СКЛАДНА СИНТАКСИЧНА КОНСТРУКЦІЯ (СКЛАДНЕ БАГАТОКОМПОНЕНТНЕ РЕЧЕННЯ)
1В
Списати, визначити частини мови, синтаксично розібрати.
-
Спартак дізнався від неї, що прибула нова партія полонених, і серед них є кілька студентів .
-
Ласкаво слухало небо простосердечну молитву, добродушно хмурився Бескид, а вітер, пролітаючи далі, старанно вичісував трави на полонині, як мати дитячу головку.
-
Віяло теплими пахощами з луків, десь далеко лунав спів, співали дівчата, сміялися
хлопці, награвала гармонія тихої літньої ночі.
-
Притихли далі охололі, і висвист птичого крила
затих над хвилею і в полі, і небо падає поволі в холодній краплі із весла.
-
Я босоніж іду, щоб землі дорогої тепло, наче
струмінь палкий, прямо в серце до мене текло, щоб довіку мене зігрівало святе відчуття, що лиш рідна земля може дати нам силу життя.
-
Людей пильнує правда у житті, брехня жене у нетрі непролазні, де повзають гидкі
отруйні плазні; а звідтіля вернутись то путі людина може тільки чесна, сміла,
в якої совість ще не заніміла!
2В
Списати, визначити частини мови, синтаксично розібрати.
-
Виходиш із лісу — в голову тобі цілять сонячні стріли, спека оповиває твоє тіло, в'ялить думки, і ти стаєш її безвольним бранцем.
-
Дивишся вгору — світло заливає очі, сліпить; опустиш погляд на землю — відбите від землі, воно теж починає різати зір, і ти примружуєшся, кліпаєш...
-
Минає літо, осінь вже бреде, лісів багрець торкнувся вересневий, і пахне чебрецем, і листя де-не-де, кружляючи, лягає під дерева.
-
Серце в нього щеміло, немов хто стискав його в жмені, однак він не міг спинити бажання хоч раз у житті зазнати того щастя.
-
Хтось нараяв їй писати у військкомат, і вона написала, й через два тижні надійшло їй пояснення, що податки з неї стягнено неправильно, оскільки вона солдатська жона і солдатська мати і має право на пільги, й що військкомат поклопочеться за неї.
-
Як швидко минають дні, коли в людини є хліб і вода, і як повільно течуть вони, коли немає ні ковтка води.
3В
Списати, визначити частини мови, синтаксично розібрати.
-
Недарма деякі люди життя своє присвячують, щоб вибудувати й дослідити своє генеалогічне дерево, бо людина — єдина істота, яка має відчуття історії, і коли відчуття в ній згасає, вона морально дичавіє.
-
Дитина — дзеркало родини; як у краплі води відбивається сонце, так у дітях відбивається моральна чистота матері і батька.
-
Як мала у тебе сила, то з гуртом єднайся ти: вкупі більше зробиш діла, швидше дійдеш до мети.
-
Щастя дурно не дається: тільки той його придбає, хто за його в бої б'ється.
-
Не може кермувати той людьми, хто сам не бачить шляху із пітьми, не може дати волю той народу, хто душу закував у темноту.
-
Невдача мовби примирила нас з тими, від кого ми досі уперто намагалися відірватись: беремося тепер спільно обмірковувати становище, в яке тут разом потрапили .
4В
Списати, визначити частини мови, синтаксично розібрати.
-
Я подумав: як то добре отако вірити в когось, покластися на когось, але все те до пори, бо надходить час, і ти мусиш узяти на себе всю відповідальність не тільки за власне життя, а й за життя інших, близьких, а часом і не близьких людей та справи.
-
Але землю вкриває асфальт і бетон, небо затягується димами і ревом моторів, і кудись шалено, в метушливій тривозі летить життя, засмоктує і не залишає тієї чистої години для душі, коли можна замислитись над собою і подумати про головне.
-
Гудуть два бубни, ухкають брязкальцями, рвуться на скрипках струни, зубатий рубель гризе качалку, заслінка деренчить, жалібно дзвенить під ногами, — танцюють дерева, хилитаються з боку на бік хати, танцюють цигани, танцює ведмідь з кільцем у носі, а козак іде видрібця, а козак притупує, відтак зриває з голови шапку і летить, неначе шуліка, по колу, перекидається в повітрі, б'є ногами та долонями по землі, аж курява встає.
-
Не китайкою покрились козацькії очі, не вмили біле личко слізоньки дівочі: орел вийняв карі очі на чужому полі, біле личко вовки з’їли.
-
А наді мною вечір жменями засіває зорі, а біля мене арфами бринять підморожені верби, а під ногами голубі тіні бавляться з снігом.
-
Я світ сприймаю оком, бо лінію і цвіт люблю, бо рала промінні глибоко урізались в мою ріллю.
5В
Списати, визначити частини мови, синтаксично розібрати.
-
Словники, що побачать світ згодом, внесуть до своїх списків ті слова, що народжуються на наших очах, пройдуть випробування життям і займуть своє місце в мові.
-
Щоб там не було, які б не були зараз чи в майбутньому труднощі, яким би несподіваним і підступним не був ворожий удар, ніколи ворогу не перемогти нас, ніколи!
-
Думою тугу розвію, щоб був я завжди такий, яким мене мати вродила й благословила в світи.
-
Нехай не знає втоми та рука, Що добре зерно в добру землю сіє, Що зневажає чорні суховії І щедра, як напровесні ріка.
-
Якщо не можна вітер змалювати, прозорий вітер на ясному тлі, – змалюй дуби, могутні і крислаті, котрі од вітру гнуться до землі.
-
Забіліли сади лебединими зграями, снить зелена земля урожаями, а блакить аж напнулась вітрилами над мінливими небосхилами, над просторами, над дорогами, що у даль лягли за порогами, що овіяні щедро веснами та ще мріями пречудесними.
6В
Списати, визначити частини мови, синтаксично розібрати.
-
Повний місяць стояв над степом, через нього перепливали легкі хмарки, і здавалося, що місяць котився морем, занурюючись у шумовиння.
-
Земля довкола - і на галявині, і попід деревами - була, правда, ще зовсім біла, наче сніжна, але то щедро і рясно визоріло першим весняним цвітінням : буйно квітував пролісок.
-
Сьогодні груша розцвіла рясна, і в веснянім я чую повороті : іде, надходить людська весна !
-
День і ніч стугоніли під вікнами ковані колеса возів, коні кресали копитами іскри, від ходи танків хата тремтіла, і мати боялася, щоб оселя не сповзла з пагорба.
-
Букет півоній, які мати несла в руці, поширював п'янкий запах - власне, в руках її наче вигойдувався букет тонких пахощів.
-
В темряві подеколи траплялись ягоди, вони проходили мимо дивною сповільненою ходою, і їм здавалося, що вони ступали по дні великої прозорої річки.
7В
Списати, визначити частини мови, синтаксично розібрати.
-
І хоч зараз гудки вже відмінено, проте Віруньці й досі вони часом озиваються в душі, адже під спів цих гудків привело її кохання на Зачіплянку.
-
А в цей час наді мною твориться диво: хтось невидимий смичком провів по синьому піднебессі, по білих хмарах, і вони забриніли, як скрипки.
-
Коні чвалають по калюжах, у повітрі свіжа вологість, де-не-де блимають далекі вогники.
-
Про себе мати не згадала, і відколи я знаю її, вона найменше турбувалася собою і зверталася до таємних сил лише тоді, коли вже дуже в'їдалась у тіло чи кістки якась недуга, яку мати відганяла у нетрі, болота, у безвість, бо треба було ділечко робити.
-
Як швидко минають дні, коли в людини є хліб і вода, і як повільно течуть вони, коли немає ні ковтка води.
-
Стародавня Ольвія давно їх цікавить обох, давно їм хочеться досліджувати, розкопувати її, занесену пісками, щоб дізнатись, чому вона загинула, чому люди покинули її.
8В
Списати, визначити частини мови, синтаксично розібрати.
-
Сумно і смутно людині, коли висихає і сліпне уява, коли, обертаючись до найдорожчих джерел дитинства та юнацтва, нічого не бачить вона дорогого, небуденного; ніщо не гріє її, не будить радості ані людяного суму.
-
І стало легше дихати, і серце забилось радісно у молодих, ще дужих грудях, і шлях йому прослався, найлегший шлях, додому, на Україну, між люд простий, трудящий та нелукавий; і не було такої сили в світі, яка б його спинила на цім шляху.
-
Твоя душа за мною не жалкує, а тільки серце вражене сумує, і жаль тобі, що ти мене кохаєш.
-
І марили айстри в розкішнім півсні про трави шовкові, про сонячні дні, – і в мріях ввижалась їм казка ясна, де квіти не в’януть, де вічна весна.
-
Сидячи, Галатин задрімав, а коли розплющив очі – вже зовсім розвиднілось і страва парувала на столі.
-
Усі погляди схрестилися на ньому, а він мовби й не помічав нічого, лежав і дивився на далекий обрій, що плив у легкому мареві, на дівчину, яка сапала картоплю, прикривши від сонця обличчя химерним капелюшком.
9В
Списати, визначити частини мови, синтаксично розібрати.
-
Лиш, тоді, як танкісти промчаться по полю і сурма зарокоче в поході з полками, устають, щоб побачить, і стогнуть від болю, і шаблі-гартуванці дзвенять під руками.
-
З дідового оповідання він зрозумів, що приїхав начальник будівництва інженер Набатов, прізвище якого недавно згадувалося в урядовій постанові, і від того вчорашня поразка на іспиті ще дужче загострювала тривогу.
-
Мені хотілося відповісти, що розумію, що я завжди любив ці лермонтовські вірші, але й слова не мовив, бо збагнув, що для Віктора ці вірші важили значно більше, що вони супроводжували його завжди, що він бачив у них щось таке, чого, можливо, мені не побачити.
-
То був мовчазний, суворий чоловік, і коли Миколина мама сказала якось, що хоче кудись поїхати у справі, він відповів, що машина призначена зовсім не для цього.
-
Ніхто з хлопців її не знав, а вона мовчала, не відаючи до кінця, що й до чого, бо коли б відала, то, мабуть, сказала б, що її батько — мельник з Пізнього, що вони недавнечко вернулися з міста, поселились на Басовім Куті.
-
І в епіцентрі логіки і стресу, де все змішалось – рідне і чуже, цінує розум вигуки прогресу, душа скарби прадавні стереже.