Кризові явища в Римській імперії.

Про матеріал
Розробка уроку допоможе вичтелю у підготовці до уроку. розробка містить історичний диктанат та ряд узагальнюючих таблиць.
Перегляд файлу

Інтегрований курс. Всесвітня історія. Історія України. 6 клас.

 

 

Тема. Кризові явища в Римській імперії.

Мета: сформувати уявлення про життя римської імперії ІІІ – на початку IV ст.; розкрити причини кризових явищ у Римській імперії та вторгнення варварів; розповісти про особливості періоду правління «сенатських» та «солдатських» імператорів; розвивати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки та навички критичного мислення. Характеризувати реформи імператорів Діоклетіана і Константина; виховувати учнів у дусі патріотизму на основі особистого усвідомлення досвіду історії.

Тип уроку:  засвоєння нових знань та вмінь.

Основні поняття: «криза», «колони», «солдатські» та «сенатські» імператори, «варвари».

Основні дати: 284 р. - прихід до влади Діоклетіана; 312 р. - прихід до влади Константина.

Хід уроку

І.  Організаційний момент

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Історичний диктант

1) Як називався центральний майдан Риму? (Форум)

2) На скількох пагорбах розкинувся Рим? (На семи)

3) Як називався водогін? (Акведук)

4) Як називалася підземна каналізація Рима? (Клоака)

5) Що будували на честь переможців-римлян, частіше на початку вулиць? (Тріумфальні арки)

6) Як називався основний одяг римлян? (Туніка)

7) Що носили заможні римляни поверх туніки? (Тогу)

8) Як називалися громадські лазні? (Терми)

9) Що називалося в Римі граматикою? (Середня школа)

10) Як називали раба, який супроводжував учня до вчителя? (Педагог)

ІІІ.  Мотивація навчальної діяльності

Мозковий штурм

  •         Чому Римська імперія в ІІІ ст. н. е. перейшла від завойовницьких походів

до захисту своїх кордонів?

ІV. Вивчення нового матеріалу 

Учитель. У III ст. за сімдесят років в Римі змінилося близько сорока імператорів. Деякі були при владі лише два-три місяці.

1. Криза Римської імперії

Розповідь учителя

Робота з текстом

Римський письменник Колумелла (I ст. н. е.) «збитки від рабів»

Робота з термінами та поняттями

Криза - складне становище, загострення суперечностей.

Інфляція - надмірне збільшення кількості грошей і швидке їх знецінення.

Робота з таблицею, учні заповнюють під час розповіді вчителя

Розповідь учителя про причини кризових явищ у житті Римської імперії.

2. «Солдатські» та «сенатські» імператори

 

«Солдатські» та «сенатські» імператори

Авреліан

Александр Север

Каракалла

Септимій Север

 

 Працюємо з поняттями

 «Сенатські» імператори - імператори, яких проголошував сенат.

 «Солдатські» імператори - імператори, поставлені при владі своїми  легіонами.

3. Реформи Діоклетіана та Константина

Робота з термінами та поняттями

Домінат (у перекладі з латин. - «панування») - форма правління державою, за якої влада імператора є необмеженою, а республіканські органи влади втрачають значення.

Робота з таблицею

Реформи Діоклетіана

Назва реформи

Суть та значення

1.  Адміністративна

 

У 293 р. поділив верховну владу між чотирма правителями - тетрархами. Кожний тетрарх мав свою власну столицю, управляв своїми провінціями.

Поділив імперію на 12 областей, керованих окремими управителями

2.  Фінансова

Упорядкував фінансові справи, знизив ціни

3.  Військова

Посилив боєздатність армії

4.  Політична

Встановив домінат - форму державного управління на основі безмежної влади правителя

5.  Податкова

 

Провів перепис населення, облік усіх орних земель,

садів, виноградників, пасовиськ, щоб ніхто не міг

ухилитися від сплати податків

Реформи Константина

Назва реформи

Суть та значення

1.  Фінансова

Випустив нову золоту монету - «солід». Фінансова

система держави значно поліпшилася, що сприяло

пожвавленню торгівлі, зміцненню економіки

2. Адміністративна

 

Переніс столицю держави на схід, у м. Візантій, що

розташоване на європейському березі Боспора Фракійського, на перехресті торгових шляхів. Пізніше Візантій було перейменовано на Константинополь на честь Константина

3.  Релігійна

Християнство стало державною релігією у 313 р.

V.  Закріплення знань учнів

1. Вставте пропущені слова.

1) У ІІІ ст. н. е. в Римській імперії починаться ... (криза). Рабська праця витіснила працю вільних ремісників та селян, які жили в ... (містах), вимагаючи ... («Хліба та видовищ»). Римські імператори змінювали один одного - це був час, коли імператорів проголошувала армія. Це були ... («солдатські») імператори, а імператорів, яких обирав сенат, називали ... («сенатськими»).

2) У другій половині ІІІ ст. н. е. посилилися набіги ... (варварських) племен. Це були племена ... (готів, галлів, бургундів, сарматів). Римська імперія перейшла від завоювань до ... (оборони).

3. Історичний диктант.

1)  Як називали орендарів у Римській імперії? (Колони)

2)  Як називали людей без майна та праці, що жили на подачки влади? (Пролетарі)

3)  Що вимагали бідні громадиной від влади? («Хліба та видовищ»)

4)  Як називали імператорів, яких обирала армія? («Солдатські»)

5)  Як називали імператорів, яких проголошував сенат? («Сенатські»)

6)  Хто з імператорів зробив всіх вільних жителів імперії громадянами? (Каракалла)

7)  Як називали племена, які нападали на Римську імперію? (Варвари)

8)  Що було побудовано в Британії для захисту кордонів Римської імперії? (Вал Адріана)

9)  Які племена нападали на Римську імперію? (Готи, галли, бургунди, сармати)

10) Як називали себе повстанці в Галлії в 60-х роках ІІІ ст.? (Багауди)

VІ. Домашнє завдання

  1. Опрацювати §52.
  2. Підготувати порівняльну характеристику реформ Діоклетіана та Констянтина.
docx
Додано
11 березня 2019
Переглядів
14368
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку