! Читаючи його вірші, нізащо не здогадаєшся, що за тягар (і не один!) лежить на душі у автора тих поетичних рядків.
Про природу – просту й величну, лагідну та грізну, прекрасну та вічну, яку змальовував у своїх творах Джон Кітс, і будемо говорити на сьогоднішньому уроці.
ІV. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з розділом підручника «Літературна розминка» (ст. 116)
2. Виразне читання статті про Дж. Кітса (ст..116-120)
3. Виразне читання поезії Дж. Кітса «Про коника та цвіркуна» у перекладі В. Мисика (ст. 121)
4. Словникова робота
Доли – долини. Коник, цвіркун – комаха, яка тертям крил створює тріскучі звуки. Сіножать - місце, відведене для косіння трави на сіно.
5. Обмін враженнями про вірш, евристична бесіда
6. Слово вчителя
Як ви помітили, поетичні твори суттєво відрізняються від прозових творів, які ми читали. І перш за все наявністю рими і ритму, своїм звучанням, подібним до пісні.
7. Словникова робота
Рима – співзвучне закінчення віршованих рядків.
Ритм – рівномірне чергування наголошених і ненаголошених рядків.
8. Поетичний практикум
Завдання №1
Завдання №2
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
Робота з таблицею
Змагання, хто швидше впише в таблицю художні засоби за віршем «До солов’я», вміщеним у розділі підручника «Літературна кухня» (Додаток 3).
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжте речення:
Для мене поезія – це…
VII. ПОВІДОМЛЕНЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ ТА ІНСТРУКТАЖ ЩОДО ЙОГО ВИКОНАННЯ
Напам’ять вивчити вірш Й. В. Ґете «Нічна пісня подорожнього»
Додаток 1
Додаток 2
Контрольна робота №1 за творчістю О.С.Пушкіна,Г.К.Андерсена,О.Уайльд.
Варіант І
Початковий та середній рівні (по 0,5 бала за кожну правильну відповідь)
1. «Край лукомор’я…» - це вступ до твору О.С. Пушкіна:
а) «Казка про рибалку та рибку»;
б) «Руслан та Людмила»;
в) «Казка про мертву царівну та про сімох богатирів»
г) «Казка про царя Салтана»
5.У садку китайського богдихана (імператора) росли прекрасні квіти, і до них були прив’язані срібні дзвіночки для того,щоб:
а)їх ніхто не вкрав; б)краще росли;
в)звертали на них увагу; г)довго не в’яли.
6.Придворні,які ніколи не чули солов’я,за його спів уважали:
а)стукіт дятла; б)мукання корови;
в)дзижчання комара; г)мекання кози.
7.Штучний соловей умів співати:
а)пісні всіх птахів; б)одну солов’їну мелодію;
в)людським голосом; г)як справжній, живий соловейко.
8.Про кого йдеться? «А навколо зі складок великого оксамитового запинала витикались якісь дивні голови, одні страхітливо потворні, а інші лагідні та приємні».
а) заклопотані придворні дами;
б) добрі та погані вчинки володаря;
в) домовики,привиди,лісовики;
г) мрії імператора,здійснені та нездійснені.
- Поєднати героїв за назвами казок, у яких вони діють:
9. Чорнявка а) «Соловейко» Г.К.Андерсена
10.Кухарочка б) «Хлопчик-зірка» О.Уайльда
11. Лісоруб в) «Руслан і Людмила» О.С.Пушкіна
г) «Казка про мертву царівну…» О.С.Пушкін
12.Продовжте речення : «Інакомовне зображення рис характеру, поведінки, взаємин людей і явищ суспільного життя – це …»
Достатній рівень ( 1,5 бала за правильну відповідь)
Високий рівень (3 бали за правильну відповідь на одне із завдань)
а) Висловіть свої міркування про силу природи й мистецтва (за вивченими творами та власними спостереженнями).
б) Продовжте історію царівни з казки О.С.Пушкіна.
Контрольна робота №1 за творчістю О.С.Пушкіна,Г.К.Андерсена,О.Уайльд.
Варіант ІІ
Початковий та середній рівні (по 0,5 бала за кожну правильну відповідь)
1.У творі О.С.Пушкіна «Край лукомор’я…» казки розповідається:
а)оповідач; б)лісовик;
в)кіт учений; г)бурий вовк.
5.Китайський богдихан (імператор) дізнався про солов’я у своєму саду з:
а)розповідей придворних; б) розповідей японських купців;
в) книги японського імператора; г) розповіді кухарки.
6.Богдихан(імператор),почувши спів солов’я:
а)розсердився; б) засміявся;
в)заплакав; г)залишився байдужим.
7.Штучний соловей не міг допомогти хворому богдиханові(імператорові тому,що:
а)його потрібно було завести;
б)він співав і не чув,про що його просять;
в)був байдужим до чужого горя;
г) він був злий на богдихана(імператора).
8.Соловейко погодився прилітати до богдихана(імператора) й співати йому за однієї умови, що імператор:
а)буде давати їжу всім птахам у лісі;
б)нікому про нього не розповість;
в)присвоїть йому високе звання придворного;
г)запросить до себе родичів солов’я.
- Поєднати героїв та назви казок,у яких вони діють:
9.Єлисей а) «Руслан і Людмила» О.С.Пушкін
10.Кіт Учений б) «Казка про мертву царівну…» О.С.Пушкін
11.Зайчення в) «Соловейко» Г.К.Андерсена
г) «Хлопчик-зірка» О.Уайльда
12.Продовжте речення:
«Різке протиставлення пов’язаних між собою героїв, становищ, характерів, душевних та природних станів – це….»
Достатній рівень(1,5 бали за правильну відповідь)
Високий рівень(3 бали за правильну відповідь на одне із завдань)
а)Висловіть своє судження про значення літературної казки в житті людиною
б)Продовжте історію Солов’я з однойменної казки Г.К.Андерсена.
Додаток 3
Епітети |
Прикметники-означення – не епітети |
Метафори |
|
|
|
Епітети |
Прикметники-означення – не епітети |
Метафори |
|
|
|
Епітети |
Прикметники-означення – не епітети |
Метафори |
|
|
|
Епітети |
Прикметники-означення – не епітети |
Метафори |
|
|
|
Епітети |
Прикметники-означення – не епітети |
Метафори |
|
|
|
Епітети |
Прикметники-означення – не епітети |
Метафори |
|
|
|
Епітети |
Прикметники-означення – не епітети |
Метафори |
|
|
|
Епітети |
Прикметники-означення – не епітети |
Метафори |
|
|
|
Епітети |
Прикметники-означення – не епітети |
Метафори |
|
|
|
Епітети |
Прикметники-означення – не епітети |
Метафори |
|
|
|
Епітети |
Прикметники-означення – не епітети |
Метафори |
|
|
|
Епітети |
Прикметники-означення – не епітети |
Метафори |
|
|
|
Епітети |
Прикметники-означення – не епітети |
Метафори |
|
|
|
Епітети |
Прикметники-означення – не епітети |
Метафори |
|
|
|