Лабораторна робота №2“Спостереження явища електромагнітної індукції”Урок 10 Фізика 9 клас
Номер слайду 2
Перевірка домашнього завдання1) Як буде поводитися суцільне кільце пристрою, якщо: а) підносити до нього магніт? б) відсувати від нього магніт?в) підносити до нього магніт південним полюсом?2) Для кожного випадку в п.1 визначте напрямок індукційного струму в суцільному кільці та напрямок індукції магнітного поля, створеного цим струмом.3) Що відбуватиметься, якщо магніт підносити до розрізаного алюмінієвого кільця?На рисунку зображено пристрій, який називають «кільця Ленца». Пристрій складається з двох алюмінієвих кілець (суцільного і розрізаного), закріплених на алюмінієвому коромислі, яке має можливість легко обертатися навколо вертикальної осі.
Номер слайду 3
Спостереження явища електромагнітної індукціїМета: дослідити умови виникнення індукційного струму в замкненій котушці; з’ясувати чинники, від яких залежать сила та напрямок індукційного струму. Обладнання: міліамперметр, два штабові або підковоподібні магніти, дротяна котушка-моток на каркасі.
Номер слайду 4
Правила техніки безпеки
Номер слайду 5
Правила техніки безпеки
Номер слайду 6
Правила техніки безпеки
Номер слайду 7
Розгляньте рисунокпозначте магнітні полюси котушки;визначте та покажіть напрямок індукційного струму в котушці.
Номер слайду 8
Експериментальна частина. Складіть електричне коло, приєднавши проводи котушки до клем міліамперметра. На одному з торців котушки поставте маркером мітку.
Номер слайду 9
Дослід 1 З’ясування умов виникнення індукційного струму в замкненому провіднику та чинників, від яких залежить напрямок індукційного струму.
Номер слайду 10
Дослід 1 Утримуючи котушку та магніт у руках, послідовно виконайте досліди, зазначені в таблиці
Номер слайду 11
Аналіз досліду 1 і висновкиза яких умов у замкненій котушці виникає індукційний струм;як змінюється напрямок індукційного струму в разі зміни напрямку руху магніту;як змінюється напрямок індукційного струму в разі зміни полюса магніту, який наближають або віддаляють від котушки.
Номер слайду 12
Дослід 2 З’ясування чинників, від яких залежить значення індукційного струму.
Номер слайду 13
Дослід 2 Утримуючи котушку та магніт у руках, послідовно виконайте досліди, зазначені в таблиці. Щоразу знімайте покази міліамперметра та заносьте їх до таблиці.
Номер слайду 14
Аналіз досліду 2 і висновкияк залежить сила індукційного струму від швидкості відносного руху магніту та котушки;як залежить сила індукційного струму від значення індукції зовнішнього магнітного поля, зміна якого спричиняє появу струму в котушці.
Номер слайду 15
Домашнє завдання. Повторити: § 8 Продумайте та запишіть план проведення експериментів із дослідження умов виникнення індукційного струму в замкненій котушці для випадків, коли дві котушки надіто на спільне осердя (див. рис. 5–7).