Тема: Королівство Руське Галицько-Волинська держава в період піднесення
та стабілізації друга половина ХІІІ ст.
Мета: сформувати уявлення про Галицько – Волинську державу, як спадкоємицю традицій Руси України, показати роль Данила Галицького в процесі державотворення, висвітлити засади його внутрішньої і зовнішньої політики, аналізувати історичні факти і події, оцінювати їх значення, визначати роль особистості в історичному процесі, виховувати повагу до історичного минулого.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник з історії України, атлас, карта Королівство Руське
Галицько -Волинська держава період піднесення.
Основні терміни і поняття: Королівство Руське, намісник Куремсу,
полководець Бурундай, хан Берке.
Дати: 17 серпня1245р., 1253р.,1254-1255р., літо1258р.,1264р., 1279р.,1289р.,
1267-1269р..
Очікувані результати: учні зможуть уявити Галицько-Волинську державу
часів Данила Галицького, зрозуміють його
внутрішню і зовнішню політику, прослідкують, що
Галицько- Волинська держава стала спадкоємицею
Руси - України, проаналізують процес об’єднання
земель навколо Галицько-Волинської держави,
зможуть характеризувати представників Галичини і
Волині після смерті Данила Галицького.
Структура уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Робота з картками
ІІІ. Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу
На уроці продовжуємо вивчення історії Галицько – Волинської держави, уявимо якою вона була при князю Данилу, які державотворчі процеси відбулися, його внутрішня і зовнішня політика, як наслідники Данила Галицького розбудовували Галицько –Волинську державу, що перейшла їм у спадок.
1. Відновлення Галицько-Волинської держави. Історичний портрет Данила.
2. Боротьба проти монгольської зверхності
а) «О, лихіше лиха честь татарська»
б) союзники Данила у боротьбі з монголами
в) зміцнення міст і реорганізація війська
г) утворення Королівства Руського
3. Спільний похід з монголами на Литву і Польщу, непокора загарбникам містян Холма.
4. Лев Данилович і Володимир Василькович – наслідники Королівства Руського
а) Василько 1264р.-1269р.,
б) енергійний і войовничий Лев І 1264р.-1301 р.
в) перебування при владі Володимира Васильковича 1269р.-1288р.
г) волинський князь Мстислав 1289р.-1292р.
Епіграф: «Він бо кинувся був на поганих
як той лев,
сердитий же був, як та рись,
і губив їх, як той крокодил,
і переходив землю їх, як той орел,
а хоробрий був, як той тигр-
бо він ревно наслідував
предка свого Мономаха…»
історичне джерело.
Методичний коментар вчителя.
Походи монголо-татар завдали шкоди Галицько-Волинській державі. Першочерговим завданням князя Данила було розбудувати міста і господарство земель відновлювати єдність держави.
Повідомлення учня: історичний портрет Данила Романовича.
Слово вчителя.
Галицькі бояри не хотіли утвердження Данила, як князя. Вони підтримують на престол Ростислава сина Михайла Всеволодовича. 17 серпня1245 рік біля міста Ярослав відбувся бій між Данилом і Ростиславом, останньому допомагають військові сили Угорщини і Польщі ( ст. 52, підручника, картина, карта). Данило у цій битві показав своє військове мистецтво, талант полководця, рішучість, вміння керувати військом. Таким чином, перемога Данила сприяла відновленню єдності Галицько-Волинської держави.
2.Перемога під Ярославом зміцнила владу Данила, але князівство опинилося під загрозою монгольської навали. У 1245р. хан Батий наказав Данилу: « Віддай Галич!» Що ж робить Данило? Змушений ціною принижень і визнанням залежності від хана утримати князівський стіл.
Повідомлення учня про приїзд Данила у Золоту Орду.
Ці події описані у творі А. Хижняка Данило Галицький.
Запитання до учнів: Як ви вважаєте, така поведінка Данила це вияв мудрості чи боягузтва?
Відповіді учнів
Підсумок вчителя. Таким чином, зважлива політика Данила зберегла цілість держави і не впустила монгольських баскаків на рідні землі. Князь отримав перепочинок для підготовки до збройної боротьби з Ордою.
Учні об’єднуються у дві групи. Робота з підручником « Мозковий штурм»
Ст.93 , 1гр. Хто був союзником Данила у боротьбі з монголами?
2 гр. Які реформи проводить Данило для зміцнення держави?
Відповіді учнів.
Коментар вчителя. Літописець справедливо порівнює князя Данила з Соломоном. Данило зібрав усі землі, що ними володів Роман Мстиславович, створив із них за допомогою Василька могутню державу, яку поважали сусіди, визнавав Папа Римський. 1253 року Данило Романович без особливих урочистостей коронувався в м. Дорогочині, перетворивши державу на Королівство Руське. Коронація Данила стала важливою подією в історії України. З того часу князівство визнано окремою державою, спадкоємницею Руси –України. Данило не покладався на допомогу Папи Римського, але певні кроки князя прискорили його виступ проти Орди. Приводом до виступу проти Золотої Орди стали прагнення князя підкорити своїй владі Болохівські землі 1254-1255р. (показати на карті), що увійшли до складу Орди після навали на Русь-Україна.
3. Робота з підручником. « Мозковий штурм»
1. гр. ст. 93. 1. Які зміни відбулися у Золотій Орді ?
2. Чим закінчуються перші сутички з монголами?
2. гр. ст. 94. 1. Про що свідчать події літа 1258 р?
2. Чому жителі міст Галицько-Волинської держави
відмовляються коритись розпорядженням монголів?
Коментар вчителя. Монгольські завоювання завдали шкоди Галицько-Волинській державі, Данило знову розпочинає господарське відновлення. Деякі плани князя так і не були здійснені. Але Данило Галицький робить перші кроки на зближення з Литвою, єдиною реальною силою, яка могла допомогти Галицько-Волинській державі у боротьбі з монголо-татарами. Для укріплення союзу старший син Данила, Варно одружився з донькою Литовського князя Міндовга. 1264 р. Данило Романович помирає.
На закріплення відео.
Підсумок учня. Данило Галицький був одним з найвідоміших князів, що відзначився своїми здібностями в політиці, військовій справі управлінні державою. Він зміг приборкати боярську опозицію, відновити єдність, відстояти незалежність держави, що дісталася йому у спадок.
4. Коментар вчителя. Гармонія Романової родини порушилася зі смертю Данила Романовича, почалися міжусобиці. Намітилися дві лінії : Василька і Шварно, а осторонь – старший син Лев. Лев правив у Галичини і, Мстислав – у Теребовлі, Шварно у Холмі ( Робота з картою). Після смерті Данила єдиним правителем Галицько – Волинської держави залишався його брат Василько 1264- 1269рр.
Учням дано опереджувальне завдання: підготувати розповідь про наступників Данила.
Лев І 1264 – 1301 рр. – Галич. Він найталановитіший син Данила. 1269 р. помер Шварно і всі його володіння перейшли до Лева. Підтримує відносини з Польщею, Чехією, Тевтонським орденом. Відносини з Угорщиною зміцнюються. Його ім’я знали в багатьох європейських країнах.
Володимир Василькович 1270 – 1289 рр. – Волинь. Володимир був іншої вдачі ніж Лев. Людина мирна «книжник і великий філософ». Він не брав участь у війнах. Всю увагу зосереджував на будівництві міст, укріплень, церков. Він передавав церквам книги, багато з яких сам переписував. Володимир висококультурна, гуманна, освічена людина. Ще за життя він передав Волинське князівство Мстиславові і заповів роздати незаможним людям свої коштовні речі: посуд, одяг. Зі смертю Володимира закінчився Галицько – Волинський літопис. Багатий на факти характеристики – опис подій.
Мстислав 1289 – 1292 рр. – Волинь. За часів свого правління Мстислав об’єднав Центральну і Східну Волинь. У літописі про Мстислава сказано, що його оточували бояри, старі й молоді, яким він роздавав села і міста. Після його смерті вся Галицько – Волинська держава знову об’єдналася спочатку під владою Лева І, а після його смерті 1301 р. – під владою його сина Юрія.
Коментар вчителя. Друга половина ХІІІ ст. надзвичайно важливий період в історії Галицько-Волинського князівства. За цей період князівство пройшло шлях від найвищого піднесення за часів Данила Галицького до занепаду, коли стало об’єктом зазіхань сусідніх держав. Такий історичний шлях князівства був зумовлений різними причинами, як зовнішніми так і внутрішніми.
IV. Систематизація і узагальнення вивченого.
1.Коли відбулася битва під Ярославом? а) серпень 1245 р., б) серпень 1246 р., в) серпень 1247р.
2. Продовжить речення. Коронація Данила Романовича відбулася… а) 1253р., б) 1254р., в) 1255р.
3. У якому році війська короля Данила вторглися у Болохівські землі?
а) 1252 -1254р., б) 1253-1255р., в) 1254-1255р.
4. Коли відбувся новий похід на Галицько-Волинське князівство під керівництвом монгольського полководця Бурундая? а) літо 1257р., б) літо 1258 р., в) літо 1259 р.
5. Про кого ці слова: « Був князем добрим, хоробрим, мудрим, який спорудив городи многі, і церкви…. І братолюбством він світився…» а) Данило Галицький, б) Лев І, в) Володимир Василькович .
V. Завдання додому, підручник О. Гісем, О. Мартинюк, § 17 , нанести на контурну карту території, які займала Галицько Волинська держав в період її піднесення за правління Данила Романовича і Льва Даниловича, записати в зошит інструкційну картку.
ІНСТРУКЦІЙНА КАРТКА
Хан Батий- новий хан у монголів
намісник Куремсу- особа, яка очолювала військо монголів
Бурундай – полководець монголів.
Додатки.
Данило Романович 1238-1264р.
брат Василько 1264-1269 р.
син Лев І Данилович 1264-1301р.
Володимир Василькович 1269-1288р.
Мстислав Данилович 1289-1292 р.