Конспекти уроків на тему "Наука і технічний прогрес"

Про матеріал
Конспекти уроків на тему "Наука і технічний прогрес" для учнів 10 класу .Містить в собі додатки з роздатковим матеріалом для конспекта
Перегляд файлу

 

 

 

 

Theme:

 “Science and technological progress”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

План –конспект уроку №______ у 11-14 групах

Дата__________

Тема: Наука а технічний прогрес.Введення лексики

Мета:

Практична: введення  нового лексичного матеріалу

Розвиваюча: розвинути навички говоріння ,читання ,письма

Освітня:розширити знання учнів про найпопулярніші винаходи

Виховна:виховати любов учнів до нових винаходів

Тип уроку: урок подачі нового матеріалу

Обладнання: роздатковий матеріал,підручник

Хід уроку

І.Організаційний момент

ІІ.Мовленнєва\фонетична зарядка

ІІІ.Основна частина уроку

Т:-our theme for today is “Science and technological progress”

     Our plan is :1)to write down the new words

                            2)To do Ex 1,p72

                             3)to do Ex 5,p.74

                             4)read and translate the text p.72

T:Let’s  write down the new words

  An access- доступ

 An attachment-принадування

A data-дані

A device-схема

Hardware-металеві

Input-завантаження

Software-виводити

A website-сайт

Online-в мережі

To access-мати доступ

To surf-шукати

T:-Thank you very much for you work and now,please  Do ex.1,p 72/you have to make a list of ten inventions and decide on:

  • The best invention
  • The worst invention
  • The most important invention to your daily life

T: Thank you very much for your work.

Do Ex.5,p.74you have to identify the besic parts of a computer (1-8) and refer them to the words below

  1. CD
  2. CD-ROM Drive
  3. Floppy Drive
  4. Tower case
  5. Screen\Monitor
  6. Floppy Disk
  7. Keyboard
  8. Mouse

T:Thank you very much for your work and now,please read and translate the text p.72

Комп’ютери стали невідємною частиною повсякденного життя.Ви можете знайти їх в бізнесі,науці,медицині і в школі,і можливо навіть і дома.Компютер –електронна машина ,яка може використовуватись для того щоб знайти,створити інформацію.Існує багато видів комп’ютерів серед них:персональний комп’ютер,лептоп,ноутбук.

Компютери це просто машина ,але і комп’ютерна система,яка складається з двох основних елементів:машини і програми.

Люди використовують інтернет для того щоб розвинути особистісні хобі і інтереси,знайти інформацію.Люди,які користуються комп’ютером можуть завжди бути на зв’язку з людьми по вусьому світі,використовувати імейл,або інші інтернет технології,відправляти фото до сімї або друзям.У світі ліні,комп’ютерні ігри та мультимедія(аудіо і відео)дуже популярні.

В школах і університетах студенти використовують вордові документи,для того щоб писати есе і пректи,прихзентації.інтернет також популярний для навчання.Навчання онлайн також популярне,воно використовує інтернет,як пункт для інструкції та розвитку освіти.Віртуальне навчання –це система навчання,яка допомагає вчителям створити умови для навчання,створюючи їм віртуальні класи.Це віртуальне місце в інтернеті де вчителі і учні можуть зустрітися і навчатися віртуально,через відео конференції,онлайн класи,чат –кімнати і так далі.

Існує дуже багато робот,у вашому майбутньому яка неможлива без компьтнрних навичок.якщо ти розвинена в комп’ютері людина для тебе існує велика кількість робіт.

 

 

T:-Thank you very much for your work.

IV.Заключна частина уроку

T:-Thank you very much for your work?you were very active today.

V.Повідомлення домашнього завдання

T:-your home task is to learn the words

V.Підсумок уроку

T:-Do you like the lesson?

   What interesting information did you get from the lesson?

  Your marks are…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Word on the theme

“Science and technological progress”

  An access- доступ

 An attachment-принадування

A data-дані

A device-схема

Hardware-металеві

Input-завантаження

Software-виводити

A website-сайт

Online-в мережі

To access-мати доступ

To surf-шукати

 

Word on the theme

“Science and technological progress”

 

An access- доступ

 An attachment-принадування

A data-дані

A device-схема

Hardware-металеві

Input-завантаження

Software-виводити

A website-сайт

Online-в мережі

To access-мати доступ

To surf-шукати

План –конспект уроку №______ у 11-14 групі

 

Дата__________

Тема: Винахідники та відкриття.активізація лексики

Мета:

Практична: формування навичок читання

Розвиваюча: розвинути навички говоріння ,читання ,письма

Освітня:розширити знання учнів про найпопулярніші винаходи

Виховна:виховати любов учнів до нових винаходів

Тип уроку: урок подачі нового матеріалу

Обладнання: роздатковий матеріал,підручник

Хід уроку

І.Організаційний момент

ІІ.Мовленнєва\фонетична зарядка

ІІІ.Основна частина уроку

T:we continuous to study the theme:”Science and technological progress”

Our plan for today is:1)To chech oraly the words

                                       2)to do Ex 7,p.75

                                        3) to do Ex 8,p.75

                                         4)in writing to do Ex 1,p.76

                                          5)to give the H.W

T:-At first let’s check your words orally one by one

An access- доступ

 An attachment-принадування

A data-дані

A device-схема

Hardware-металеві

Input-завантаження

Software-виводити

A website-сайт

Online-в мережі

To access-мати доступ

To surf-шукати

  T:-Thank you very much for your work.and now,please do EX7,p.75.You have to refer each thing (1-6)to its description(a-f)

  1. Cursor                                   b)a symbol that appears on display screen that the user can move
  2. Icons                                      d)these are small pictures that represent commands
  3. Desktop                                 a)The area on the display screen where icons are grouped           
  4. Windows                               c)With the help of this the user can divide the screen .                         
  5. Menus                                    e)most graphical user allow the user to give commands.
  6. Pointing device                     f)a device ,such as a mouse or trackball ,that allows the user to select objects on the display screen

 

T:-Thank you very much for your work.And now,please do EX 8,p.75

     You have to Work in pairs.Take turns asking and answering the questions

  • Do you have a computer?

-yes I do

  • Are you a computer wizard?

--Sometimes yes,almost in weekends

  • How much time do you spend at your computer?

--I spend 3-4 hours at my computer

  • Do you have access to the internet?

---Yes,I have the  access to the internet

  • How often do you serf?when do you usually surf?

---I surf the internet every day.I surf when I came home after the work

T:-Your dialogues were very interesting.And now,please do EX 1.,P.76

You have to match the pictures (1-10) with the words.

A menu____________________ 2

A menu bar_______________________7

A file_____________________________10

A folder______________________________5

A programme_________________________8

An attachment__________________________3

An icon_______________________________1

A window___________________________ 9

A cursor_____________________________ 6

A desktop____________________________ 4

T:-Thank you very much for your work

 

IV.Заключна частина уроку

T:-Thank you very much for your work .You were very active today.

V.Повідомлення домашнього завдання

T:-Your H.W for the next time is to write the dialogue.

VI.Підсумок уроку

T:-Your marks for today are…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

План –конспект уроку №______ у 11-14  групі

Дата__________

Тема: Відкриття та винахідники.Робота над текстом.

Мета:

Практична: формування навичок читання та говоріння

Розвиваюча: розвинути навички говоріння ,читання ,письма

Освітня:розширити знання учнів про найпопулярніші винаходи

Виховна:виховати любов учнів до нових винаходів

Тип уроку: комбінований

Обладнання: роздатковий матеріал,підручник

Хід уроку

 

І.Організаційний момент

ІІ.Мовленнєва\фонетична зарядка

ІІІ.Основна частина уроку

T:-We continuous to study the theme :”Science and technological progress”

T:-Our plan for today is:1)to read and translate the text

                                          2)do the tasks after the text

T:please read and translate the text

Наука і технічний прогрес

Начна медицина зробила великий крок вперед за останні 10 років.Всі сфери медицини розвинулися за останні 10 років.не всі люди могли торкнутися цього,але иа надіємось,що за 10 років виникнуть нові методи операцій.Ми не можемо назвати всі винаходи за останні 10 років,але є декілька які ми хочемо описати.

Лазерна операція на очах стала звичайною річчю цих днів.До тогож не багато людей можуть уникнути ціого,ми всі розумієм яке велике досягнення це велике відкриття 15-ти річної давнини і якого прогресу досягло зараз.Безболісне і швидке.

Укстримально швидкого розвитку досягла сфера біоактивної їжі,яка виробляється для людей ,які потребують біо-молекулярного рівня.Це лікування-не ліки,вони робляться з рідкісних тварин і рослин і дається людям в концентрованій кількості.З певним часом,коли кількість цих ліків достатньо для тіла починається процес стабілізації роботи людських органів.

T:-thank you very much for your reading and translating.And now please correct the mistakes in the sentences.

  1. The latest invention is generated heart valve.
  2. After prohibition of cloning,scientists switched their attention to genetic engineering.
  3. All spheres of medicine have been involved in an enormous process of development and research.
  4. These supplements are not medicines.
  5. Although many people can afford it,we all understand how huge a discovery was made some 15 years ago.
  6. Not many people have gained from development and research.
  7. These supplement are made of some common animals and plants.
  8. Scientists have achieved numerous positive results in gene engineering.
  9. Within some time,this supplement begins to act to stabilize the work of this or that human organ.
  10. Being painless and quick,these operations will lead to improvement of a man’s eyesight.

T:-Thank you very much for your corrections.

  --Please answer the questions after the text.

  1. What is dactyloscopy?
  2. What is dactyloscopy used for?
  3. What do scientists need genetic code for?
  4. What is the full name of ICI?
  5. What kind of profile does each plant have?
  6. What does gene identification influenced on?

T:-Thank you very much and now,choose the correct spelling.

1.Which is the correct spelling?

  • Embarasment
  • Embarrasment
  • Embarrassment
  • Embarassment

2.Which is correct?

  • Acomodate
  • Accomodate
  • Acommodate
  • Accommodate

3.Which is right in British English?

  • Finalise
  • Finalize
  • Both

4.Which spelling is correct?

  • Writing
  • Writing

5.Which of the spellings is correct?

  • Addresse
  • Addressee

6.Which is correct?

  • To affect
  • To effect
  • both

7.Which is right?

  • Knowledgable
  • Knowledgeable

 

8.which is American English?

  • Center
  • Centre

9.Which is right?

  • Posesion
  • Possesion
  • Posession
  • possession

10.Which one means “not moving”

  • stationary
  • stationery

IV.Заключна частина уроку

T:-Thank you very much for your work .You were very active today.

V.Повідомлення домашнього завдання

T:-You H.W. to write down about your invention

 VI.Підсумок уроку

T:-Your marks for today are…

 

 

 

Choose the correct spelling

1.Which is the correct spelling?

o Embarasment

o Embarrasment

o Embarrassment

o Embarassment                             

2.Which is correct?

o Acomodate

o Accomodate

o Acommodate

o Accommodate

3.Which is right in British English?

o Finalise

o Finalize

o Both

4.Which spelling is correct?

o Writing

o Writing

5.Which of the spellings is correct?

o Addresse

o Addressee

6.Which is correct?

o To affect

o To effect

o both

7.Which is right?

o Knowledgable

o Knowledgeable

 

8.which is American English?

o Center

o Centre

9.Which is right?

o Posesion

o Possesion

o Posession

o possession

10.Which one means “not moving”

o stationary

o stationery

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Планконспект уроку №______ у 11-14 групі

Дата__________

Тема: Сучасні генії технічної революції.

Мета:

Практична: формування навичок читання

Розвиваюча: розвинути навички говоріння ,читання ,письма

Освітня:розширити знання учнів про найпопулярніші винаходи

Виховна:виховати любов учнів до нових винаходів

Тип уроку: комбінований

Обладнання: роздатковий матеріал,підручник,мультимедійна презентація

 

Хід уроку

 

І.Організаційний момент

ІІ.Мовленнєва\фонетична зарядка

ІІІ.Основна частина уроку

T:-Our theme for today is “National inventors”

   -Our plan for today work with presentation.

1) Read and translate  the information from it

2)discus the information.

3)write down the new words.

T:-Please write down the new words

1.high-speed-швидкісний

2.tubes- трубки

3.taking up- використовувати

4.circuit- кругообіг

5.hallmark-проба

6.drastically-рішуче

 

IV.Заключна частина уроку

T:-Thank you very much for your work .You were very active today.

V.Повідомлення домашнього завдання

T:-You H.W.

VI.Підсумок уроку

T:-Your marks for today are…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

План –конспект уроку №______ у 11-14 групі

Дата__________

Тема: Пірати 21 сторіччя

Мета:

Практична: формування навичок письма

Розвиваюча: розвинути навички говоріння ,читання ,письма

Освітня:розширити знання учнів про найпопулярніші винаходи

Виховна:виховати любов учнів до нових винаходів

Тип уроку: комбінований

Обладнання: роздатковий матеріал,підручник,текст для читання

Хід уроку

 

І.Організаційний момент

ІІ.Мовленнєва\фонетична зарядка

ІІІ.Основна частина уроку

T:-Our theme for today is “Pirates of the 21-st century”

T:-Our plan is: 1)read and translate the text

2)To do ex 3,p.76

3)EX 1.P.77A),B)

4)Ex2,p.78

T:-Now,please let’s read and translate the text

Перші хакери

Первыми "хакерами" были студенты Массачусетского Института Технологии (MIT), который принадлежал TMRC (Технический Образцовый Железнодорожный Клуб). Некоторые из его членов действительно построили образцы поездов. Но многие были больше заинтересованы проводами и схемами, расположенными под платформами. Те, кто тратил часы в TMRC на создание лучшей схемы, назывались "просто хакеры". Те члены клуба, которые были заинтересованы в создании творческих, стилистических, и технически умных схем называли себя (с гордостью) хакерами.

Весной 1959 г., новому курсу в MIT предложили новый компьютерный класс. Скоро хакеры железнодорожного клуба проводили дни, часы, и ночи на пролет за компьютером, IBM 704. Вместо создания лучших схем, хакеры стали создавать более быстрые, более эффективные программы с наименьшим количеством строк кода. В конечном счете они сформировали группу и создали первый набор правил хакера, названный “Этикой Хакера”.

Правило 1: Доступ к компьютерам и чему-нибудь еще, что может научить вас, чему-то о способах мировой работы, должен быть неограниченным и общим.

Правило 2: Вся информация должна быть свободной.

Правило 3: Не доверять власти, поддерживать децентрализацию.

Правило 4: Хакеры должны оцениваться их работой, а не поддельными критериями как, например, положение, раса, или позиция.

Правила 5: Вы можете создать искусство и красоту на компьютере.

Правила 6: Компьютеры могут изменить вашу жизнь к лучшему.

Эти правила, разработанные в Лаборатории Искусственного Интеллекта Массачусетского Института Технологии, сделали программирование более перспективным, стремились охватить все. Просто ради веселья в программировании, студенты в Al Лаборатории должны писать новые программы, чтобы решать даже самые простые задачи. Программа должна быть пригодна для тех, кто должен пытаться решить эту же задачу с меньшими инструкциями. Действия, в результате которых работа на компьютере становилась более изящной, были впечатляющи.

Хакерам давали компьютеры в свободное пользование два профессора AI Лаборатории, "Дядя" Джон Маккарти и Марвин Минский, которые понимали что хакеры создают новое. За эти годы, AI Лаборатория создала много новшеств: LIFE (ЖИЗНЬ), игра о выживании; LISP, новый вид языка программирования; первая компьютерная шахматная игра; CAVE (ПЕЩЕРА), первое компьютерное приключение; и SPACEWAR, первая видео игра.

T:-and now do the EX 3,P.76 .You have to match the words in the box with their definitions

  1. menu
  2. icon
  3. word processor
  4. click
  5. cursor

T:-Do EX.1,p.77 (a,b)

 1(a).Guess the meanings

  1. Увірватися
  2. Зайти
  3. Піднятися
  4. Вийти
  5. Зберегти
  6. Зберігати
  7. Розширити

1(b)Match the words with their definitions

  1. D
  2. C
  3. F
  4. A
  5. G
  6. E
  7. B

T:-Thank you very much for your work.Do Ex 2,p.78.Match the icons with the reason to click them.

  1. Zoom in
  2. Zoom in
  3. Print out
  4. Scroll up \down
  5. Pick up

IV.Заключна частина уроку

T:-Thank you very much for your work .You were very active today.

V.Повідомлення домашнього завдання

T:-You H.W. To do EX 4.P.78

VI.Підсумок уроку

T:-Your marks for today are…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The first Hackers

 

The first "hackers" were students at the Massachusetts Institute of Technology (MIT) who belonged to the TMRC (Tech Model Railroad Club). Some of the members really built model trains. But many were more interested in the wires and circuits underneath the track platform. Spending hours at TMRC creating better circuitry was called "a mere hack." Those members who were interested in creating innovative, stylistic, and technically clever circuits called themselves (with pride) hackers.

During the spring of 1959, a new course was offered at MIT, a freshman programming class. Soon the hackers of the railroad club were spending days, hours, and nights hacking away at their computer, an IBM 704. Instead of creating a better circuit, their hack became creating faster, more efficient program with the least number of lines of code. Eventually they formed a group and created the first set of hacker's rules, called the “Hacker's Ethic”.

Rule 1: Access to computers and anything, which might teach you, something about the way the world works - should be unlimited and total.

Rule 2: All information should be free.

Rule 3: Mistrust authority - promote decentralization.

Rule 4: Hackers should be judged by their hacking, not bogus criteria such as degrees, race, or position.

Rule 5: You can create art and beauty on a computer.

Rule 6: Computers can change your life for the better.

These rules made programming at MIT's Artificial Intelligence Laboratory a challenging, all encompassing endeavor. Just for the exhilaration of programming, students in the Al Lab would write a new program to perform even the smallest tasks. The program would be made available to others who would try to perform the same task with fewer instructions. The act of making the computer work more elegantly was awe-inspiring.

Hackers were given free reign on the computer by two AI Lab professors, "Uncle" John McCarthy and Marvin Minsky, who realized that hacking created new insights. Over the years, the AI Lab created many innovations: LIFE, a game about survival; LISP, a new kind of programming language; the first computer chess game; The CAVE, the first computer adventure; and SPACEWAR, the first video game.

 

 

 

 

 

 

План –конспект уроку №______ у 11-14 групі

Дата__________

Тема: Умовні речення І типу

Мета:

Практична: формування граматичних навичок

Розвиваюча: розвинути навички говоріння ,читання ,письма

Освітня:розширити знання учнів про найпопулярніші винаходи

Виховна:виховати любов учнів до нових винаходів

Тип уроку: урок подачі нового матеріалу

Обладнання: роздатковий матеріал,підручник

Хід уроку

 

І.Організаційний момент

ІІ.Мовленнєва\фонетична зарядка

ІІІ.Основна частина уроку

T:-Our theme for today is ;”The I-st  and II-nd conditionals”

  • Our plan is:1)write down the new grammar information
  • 2)Do ex 1,p.40
  • 3)ex 5,.p41
  • 4)do Ex 1p.59

Умовні речення І типу

Умовні речення І типу вживаються для вираження реальної ситуації в теперішньому.Складається з головного речення та підрядного.

Підрядне речення починається з слова if  та дієслова у будь  якому теперішньому часі.Та з головного речення,чке утворюється за допомогою допоміжного дієслова will.

E.g:1) If you leave now, you will catch the bus

        Якщо ти відправишся зараз,то ти зловиш автобус

     2)If you smoke too much ,you will die.

        Якщо куритимеш багато,помреш.

 

T:-Do Ex 1,p.40.Make up 1-st conditionals sentences

1.You drop that plate ,it will break into million pieces

2.He doesn’t know the answers ,he can find the answers for you.

3.You are hungry,tou can get smth to eat

4.You call them now,you can tell them you’ll be late.

5.Carla doesn’t study ,she probably will fail the exam

6.I give you my number,you can call me tomorrow

7.You hungry,you can get smth to eat.

8.She arrives late,you can still get the early train.

T:-Please do EX 5,P.41 put the verbs into correct order to make 1-st conditionals.

  1. If Albert  can repair his bicycle,he will go cycling
  2. If Ben is late ,he will come to school by bus.
  3. If you look out of the window ,you will not see the square.
  4. If the history museum is open we shall see old things
  5. If mary cannot get a ticket ,she won’t go to the theatre.

 

Умовні речення ІI типу

Умовні речення «-го типу використовуються для вираження нереальної дії в теперішньому.

Утворюється за допомогою підрядного і головного речення.Підрядне починається з слова if  та дієслова у будь якому минулому часі.А головне утворюється за допомогою  would\should.

E.g: If I were you,I would choose another dish

        Якби я була тобою,я би обрала іншу страву

T:-Please do e.x.2p.59

  You have to put verbs in brackets in the correct forms to complete the sentences.

  1. We would put more English dishes on the menu if we had an English chef in the restaurant.
  2. If I were you,I’d prefer pudding for dessert.
  3. We could cook more dishes if we had more various ingredients.
  4. If I had plumps and brandy,I Would make a Christmas pudding
  5. If you made more cream,I’d decorate the cake with it.

 

T:-Please do e.x.1p.59

  1. She would get a better job if she took time to look for one.
  2. If we had tickets,we would go to that concert.
  3. I would forget about it,if Iwere you.
  4. If Dick and Jean were here ,they would enjoy the museums.
  5. If you were in a hurry,we would get there on time.

 

IV.Заключна частина уроку

T:-Thank you very much for your work .You were very active today.

V.Повідомлення домашнього завдання

T:-You H.W. To do EX 3.P.60

VI.Підсумок уроку

T:-Your marks for today are…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
15 лютого 2019
Переглядів
3015
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку