Контрольний докладний переказ тексту публіцистичного стилю із творчим завданням (за складним планом).

Про матеріал

Стислий конспект уроку. Контрольний докладний переказ тексту публіцистичного стилю з творчим завданням за складним планом. Урок розроблений для учнів 9-го класу.

Перегляд файлу

Тема. Контрольний докладний переказ тексту публіцистичного стилю з творчим завданням (за складним планом).

 

Мета: навчальна: визначити рівень сформованості текстотворчих умінь учнів (уміння визначати тему й головну думку тексту,  підтеми і мікротеми (у процесі самостійного складання плану), визначення стилю тексту); розвивальна: розвивати навички самостійного добору адекватних до змісту зображально-виражальних та образних засобів мови, вміння письмового відтворення тексту в формі докладного переказу, з дотриманням стильових вимог; розвивати логічне мислення, усне та писемне мовлення, пам’ять, уяву, розширювати активний та пасивний словниковий запас учнів, вдосконалювати вміння шліфувати написаний текст, відокремлювати основне в тексті від другорядного; виховна: виховувати любов до української мови, толерантне ставлення до інших людей, культивувати прагнення бути щасливим та вміння знаходити щастя в кожному моменті.

Очікувані результати: вміння учнів докладно переказувати текст публіцистичного стилю, диференціювати та визначати стилі мовлення, добирати лаконічні та доречні мовні засоби, відповідно до стильових вимог, будувати власне висловлювання з дотриманням тематики та стилю, письмово грамотно та логічно й лаконічно оформлювати власні думки.

Внутрішньопредметні зв’язки: стилістика, синтаксис, пунктуація, лексикологія, орфографія.

Міжпредметні зв’язки: психологія, соціологія, філософія.

Тип уроку: урок розвитку мовлення та комунікативних вмінь учнів.

Обладнання: підручник, текст переказу, критерії оцінювання переказу, пам’ятка «Як правильно працювати над докладним переказом тексту публіцистичного стилю за складним планом із творчим завданням».

 

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

1. Привітання.

2. Перевірка наявності учнів на уроці.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

ІІІ. Ознайомлення учнів з темою та метою уроку.

1. Слово вчителя.

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

1. Слово вчителя.

V. Підготовка до роботи над переказом.

1. Слово вчителя (пояснення, як працювати над докладним переказом тексту з творчим завданням).

2. Ознайомлення з пам’яткою «Як працювати над докладним переказом тексту публіцистичного стилю за складним планом із творчим завданням».

VІІ. Робота над переказом.

1. Читання тексту переказу вчителем.

 

Що таке щастя?

20 березня, Міжнародний день щастя, проголошений ООН 28 червня 2012 року. А що ж таке щастя і чому у землян це поняття різне? За визначенням експертів, щастя – це психоемоційний стан цілковитого і глибокого задоволення, відчуття радості, втіхи, насолоди від життя тощо.

Найпоширеніша думка свідчить, що щастя нібито еквівалентне задоволенню. Для когось – це тихе і спокійне сімейне життя у гарному будиночку. Це також мир у країні. Хтось бачить його у можливості реалізувати себе в творчості, в улюбленій професії, бізнесі чи кар'єрі, в отриманні влади, слави та багатства. Хтось знаходить щастя у духовному служінні Богові і у своїй вірі. А комусь, щоб почуватися щасливим, необхідно допомагати немічним людям, бездомним тваринам. Є і такі особи, які щасливі лише під дією наркотичних засобів.

Великий відсоток людей ототожнює зі щастям максимальне задоволення своїх матеріальних потреб – тобто розуміння щастя і сенсу життя вони асоціюють із тим, щоб жити багато, бо це, на їхню думку, робить духовні і фізичні задоволення більш доступними.

Згідно із соціологічним дослідженням, Україна залишається однією з найнещасніших європейських країн (у 2020 році в рейтингу найщасливіших із опитаних у 43 країнах вона посіла 5 місце ззаду).

Спостерігаючи за щасливими людьми, сучасні психологи виділили головні кроки на шляху до щастя і дали визначення цьому почуттю:

1. Щастя – це теплі стосунки з рідними та близькими людьми, з друзями, на яких можна покластися.

2. Щастя – це також уміння бути вдячним усьому і всім за все.

3. Щастя – це вміння бути оптимістом. Думки мають властивість матеріалізуватися, тож потрібно завжди дивитися у майбутнє з оптимізмом і вірою, що все буде добре.

4. Це ще й уміння та бажання бути активним, чимось захоплюватись, насолоджуватись простими речами. 

5. Щастя – це здоров'я. Його стан більшою мірою залежить саме від нас. Якщо мислити позитивно, правильно харчуватися, вести активний і здоровий спосіб життя, подорожувати й частіше бувати на природі, то саме ті можливості, які дає міцне здоров'я, стануть важливим фундаментом для досягнення щастя.

6. Щастя – це саморозвиток, духовність, добрі справи.

Від народження усі ми чомусь навчаємося, щось пізнаємо. Проте одна із наук – уміти бути щасливими – напевно, найскладніша, бо іноді потрібно прожити усе життя, щоби зуміти осягнути її… (З Інтернету, 346 слів).

https://galychyna.if.ua/article/usi-zhenutsya-za-shhastyam-a-shhob-navchitisya-buti-shhaslivim-inodi-potribne-use-zhittya-do-mizhnarodnogo-dnya-shhastya/

2. З’ясування значень вжитих у тексті слів, які належать до пасивного словникового запасу учнів, або ж є для них невідомі.

Еквівалентний – рівнозначний, рівноцінний.

Рейтинг – числовий або порядковий показник успішності чи популярності.

3. Визначення теми та основної думки тексту.

4. Визначення стилю тексту з обґрунтуванням.

5. Складання складного плану докладного переказу тексту.

Орієнтовний план тексту переказу:

1. Міжнародний день щастя

2. Трактування щастя як задоволення.

2.1. Щастя як сім’я і мир.

2.2. Щастя – це справа душі.

2.3. Щастя – духовність. 

2.4. Щастя – матеріальні блага.

3. Україна в рейтингу щасливих країн.

4. Розуміння щастя у психології.

5. Наука бути щасливим.

 

6. Повторне читання тексту переказу вчителем.

7. Самостійна робота учнів над докладним переказом тексту на чернетках.

8. Творче завдання «Моя власна дефініція щастя».

VІІ. Підсумки уроку. Рефлексія.

1. Завершальна бесіда з учнями.

2. Оцінювання.

Х. Домашнє завдання.

1. Відредагувати чорновий варіант переказу та творче завдання.

 

docx
Додано
3 серпня 2025
Переглядів
785
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку