Васик М. В., вчитель української мови
та літератури Шепетівської ЗОШ №1
Українська мова
11 клас
Контрольний письмовий стислий переказ тексту публіцистичного стилю з творчим завданням
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про особливості публіцистичного стилю мовлення, удосконалювати вміння й навички письмово стисло переказувати текст публіцистичного стилю мовлення за самостійно складеним планом; розвивати комунікативно-мовленнєві вміння, мислення, пам’ять; виховувати у школярів за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу почуття відповідальності за своє майбутнє.
Обладнання: схема-опора, роздавальні матеріали, словники.
Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис (текст), лексикологія, стилістика.
Тип уроку: урок розвитку мовленнєвої компетенції (урок навчального переказу).
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент.
II. Вступна бесіда (ознайомлення з видом переказу, метою і завданнями)
Бесіда
Парна робота зі схемою-опорою «Етапи роботи над переказом із творчим завданням»
III. Процесуально-діяльнісний етап
Читання тексту
► Про що може розповідатися в тексті з такою назвою?
Бесіда за змістом прочитаного
Виділення мікротем (абзаців).
Складання плану
Орієнтовний план
1. Милосердя і доброта – фундамент людства.
2. Давньоруська благодійність.
3. Сумні цифри – реалії життя в Україні.
4. «Думай добре, роби добре – і буде добре».
5. Добро – не наука, воно-дія.
6. Людська порядність і доброта не мають меж.
7. Ми маємо бути милосердними!
8. Милосердя і доброта у моєму розумінні (із наведенням конкретних прикладів).
Мовний аналіз тексту
► Словникова робота.
Білецький-Носенко Павло Павлович - український письменник, педагог і лексикограф.
► Робота над ознаками публіцистичного стилю (стилістичний аналіз тексту).
Повторне читання тексту
Підготовка чорнового варіанта переказу
Учні записують переказ у чернетку.
Редагування роботи і переписування її начисто
Учні вичитують переказ, редагують та переписують начисто.
V. Контрольно-рефлексивний етап
Перевірка та аналіз роботи за пам’яткою
Перевіряючи переказ, зверніть увагу на:
VI. Домашнє завдання (на вибір)
Скласти і записати словниковий диктант на всі орфограми у частинах мови (36 слів).