Тема уроку: Власне висловлення, його структура, мовне оформлення, критерії оцінювання
Мета уроку: навчитися писати власне висловлення; дати характеристику та структуру твору – роздуму як форми творчої роботи у форматі ЗНО, скласти ЗНО з української на 200 балів
Завдання на уроці:
1. Організаційний момент.
2. Актуалізація опорних знань і умінь студентів.
Наскільки важливий твір на ЗНО з української мови та літератури?
Творче завдання ЗНО або так зване власне висловлювання оцінюють у 20 балів зі 104, а отже, хороший твір – це майже 20% вашого успіху. Натомість для багатьох написання твору залишається основною проблемою ЗНО з української:
не вистачає знань про структуру написання твору ЗНО;
не вистачає доречних прикладів з літератури та цитат;
не вистачає “розуму” (правил і культури мовлення);
не вистачає правильних розділових знаків;
не вистачає творчого мислення;
не вистачає натхнення;
не вистачає часу…
Чого насправді не вистачає? Я стверджую: тільки якісної практики.
Власне висловлення ЗНО з української – дуже чітко визначене завдання. І писати його варто як за покликом своєї уяви, так і за чіткими правилами, певними умовами, які вам пропонують. Для кращого розуміння принципів твору ЗНО та особливостей його оцінювання розгляньте основні числа, що стосуються цього завдання.
Твір на ЗНО в цифрах
1
година, зазвичай, іде на написання твору ЗНО. Проте для кожного – це індивідуально.
1,5 – 2
сторінки зошита в лінійку займає стандартний твір ЗНО на 200 слів. Але це ще залежить від почерку.
2
приклади має містити твір ЗНО: один – з літератури АБО інших видів мистецтв другий – з історії АБО особистого життя.
2-3
аргументи має бути наведено в творі ЗНО (що дорівнює 2-3 абзацам основної частини).
19%
загального балу ЗНО з української мови та літератури складатиме твір.
20
– максимальна кількість балів, яку можна отримати за твір. Ця оцінка містить:
2 бали за вправно сформульовану тезу;
2 бали за 2-3 доречні аргументи, що не повторюють один одного;
2 бали за хороший приклад з літератури АБО інших видів мистецтв;
2 бали за гарний приклад з історії АБО особистого життя;
2 бали за логічність твору (правильний розподіл на абзаци, вставні слова тощо);
2 бали за вправно сформульовані висновки;
4 бали за грамотність (правопис і розділові знаки):
4 бали- 0-1 помилка,
3 бали – 2-6 помилок,
2 бали – 7-11 помилок,
1 бал – 12-16 помилок,
0 балів – 17 і більше;
4 бали за дотримання стилістичних і граматичних норм, правил милозвучності:
4 бали- 0-1 помилка,
3 бали – 2-4 помилки,
2 бали – 5-7 помилок,
1 бал – 8-10 помилок,
0 балів – 11 і більше;
100
слів має бути у творі, щоб його перевірили.
200-250
– бажана кількість слів власного висловлення. Менше – нерозкрита тема, більше – кількість помилок теж зростає.
Як вам такі підрахунки? Саме такі фактичні дані варто знати перед тим, як починати готуватися до написання власних висловлювань для ЗНО. А найголовніше – практикуватись! Бажаю натхнення вам у будь-якій творчості
→ Словник синонімів Караванського
→ Книга про стилістику: Борис Антоненко-Давидович “Як ми говоримо”
Спеціальні слова й вирази у творі – роздумі
Теза |
Я думаю… |
|
Я вважаю… |
|
Мені здається, що…. |
|
На мою думку…. |
|
На моє переконання…. |
|
Моя точка зору на цю проблему така: |
|
Я цілковито згоден із тезою, запропонованою для твору |
|
Я підтримую ( не підтримує, частково підтримую) думку, висловлену в назві твору |
|
Мені здається, теза, запропонована для роздуму, помилкова |
|
Я хотів би довести протилежне твердження… Спростувати твердження… |
|
На можу погодитись з думкою, яка звучить у назві твору |
Аргументи |
Я так вважаю, тому що…. |
|
Чому я так думаю? Тому що… |
|
Аргументом на користь моєї думки може бути те, що… |
|
Довести своє твердження я можу такими аргументами:по – перше, … по- друге… |
|
На користь моєї думки можу навести такі аргументи: |
|
Моє переконання ґрунтується на тому, що… |
|
Хоч моя думка, можливо, видається дивною, спробую переконати вас такими аргументами… |
Приклади |
Скарбниця світової (української) літератури дає багато прикладів щодо порушеної проблеми. Так, … |
|
На згадку приходить герой… |
|
У зв’язку з порушеною проблемою хочеться згадати твір… |
|
Яскравим прикладом саме такого розуміння… особисто для мене є твір… |
|
Проблема… є дуже актуальною, тому багато прикладів її розв’язання дає нам саме життя. |
|
Говорячи про…, не можна не згадати… |
|
Повертаючись до думки про…, можу навести такий приклад:… |
|
Як я вже зазначав,… Щодо цього яскравим прикладом є образ… з твору… |
|
Тема мого роздуму порушується у творі… Там… |
|
Найкращою ілюстрацією такого розуміння проблеми є герой… з твору… |
|
Історія також дає багато прикладів…. Один із них… |
|
Згадаймо постать видатного…. Захоплює його… |
|
Хоча мій власний життєвий досвід ще порівняно малий, можу сказати, що… |
|
Хочу навести приклад із власного життя… |
Висновок |
Отже, можна дійти висновку, що… |
|
Підсумовуючи, можна зазначити:… |
|
Таким чином, можна зробити висновок, що… |
|
Отже, бачимо, що… |
|
На завершення свого роздуму підсумую: |
Вирази для зв’язку думок |
По – перше, по- друге, Повертаючись до думки про…, хочу зазначити, що… Як я вже стверджував,…Як уже зазначалося,…Як можна побачити,… |
Звертаємо увагу, що вирази для зв’язку думок не є закріпленими за певною частиною твору. Наявність їх впливає на кількість балів за логічність твору, отож вони необхідні. Оптимальний варіант використання їх – в аргументах і прикладах. Важливо, щоб студенти серйозно поставилися до запропонованих конструкцій. Якщо, наприклад, у висновку написати «Я думаю», можна втратити 1 бал, оскільки цей вираз доцільно використовувати у формулювання тези.
3. Виклад матеріалу лекції
План дій для формулювання тези
План дій для формулювання аргументів
План дій для наведення прикладів
4. Перевірити, чи приклади справді стосуються вашої тези й аргументів.
5. Не забути про обов’язкові вирази, потрібні для наведення прикладів
План дій для формулювання висновку
4. Пошукова робота студентів. Підбірка цитат до творів.
5. Домашнє завдання. Написати власне висловлення на тему: «Багатством живиться лише тіло. А душу звеселяє споріднена праця» (Г.Сковорода)
Список використаної літератури
2. Білецька О.Українська мова. Зразки висловлювань на дискусійну тему. – Тернопіль: Підручники й посібники, 2010. – 128 с.
3.ГДІ.Тестування. Українська мова/ Автор: Н.В. Невінчана. – К.: Майстер – клас, 2006. – 240 с.
4. Ганна Швець. Як писати твір – роздум // Журнал «Дивослово» № 2(659) 2012р. «Готуємось до ЗНО»
5. Дубчак О.П.. Українська мова та література. Збірник тестових завдань. ЗНО – 2011. – К.:. Генеза, 2011. – 334 с.
6. Китаев Н.Н. Критерии оценки ученических сочинений [учебная книга] / Н.Н. Китаев. – М.: Радуга, 1961. – 153 с.
7. Мельничайко В.Я. Українська мова. Письмовий екзамен. Як уникнути помилок: [навчальна книга] / В.Я. Мельничайко. – Тернопіль: Богдан, 1998. – 64 с.
8. Практикум з методики навчання української мови/ [колектив авторів за ред. М.І. Пентилюк, С.О. Караман, О.В. Караман, О.М. Горюшкіна, А.В.Нікітіна, І.В. Гайдаєнко, Т.Г. Окуневич, З.П. Бакум, Н.М. Дика]; - К.: Ленвіт, 2003, - 302 с.
9.Програма для загальноосвітніх навчальних закладів/ Українська мова 5-12 класи/ за ред. Л.В. Скуратівського // К.: Перун, 2005. – 157 с.
10. Щурова Т.В. ЗНО. Готуємось до творчого завдання з української мови та літератури. – Х.: Українська книжкова мережа, 2010. – 64 с.
11. Яремчук Н. Типи помилок в усному та писемному мовленні учнів 5-11 кл.// Наталя Яремчук // Рідна школа. – 2001. - № 10. – С. 66 – 68.