Козацькому роду нема переводу. Позакласне читання

Про матеріал
Позакласне читання. На уроці діти захищають власні проекти про козаків: зброя, одяг, спосіб життя. І таким чинам усі діти знайомляться із життям козаків. Як підсумок уроку прислів'я про козаків.
Перегляд файлу

Тема: УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. КОЗАЦЬКОМУ РОДУ НЕМА ПЕРЕВОДУ

Мета: закріплювати знання про минуле українського козацтва; вдосконалювати навички мовчазного читання; розвивати зв’язне мовлення,  вміння аналізувати, робити висновки; виховувати повагу до козаків, інтерес до читання.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.
  2. Актуалізація знань учнів

Дихальна гімнастика.

Вправа «Вітер» Сьогодні за вікном вітерець. Давайте спробуємо за допомогою дихання показати різну силу вітру. (Діти вдихають через ніс і видихають повільно нечутно. Знову вдихають і видихають із більшою силою. На останній раз видихаючи промовляють склад «ву»)

Розчитування

- Роз’єднайте слова і прочитайте речення.

Миродукозацькогодіти,земліукраїнськоїцвіт

( Ми роду козацького діти, землі української цвіт.)

б) - Чому ви є роду козацького діти?

в) Читання речення:

- пошепки;                - повільно;

- тихо;                       - швидко;

- голосно;                 - скоромовкою.

Мотивація навчальної діяльності учнів

- Хто такі козаки? (вони боронили народ і рідну українську землю від ворогів)

- Від кого обороняли свою рідну землю? (від турків і татар)

- Які риси характеру були притаманні козаку? (добродушність, безкорисливість, щедрість, щирість, дружелюбність. Особливо козаки цінували власну свободу)

- Що найбільше любили козаки? (свою землю, Україну і волю).

- Де жили козаки? (на Запорізькій Січі)

Гра «Асоціативний кущ»

— Доберіть слова, пов’язані зі словом козак. (Кінь, чайка, оселедець, шабля, захист, воля, січ, вільний, сміливий, мужній, тощо.)

Отже ми з вами пригадали як, де і чому гуртувалися українські козаки-запоріжці.

 

 

 

Релаксація  «Крила»(аудіо запис)

Ви б хотіли помандрувати у ті часи.  Тож закрийте оченята і уявіть, що ви маєте крила . Піднялися високо – високо в небо і бачите усю Україну, свій рідний край. 

Послухай, як струмок  дзвенить,

Як гомонить ліщина.

З тобою всюди, кожну мить

Говорить Україна.

Послухай, як вода шумить –

Дніпро до моря лине, –

З тобою всюди, кожну мить

Говорить Україна.

А тепер погляньте, ось там, у пониззі Дніпра видно Запорізьку Січ. Відкрили оченята.

  1. Повідомлення теми, мети уроку

- Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомитись з життям українських козаків. Ми познайомимося з їх побутом та рисами характеру. Готуючись до сьогоднішнього уроку, група дітей провела величезну роботу. Кожна група готувала до уроку своє завдання. Тож давайте їх послухаємо.

5. Презентація роботи групи дітей.

- 1 група. Спосіб життя козаків.

- 2 група. Одяг козака.

- 3 група. Зброя козака.

6. Фізкультхвилинка рухома.

Гра «Зєднай частини  прислів’я»

Той не козак,... (що боїться собак).

Козак — наче... (орел).

Україна — це козацька... (мати).

Ми з такого роду, що... (любим свободу).

Козак не боїться... (ні тучі, ні грому).

Козак усім народам друг, міцний у нього... (дух).

Козак — слабому... (захисник).  

8 Опрацювання оповідання «Як козаки воювали»

  • Словникова робота. Під час читання цього оповідання вам будуть незнайомі такі стола:

Піші козаки    козаки, які йшли пішком;

Фланг – лівий або правий край військового строю;

Оглобля -  одна з двох жердин, прикріплених кінцями до передньої частини воза

  • Читання вчителем уривку.
  • Дочитування думи учнями самостійно.

10. Первинне закріплення.

Чому запорізьку піхоту вважали найкращою в Європі?

У скільки шеренг шикувалася піхота?

Який був найпоширеніший вид бойового порядку у козаків?

Чим засипали вози козаки під час тривалої облоги?

Скільки козаків у таборі успішно боронилися від татар?

  • Знайди й прочитай:

Як запорізька піхота билася з ворогами?

Що сказано про кінноту козаків?

Яку систему сигналів створили козаки?

Як козаки діяли під час тривалої облоги?

10. Читання віршів, пісень про козаків, що підготували діти.

Додатковим завдання знайти та підготувати вірші, пісні про козаків.

11.  Вікторина знавців козацтва.

- Що означає слово козак? (Вільна людина)

- Кого не пускали в Запорізьку Січ?(жінок)

- Як називали хлопчика, що хотів стати козаком але був ще замалий? (джура)

- Що найбільше шанувалося у козаків?(побратимство)

- Кого козаки вважали своєю заступницею? (Пресвяту Богородицю)

- Як називається вид взуття, який козаки носили вдома? (постоли)

- Що робили козаки коли помічали ворога?

- Як називалися хати в яких жили козаки?(коші або курені)

- Продовжи прислівя «Козацькому роду - »

10. Підсумок уроку.

Вправа «П’ять Я»

— Що важливого ви взяли для себе з уроку?

Користуючись схемою учні відповідають, підводять підсумок своєї роботи на уроці.


Я … 

Повторив

Зацікавився

Дізнався

закріпив


— Діти, не забувайте своєї історії, традиції. Які важкі часи не переживала наша країна, як не намагалися вороги знищити Україну, вона вистояла, набула незалежності і зберегла свої прекрасні традиції. Мабуть, такі справді свята Богородиця захищає нас своїм покривалом.

docx
До підручника
Літературне читання 4 клас (Наумчук М. М., Романюк Н. З.)
Додано
25 березня 2020
Переглядів
2417
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку