Контрольна робота (розгорнуті відповіді)
Вступ. Календарно-обрядові пісні
Мета: виявити рівень знань, умінь і навичок учнів із метою їхньої корекції; розвивати пам’ять, уміння зосереджуватись, логічне та образне мислення, зв’язне мовлення.
Очікувані результати: учні знають різновиди обрядових пісень; призначення й особливості колискових; пояснюють відмінності між народними піснями й піснями літературного походження; відрізняють види пісень; пояснюють художні особливості пісень; коментують їхній зміст і знаходять типові художні засоби в піснях.
Теорія літератури: народна пісня, види народних пісень, календарно-обрядова поезія та її різновиди, колискова, пісня-гімн, легенда, молитва, пісня літературного походження.
Обладнання: завдання у двох варіантах.
Тип уроку: контроль і корекція знань, умінь і навичок.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку
Вступне слово вчителя.
Мета цього уроку – довести собі й усім, що ви добре засвоїли матеріал про народні календарно-обрядові пісні, пісні літературного походження, розумієте їхню специфіку й художні особливості, умієте коментувати й аналізувати пісні, можете висловлювати свої думки та враження від творів, відчувати естетичну насолоду від них. Тож успіхів вам у цьому!
II. Основний зміст роботи
1. Інструктаж щодо виконання завдань.
2. Виконання завдань за варіантами
1 варіант
І рівень
Оберіть одну правильну відповідь
1. Пісні,які співали навесні : а)купальські б)гаївки в)колядки
2.Головні обряди, пов’язані з приходом весни :
а)обряд закликання весни
б)спалювання опудала
в) обряд Маланки
3. Повторення групи слів, рядків або кількох віршованих рядків на прикінці віршових рядків–це:
а)рефрен
б) постійні епітети
в) анафора
4.Які символи-образи наявні у веснянках :
а)зозуля, голуб, сокіл б) Миколай , Меланка в) русалка, фортуна-дівчина
5.Про що діти запитують весну у веснянці « ой весна, весна – днем красна»?
а) коли вона прийде, і що принесе? б) коли прилетять пташки? в) коли настане літо?
6. З яким птахом пов’язували прихід весни?
а)соловей б) жайворонок в) сорока
ІІ рівень
Дайте коротку лаконічну відповідь на запитання.
ІІІ рівень
Оберіть одну із запропонованих тем та напишіть власне висловлення.
2 варіант
І рівень
Оберіть одну правильну відповідь
1.Пісні зимового циклу - це
А) веснянки, гаївки Б) колядки, щедрівки в) жниварські, купальські, русальні
2. Колядки - це
а)величальні пісні релігійного змісту
б)віршовані побажання рідним
в)пісні про зиму
3.Щедрівки - це
а)пісні про Ісуса Христа
б)віршовані побажання рідним
в)величальні пісні про господарів
4. Повторення слів, звуків та словосполучень на початку віршованих рядків це-
а) анафора б) рефрен в) пестливі слова
5. Пісні, що відкривають літній цикл обрядової поезії:
а)купальські б)русальні в)жниварські
6.Русальні пісні символізували:
а)прихід літа б)початок жнив в)кінець літа
ІІ рівень
Дайте коротку лаконічну відповідь на запитання.
ІІІ рівень
Оберіть одну із запропонованих тем та напишіть власне висловлення.
III. Домашнє завдання
Повторити теоретичний матеріал.
IV. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа “Мікрофон”.
– Найскладнішим для мене було…