Корисні пристрої і їх роль у житті сучасної людини

Про матеріал
Тема : Корисні пристрої і їх роль у житті сучасної людини 8 клас Мета: • удосконалювати навички вживання майбутнього часу в англійській мові ; • розвивати вміння аудіювати текст, ігноруючи незнайомі слова; • розвивати вміння читати текст, розпізнаючи граматичні явища; • виховувати в учнів почуття відповідальності . Обладнання: • картинки із зображенням сучасних пристроїв; • картки із завданнями; • запис тексту носієм мови; • слайдова програма до уроку.
Перегляд файлу

                            Урок англійської мови у 8 класі 

 

 

                                                          Вчитель англійської мови вищої категорії

                                                          Камінська-Клецкова Яніна Юріївна

                                                          НВК « Ерудит»  м. Київ

 

 

Тема : Корисні пристрої і їх роль у житті сучасної людини

Мета:

  • удосконалювати навички вживання майбутнього часу в англійській мові ;
  • розвивати вміння аудіювати текст, ігноруючи незнайомі слова;
  • розвивати вміння читати текст, розпізнаючи граматичні явища;
  • виховувати в учнів почуття відповідальності .

Обладнання:

  • картинки із зображенням сучасних пристроїв;
  • картки із завданнями;
  • запис тексту носієм мови;
  • слайдова програма до уроку.

 

                                                     Хід уроку

 

  I  Вступна частина уроку

     1. Привітання

     2. Уведення в іншомовну атмосферу. Повідомлення теми та мети уроку.

II Основна частина уроку

 

  1. Учитель демонструє  відеосюжети, в яких учні з інших класів розповідають про пристрої, якими вони користуються. Учні повинні здогадатися, про який пристрій  йдеться мова.

 

  1. Учитель пропонує :

 

Label the photos with words from the list below. Which devices are not illustrated?

                  

   Electronic devices: camcorder, digital photo frame , digital radio, ebook reader, games console , HD TV, hard disk recorder , MP3 player, notebook , satnav , satellite TV, smartphone , tablet PC

 

  1. Удосконалюємо вживання лексики:

Complete the sentences with the words below

 

Ebook reader , hard disk recorder , HD TV , notebook , satellite TV, smartphone

 

  1. I can carry hundreds of books around with me on my … and I don’t need a bag!
  2. We can record over 100 hours of television programmes on our … .
  3. We’ve got … at home. There’s a choice of more than 100 channels!
  4. My dad takes his … with him on the train so that he can work.
  5. I can do anything on my … -  play music, record videos, send emails – and make phone calls of course!
  6. The picture on our new … is amazingly clear.

 

  1. Проведення аудіювання

 

Listen to the text and complete the sentences.

  1.      There are more … in Britain than people.
  2.     People use SMS language to … time.
  3.      Some adults worry that SMS language isn’t … for spelling.
  4.     Melissa Thompson was 10 seconds … than the previous champion.
  5.      She didn’t use … during the competition.

 

According to a recent report, people in Britain spend more time texting than those in most other European countries. There are 60 million people in Britain, but over 70 million mobile phones in use. And these phones send 11 million texts an hour!

     Most people now understand the language of texting- or SMS language- with its numbers and missing letters. It is easier than writing whole words, and it saves time. Many people think this will be bad for the English language, but research shows that young people can still spell properly when they need to.

     27-year-old Melissa Thompson from Manchester in Britain said she was feeling ‘gr8’ when she became the world’s fastest texter. The new champion beat the previous record by almost 10 seconds. She had to write, ‘The razortoothed piranhas of the genera Serrasaimus and Pygocentrus are the most ferocious freshwater fish in the world. In reality they seldom attack a human.’ It only took her 25.94 seconds. And as you can see, there is no SMS language in those two sentences. Try it yourself and see how quickly you can do it!   

 

5. Учитель пропонує:
Describe what is happening in the picture. Use words below to help you.

Go windsurfing        Jetty      Film(V)        Stand       Watch

 

  1. Вивчаємо граматику:

 Learn This!

We use will for

1.  predictions, especially after I(don`t) think…

I think she`ll pass all her exams.

2. Offers and promises.

I`ll lend you my umbrella.

I won`t come home late.

3. decisions that you make while you are speaking.

She isn`t answering  her mobile. I`ll text her.

4.predictions, especially when they`re based on what we can see.

Look at that black cloud . It`s going to rain!

4. intentions.

I`m going to work hard next term.

 

6. Write predictions about technology in ten years` time. Use I think…or I don`t think…

      1) all classrooms/have ebook readers

   I think all classrooms will have ebook readers.

      2) televisions/ be very small

      3) ebook readers/ be very expensive

      4) all computers/ be wireless

      5) people/ use paper

      6) watches/ include intermedia players

7.  Think of offers or promises for the problems below. Use I`ll…

      1) My MP3 player is broken.

      2) I need  to text my friend, but I left my mobile at   home.

      3) I want to read, but my ebook reader is broken.

      4) I`m going to miss my favorite TV programme tonight.

 

8. Grammar Builder
Will and going to

Match sentences 1-5 with decisions a-e.

 

  1) `Look! Tom`s winnings the race!`

  2) ` What would you like to drink, madam?`

  3) `My satnav is on the back seat of the car.`

  4) ` The camera isn`t working.`

  5) ` I`m getting bored with these video games.`

 

  1.      ` Oh,yes! I`ll take a photo of him.`
  2.     `I`ll buy you some new ones.`
  3.      `I`ll have a coffe, please.`
  4.     `I`ll use my mobile instead.`
  5.      `I`ll pass it to you.`

9. Complete the dialogue. Use will or going to and the verbs in brackets.

Jack-     I             (see) the new Zac Efron film this evening. Would you like to come?

Vicky-   I`d love to , but haven`t got any money.

 Jack-   Don`t worry. I           (lend) you some.

 Vicky-  Really? Great!          (Jason/come) too?

  Jack-   No, he       (play) basketball at the sports centre. 

 Vicky-   Ok,I             (phone) my mum and tell her.

                How          (you/get) home after the film?

  Jack-    My dad          (pick) me up. I`m sure he        (give) you a lift home too.

  Vicky- Cool!

10. EXAM STRATEGY

 

When completing a true/false task,  read the given statement and the text carefully.  Next,  underline the parts of the text that contain useful information.  Remember to rely only on the information given in the text,  not on your general knowledge.

Complete the text with appropriate words.

 

Read the text. Are the sentences true or false?

  1. The vacuum cleaner is part of the shoe.
  2. People spend nearly 90 hours a year doing housework.
  3. Doctors are worried that the shoes will be bad for your back.
  4. The writer doesn’t know where the shoes will store the dirt.
  5. The writer thinks the shoes are very fashionable.

 

VACUUM SHOES

They may look …  ski boots,  but they are in fact a new concept from Indonesian designer Adika Titut Triyugo.  They are called Foki vacuum shoes and they have a built-in vacuum cleaner that sucks up dust as you walk around your house.

 

 According… research,  on average we spend almost 90 hours every year vacuuming the house.  Furthermore,  doctors say … vacuuming the floor with a traditional vacuum cleaner is bad for your back.  The designer claims that vacuuming with the Foki shoes requires no extra effort and saves time.  You just put them… in the morning and by the end… the day,  your floors and carpets will be clean!

 

 It isn't absolutely clear… long the batteries will last, or how noisy the shoes will be.  Other questions that spring to mind are:  will you be able … lift your feet off the ground easy while the shoes are sucking,  and where will  they store… dirt?  (Possibly in your socks?)

 

  The shoes are certainly not going to win any fashion awards - most people won't want to wear them when they answer the door-but they might make housework much easier… quicker!

III  Заключна частина уроку

 

  1. Домашнє завдання

•  учням з високим рівнем досягнення :

Write an article about what electronic devices you use most in your life for the school magazine.

 

• учням з іншими рівнями досягнення :

 

INTERNET  RESEARCH .Choose one of the inventions from the box and find out about it using the Internet.  Answer the questions.

 

  Aeroplane, ballpoint pen, car, jeans, radio, light bulb, telephone, television, train, velcro

 

  •          1 Who invented it? 

 

 

  •          2 When did they invent it? 

 

 

  •          3 Why was it an important invention?

 

 

  2. Підбиття підсумків уроку.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
19 січня
Переглядів
110
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку