Літературне читання 4 клас - Конспекти уроків до підручника О.Я. Савченко - 2018
МУЗИКА ПРИРОДИ У ПОЕЗІЇ ПАВЛА ТИЧИНИ - ВИДАТНІ УКРАЇНСЬКІ ПИСЬМЕННИКИ
Матеріал уроку. Павло Тичина „Хор лісових дзвіночків”, „Сонце і дим”.
Мета. Удосконалювати навички правильного і виразного читання; розвивати образне мислення, зв'язне мовлення; виховувати естетичні почуття, любов до природи.
Обладнання. Аудіозапис пісні „Хор лісових дзвіночків”, картки зі словами.
Хід уроку
І. Підготовка до сприймання нового матеріалу.
1. Вправа на формування уміння розширювати й уточнювати висловлювання.
Гра „Доповни речення”.
Діти збільшують речення, додаючи по одному слову.
Ми співаємо...
2. Гра „Віднови вірш”.
а) Вправи на миттєве сприймання слів.
Слова на картках-блискавках: славна, мила, їсти, горщику, жменьці, пазусі, фартушку.
б) Читання з дошки вірша з пропущеними словами.
Осінь така ..., осінь ... . |
(мила, славна) |
Осінь матусі ... несе: |
(їсти) |
борщик у ..., |
(горщику) |
кашка у ..., |
(жменьці) |
скибка у ..., |
(пазусі) |
грушки в ... . |
(фартушку) |
Учитель в довільному порядку ще раз показує картки-блискавки, а діти знаходять місце слова у вірші, після чого картки прикріплюють на дошку.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
— Ви відновили вірш Павла Тичини „Осінь така мила”. Сьогодні прочитаєте ще два його твори „Хор лісових дзвіночків” і „Сонце і дим”.
III. Опрацювання вірша П. Тичини „Хор лісових дзвіночків”.
1. Словникова робота.
Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом.
2. Читання вірша (мовчки).
— Який настрій створює вірш?
— Хто є героєм вірша?
3. Читання вірша вголос „ланцюжком”.
— Яку картину ви уявляєте, читаючи вірш?
4. Опрацювання змісту вірша.
— Що Дзвіночки славили у своїй пісні? Що вони люблять?
— До чого закликають хмарки? Які побажання висловлюють?
— Які слова у вірші „дзвенять”? А які звучать піднесено? Які — спонукально? Прочитайте.
— Що можна почути і побачити за словами вірша?
— З якою метою Тичина використав повтори у вірші?
5. Виразне читання вірша.
— Прочитайте вірш уголос так, щоб слухачі почули, як співають квіти на лісовій галявині.
6. Слухання пісні „Хор лісових дзвіночків”.
— Чи вдалося автору музики передати почуття поета?
IV. Опрацювання вірша П. Тичини „Сонце і дим”.
1. Слухання вірша, який читає вчитель.
— Від чийого імені ведеться розповідь?
— Яку пору року описав автор?
2. Словникова робота.
Вправа на розширення поля читання. Робота у парі на картках.
3. Повторне читання вірша мовчки.
— Які почуття викликає у вас вірш?
4. Аналіз вірша і вибіркове читання.
— В яку пору дня описано місто?
— Яким видалося місто поету?
— Яким видався автору дим? Прочитайте.
— Прочитайте опис саду.
— Яким здався дим проти сонця?
— Які кольори створюють незвичайність побаченого?
5. Вправи на вдосконалення навичок читання.
а) Читання „буксиром” у парі з сусідом по парті.
б) Гра „Хто швидше?”.
— Знайдіть у вірші прикметники, які поет використав для опису віконець (позолочені), диму (зимній, патлатий, золотисто-рудуватий), саду (синій), світу (молодий).
— Знайдіть у вірші і прочитайте, які дії виконували ми (вийшли, не стрічали), дим (зверта, тане), сад (убрався), гілля (звиса).
в) Читання „Незнайком”.
6. Творча робота на основі прочитаного.
а) Гра „Доповни вірш”.
— Які кольори ви могли б додати у вірш? Зачитайте свої доповнені речення.
б) Словесне малювання.
— Які картини можна намалювати за рядками вірша? Розкажіть.
7. Виразне читання вірша.
— Прочитайте вірш, передаючи захоплення красою зимового ранку.
8. Робота в зошитах (с. 44, завд. 1—5).
V. Підсумок уроку.
— З творчістю якого поета ознайомились на уроці? Що дізналися про нього?
— Яким темам присвячував Павло Григорович Тичина чимало своїх віршів?
— Який із віршів, що читали сьогодні, сподобався більше? Чому?
— Інший український поет Максим Рильський писав про Тичину: „Тичина і пісня — брат і сестра”. Чи погоджуєтесь ви із цим твердженням?