Мета: розвивати навички виразного читання, пам’ять учнів, естетичні смаки, вміння висловлювати власні судження про значення Батьківщини у житті людини; виховувати патріотичні почуття, любов до художнього слова.
Обладнання: портрет письменника, збірки його творів
Хід уроку
І. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Перевірка домашнього завдання.
1) Розповідь про враження від пісні «Журавлі».
2) Аналіз пісні «Журавлі».
3) Визначення рими та ритму поезії.
(Рими: мій—мій—вирій, кру—умру—зітру, очах—шлях— журавлях.)
Р и т м:
Чути: кру! кру! кру! | — _ | — _ | —
В чужині умру, | |___ _ |_
Закіі море перелечу, | .____ | ._ | ____ .. | .
Крилонька зітру.) | |___ „ |__
4) Повідомлення учнів про журавлів (див. Додаток 1 до уроку 8).
IV. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
1. Складання партитури вірша.
2. Виразне читання вірша Б. Лепкого «Журавлі».
3. Виразне читання вірша «Сину, качки летять».
4. Порівняльна робота.
Учні під керівництвом учителя порівнюють твори:
а) за темою;
б) за головною думкою;
в) за поетичними образами;
г) за художніми засобами;
д) за настроєм, ритмікою.
5. Складання усного твору «Моя думка про значення Батьківщини в житті людини (на основі прочитаного та власних спостережень)».
6. Гра «Згадай прикмети осені».
Олесь Кмітливець разом із козаком Мамаєм вибрали прикмети осені. Які з них ви знаєте, яких дотримуєтесь? Назвіть відомі вам і вашим рідним.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підібрати вірші, етюди про золоту осінь, підготувати виразне читання цих творів; зробити ілюстрації, фотографії, колажі.