Корекційне заняття.
Підготувала вчитель – дефектолог Ірина Куличева.
Лексична тема:Весняні квіти.
Мета: Знайомити дітей з першими весняними квітами. Вчити
дітей узагальнювати поняття «квіти». Вчити уважно слухати та відгадувати загадки, розвивати мовлення, узгоджувати слова у множині. Закріпити поняття який, яка, яке. Розвивати увагу, пам`ять, мислення. Виховувати бережливе ставлення до природи.
Словник: квіти, весняні, кульбабка, тюльпан, барвінок, яскраві, казкова.
Хід заняття.
Привітання.
Дефектолог : Доброго ранку, дівчатка та хлоп’ята.
Радо всіх я вас вітаю! Щиро всім добра бажаю!
Доброго ранку, Сонечко! Сонечко, а де ти було?
З ким мандрувало? І за чим спостерігало?
Кого довелося зустріти і теплом своїм зігріти?
Сонечко: Я мандрувало по всьому світу. А зустріло я таку красуню. Хто це ? Вгадайте самі:
Де вона проходить – там травиця сходить,
Квіти розквітають, солов’ї співають!
Дефектолог: Так це ж Весна. Діти, Сонечко зустрілось з Весною. Весна вступила в свої права і як би не злилась Зима – її час закінчився! Про Весну кажуть: весела, зелена, сонячна, яскрава, казкова, чарівна, барвиста, святкова, квітуча.
Сонечко, а як ти гадаєш: чому на неї кажуть «квітуча»?
Сонечко: Де я пригрію – квітка розквітає, сніги зійшли,
Людей весна так вітає, щоб красу побачити змогли.
Я багато спостерігаю за весняними квітами. Подивіться які вони гарні. Сьогодні, малята, я розкажу вам про квіти, які розквітають навесні. Найпершими від снігу вибираються до нас білосніжні підсніжники, не хочуть ховатися і синьоокі проліски, вони наче увібрали всю блакить неба. Радіють сонцю навесні кольорові крокуси, наповнюють усе навколо ярким ароматом тюльпани. Тендітні кульбабки причепурилися в траві наче маленькі сонечка, але варто трішки зачекати і яскраво жовте забарвлення перетворюється на
легкі білі парашутики. Барвінок радісно підняв свою голівку догори. Гордо підняв голову нарцис, майорять і райдужні гіацинти. У затінку нахиляються до нас дзвіночки конвалії.
Дефектолог: Сонечко, а давай ми з тобою пограємо та дізнаємось:
Чи всі квіти знають діти?
Загадки:
Які квіти з’являються першими з під снігу: низенькі, блакитні, мають
вузенькі листочки, ростуть у лісі. Яка це квітка?
Сонечко: Я знаю, знаю! Це пролісок. І він лісовий.
Вихователь: Жовті, яскраві, схожі на великі зірочки, ростуть в саду. А це
яка квітка?
Сонечко: А це нарцис! Він садовий.
Вихователь: Ароматна квітка білого кольору, на тоненькому стеблі має
багато білих дзвоників, росте у лісах. Яка це квітка?
Сонечко: Це квітка конвалія. Вона лісова квітка.
Дефектолог: Квіточки схожі на маленькі жовті кульки, які вдень
відкриваються, а ввечері закриваються, ростуть на лузі. Яка
це квітка?
Сонечко: Жовті, жовті кульки – це кульбабка і вона лугова квітка.
Вихователь: Сонечко, а як ми скажемо про квіти коли їх багато?
Д/г « Один – багато»
підсніжник – багато підсніжників
пролісок – багато пролісків
нарцис – багато нарцисів
тюльпан – багато тюльпанів
барвінок – багато барвінку
фіалка – багато фіалок
конвалія – багато конвалій
кульбабка – багато кульбаб
гіацинт – багато гіацинтів
крокус – багато крокусів
Дефектолог: Давайте разом будемо промовляти чистомовки та пригадаємо: якого кольору весняні квіти.
Вправа: «Чистомовки»
си-си-си – жовті нарциси
алія-алія-алія – біла конвалія
пан-пан-пан – жовтий тюльпан
сок-сок-сок – блакитний пролісок
кус-кус-кус – рожевий крокус
аба-аба-аба – жовта кульбаба
ник-ник-ник – білий підсніжник
Сонечко: А ще я знаю цікаву, загадку про квіти.
Загадка:
Навесні вони зростають, білі сукні одягають.
Їх збирають малюки, плетуть віночки залюбки!... (кульбабка)
Розповідь про кульбабку:
Кульбаба – одна із перших з’являється навесні.
Немов жовте сонечко в зеленій траві.
У яскравий сонячний день золота квіточка.
Сильний вітер дме, пелюстки несе.
З білою кулею пухнастою красувалась в полі чистому
Ти на кульку подуй злегка – була кулька і нема.
Давайте з вами виконаємо дихальну вправу.
Дихальна вправа:
У яскравого сонечка
В травах квітня донечка.
Запашна в неї шапка
А ім’я її – кульбабка. ( діти дмухають на долоньку..)
Сонечко: А ще я хочу дізнатися: чи знаєте ви для чого потрібні квіти?
Дефектолог: Щоб ними милуватися.
Сонечко: А ще для чого вони потрібні?
Дефектолог: Щоб їх всім дарувати.
Сонечко: А ще, а ще?
Дефектолог: Щоб навкруги приємний аромат був, а ще щоб прикрашали
природу.
Дякую тобі, Сонечко, що ти до нас завітало. Ми дізналися
багато цікавого про весняні квіти.
Дефектолог До побачення
Сонечко: До побачення